Tőzsdeindex vagy aktív stratégia?
A befektetések területén nincs valamiféle titkos recept, amely minden körülmények között jó befektetési lehetőséget nyújt, de ugyanakkor azt sem lehet kijelenteni, hogy a portfólióválasztásnál nem érdemes egy tőzsdeindex mellett akár más kialakítású portfóliót választani. A minél nagyobb hozamok keresése során viszont különböző stratégiákat lehet alkalmazni, persze arra szintén nincsen garancia, hogy a hozamok a jövőben pozitívak lesznek, vagy felülmúlják a piaci indexet.
Itt jönnek a képbe a különböző tulajdonságok az egyes részvényeknél, amelyek alapján különböző faktorok szerint kialakított portfóliókról lehet beszélni.
A tradicionális tőzsdeindex (pl. S&P 500, DAX) követő stratégiákon kívül, sok tőkepiaccal foglalkozó szakember kutatott abban a témában, hogy hogyan lehetne felülteljesíteni a piacot, amely a historikus tapasztalok alapján nem is olyan egyszerű, sőt sok esetben az aktívabb portfóliókezelés a magasabb költségszintekkel rosszabb hozamot eredményez.
Azonban ez nem jelenti azt, hogy egyáltalán nem érdemes különböző stratégiákkal kísérletezni, és ezt több kutatás is alátámasztja. A stratégiák mögött általában széles körben kutatott tőkepiaci elméletek állnak.
Persze azt is fontos figyelembe venni, hogy a piacon persze többféle gondolkodású szereplő is tevékenykedik, akik eltérő stratégiákat kedvelhetnek. Az MSCI rendszerezése alapján pedig alapvetően 6 olyan típust különböztethetünk meg, amelyek bizonyos időszakokban felül tudták teljesíteni a piacot. Az MSCI ezen szempontok szerint rendszerezett indexeit pedig több ETF is leköveti.
Vegyünk példaként 6 befektetőt:
- Első befektetőnk nem szereti a bizonytalan cégeket ezért leginkább olyan vállalatokba fektetne, amelyek már régóta bizonyították, hogy magas megtérülés mellett tudnak működni, stabil profitabilitással és növekedéssel. Ezen kívül a befektetőnk a magas tőkeáttétellel működő cégeket sem szereti, így ezeknek a szempontoknak megfelelő céget keresne. A minőség faktor alapján ezeknek a kritériumoknak megfelelő cégeket lehet kiválogatni egy nagyobb portfólióba.
- Következő befektetőnk a stabil részvényesi juttatásokat keresi, tehát a magas osztalékhozamú részvényeket részesíti előnyben (hozam faktor).
- Harmadik befektetőnk nem szereti a túlárazott részvényeket, azonban ennek eldöntése azért nem olyan egyszerű. Az ilyen értékalapú (érték faktor) portfóliók kialakításánál leggyakrabban az előretekintő P/E, árfolyam/ könyv szerinti érték mutatókat használják, és az ezek alapján a piachoz képest alacsonyabb mutatókon forgó részvényeket súlyozzák felül.
- Negyedik befektetőnk nemcsak a népszerű és ismertebb nagyobb cégeket szereti, hanem a kisebb méretű vállalatokba is szeretne fektetni. A méret faktor alapján léteznek olyan portfóliók, amelyek hasonlóan súlyozzák a kis cégeket, mint az olyan nagy piaci kapitalizációval rendelkező vállalatokat, mint az Apple vagy a Microsoft.
- Vannak azonban olyan befektetők is, akik inkább az árfolyamot nézik és a korábban nagy árfolyamemelkedést mutató részvényeket kedvelik. A momentum faktor alapján olyan portfóliók alakíthatók ki, amelyekben az elmúlt fél és egy évben a legnagyobb emelkedéssel rendelkező cégek szerepelnek.
- Végezetül utolsó befektetőnk számára fontos a stabilitás, és nem szereti, ha napról napra nagymértékben ingadoznak a befektetései. A piacon a különböző részvényeknek is eltérő mértékű lehet az árfolyamváltozása, amelyet a volatilitás mér. Az alacsony volatilitással rendelkező vállalatok részvényeit a minimum volatilitás faktor portfóliók foglalják össze.
Ezek alapján viszont felmerülhet a kérdés, hogy ki az a befektető, aki a legsikeresebb stratégiát tudhatja a magáénak. Egyáltalán van-e ilyen stratégia? A válasz nem egyértelmű, a gazdasági környezettől is függ, hogy éppen melyik faktor a felülteljesítő, blogunk következő részében pedig bemutatjuk, hogy milyen időszakokban lehet érdemes egy-egy faktor stratégiát választani.
jogi nyilatkozat
A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.
A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.
A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.
A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.
A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.
A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok
A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.