Jelentős turbulenciát hozott a piacokra az SVB-vel kapcsolatos eseménysor, aminek hatására érezhető mínuszokat mutatnak a főbb indexek. A részvények közül főleg a pénzügyi szektor papírjai szenvednek, de a túlhevült főbb indexek szintén éles fordulatot vettek. Nem kizárt, hogy az őszi mélypontokat is tesztelhetik az amerikai papírok, ugyanakkor kérdéses, hogy a Fed részéről milyen válaszok érkeznek majd, mivel egy esetleges monetáris fordulat akár egy jobb piaci periódust is megalapozhatna majd idővel.

Komolyabb esést okozott a piacokon az SVB Financial csődje, a részvénypiacot nézve pedig főként a bankszektoron keresztül nagyobb esés bontakozott ki. A következőkben igyekszünk körbejárni, hogy mi is vezethetett egy alapvetően stabilnak gondolt bank esetében egy néhány nap leforgása alatt bekövetkező csődhöz.

Mivel is foglalkozott az SVB?

Az SVB Financial a Silicon Valley Bank anyabankja, ügyfelei között jelentős számban fordultak elő technológiai startupok, valamint kockázati tőkealapok. Főként a járványhelyzet alatt ezek a cégek jelentős betétállományt halmoztak fel, így 2020-tól kezdve az SVB mérlegfőösszege is jelentősen emelkedett.

2018-ban még alig 50 milliárd dollár felett járt az SVB mérlegfőösszege, amely 2021 végére meghaladta a 200 milliárd dollárt. Az alábbi ábrán is látható, hogy főként 2020 után kezdődött a jelentős növekedés az eszközökben.

A megnövekedett betétállomány jelentős része hosszú lejáratú kötvényekbe került befektetésekre, többségében kockázatmentes eszközökbe (amerikai államkötvényekbe). Ezek többségében fix kamatozású kötvények, amelyek árfolyama azonban a kamatok változásával jelentősen ingadozhat. Ameddig az alacsony kamatkörnyezet fennállt az Egyesült Államokban, addig ez nem jelentett problémát, azonban a kötvényeknek ekkor magasabb is volt az árfolyama, illetve az alacsony kamatkörnyezetben magas áron is lehetett megvásárolni ezeket a kötvényeket. A Fed kamatemeléseivel azonban ezeknek a kötvényeknek a piaci értéke csökkent, amely (amíg nem kerülnek eladásra a kötvények lejárat előtt) nem realizált veszteséghez vezetett.

Mennyit is ér a kötvényportfólió?

Szintén fontos megnézni az SVB pénzügyi kimutatásait. Az SVB a befektetéseinek legnagyobb részét hosszú lejáratú kötvényekben tartotta, amelyeket lejáratig tervezett tartani, amely így azt jelentette volna, hogy az árfolyamkockázat kevésbé lényeges ennél a portfóliónál. Természetesen ez addig lehet így, amíg nem kerül sor kényszerlikvidálásra valamilyen okból. A fő probléma pedig a hozamkörnyezet emelkedése volt, amely a kötvényárfolyamok csökkenésével jár, márpedig, ha piaci áron kell értékesíteni a kötvényeket, azok ebben az esetben jóval kevesebbet érhetnek.

Az SVB esetében, ha megnézzük a mérleget, a tavaly decemberi beszámoló alapján 95 milliárd dollárnyi lejáratig tartandó kötvény szerepelt az eszközök között. Azonban ennek a piaci értéke a jelenlegi magasabb hozamkörnyezetben a becslések alapján csak 75 milliárd dollár körüli lehet. Mindez egyébként nem jelentett volna problémát, ha nem kezdődik egy jelentős mértékű betétkivonási hullám a banknál.

A tavalyi év elejéig még kevésbé volt probléma a banknál, szépen növekedett az állomány betétoldalon is, azonban az év második felében már elkezdett csökkeni az állomány. Ebben szerepet játszhat az ügyfélkör alakulása is, mivel túlsúlyban voltak a magasabb kockázatokkal rendelkező technológiai cégek és startupok, amelyek a mostani környezetben elkezdhettek gyengébben teljesíteni.

Az emelkedő kamatkörnyezetben szintén nehezebb, illetve drágább új forrást gyűjteni ez szintén problémát jelentett a mostani helyzetben az SVB-nek. Az SVB pedig a friss előrejelzésében is a betétállomány további csökkenését vetített előre. Múlt héten a bank bejelentette, hogy a több mint 20 milliárd dollár értékű AFS (értékesíthető) kötvényportfólióját eladja, a kialakult helyzet kezelésére. A múlt hét szerdai közlemény után azonban csak még rosszabb helyzetbe került a bank, mivel jelentős betétkivonás kezdődött el, amely tovább súlyosbította a helyzetet.

A kötvényportfólió egy részének eladásán így is jelentős (milliárd dolláros) veszteséget kellett elkönyvelnie. Múlt hét csütörtökön pedig 42 milliárd dollárnyi betétet szerettek volna kivonni az ügyfelek, amely a források már jelentős részét jelentette, és a hosszú lejáratú kötvényportfólió egy részének kényszerű eladásához vezetett volna. Ez viszont jelentős veszteség mellett értékesíthető csak, ezzel pedig a bank nehéz helyzetbe került, amely végül csődhöz vezetett, és átmenetileg a felügylete is befagyasztotta a betéteket. A legfrissebb hírek alapján a mai naptól már újra hozzáférhetnek a betéteikhez, azonban láthatóan a piacon a bizalmat nehezebb lesz visszaépíteni, a bizalmi válság pedig érzékenyen érintheti a szektort.

Lehetnek még kockázatok a rendszerben

Az amerikai felügyelet is figyelmeztetett, hogy lehetnek még bankok hasonló helyzetben, bár nyilván itt relatív kisebb mérlegfőösszeggel kell számolni, de a befektetők a kisebb amerikai bankok részvényeit is adják. A First Republic árfolyama például 60 százalékos mínuszban tartózkodik az amerikai piacnyitás előtt. Az amerikai piacon azonban a teljes bankszektort adják a befektetők, a legnagyobb szereplők sem kivételek ez alól.

Az európai bankszektor szintén mélyrepülésben tartózkodik, amely szintén nem annyira meglepő az események hatására. Több európai nagybank is jelentős befektetési banki tevékenységet folytat az Egyesült Államokban is. Egyelőre azonban nem tudni a pontos érintettségét az egyes bankoknak, de a szektorral kapcsolatban általános lehet a pesszimizmus, amely a bankrészvényeknek kedvezőtlen. Ráadásul a lehetséges gazdasági hatásokat is nehezen lehet számszerűsíteni, amely tovább növeli a bizonytalanságot. Nyilván ilyenkor a piacokon is előfordulhatnak túlreagálások, azonban az is látható, hogy az amerikai bankszektort jelentősen érintő hatásról van szó az SVB és más bankok esetében.

Különbség van az egyes bankoknál az eszközök és a források összetételében, valamint figyelembe kell venni, hogy az európai és az amerikai szabályozói környezet is eltér egymástól. A nagy európai bankok esetében pedig szintén magas tőkemegfelelési mutatók láthatók, valamint több helyen a jegybankok is emeltek a kötelező tartalék mértékén. Az egyes bankok kitettségeit pedig bankonként kell értékelni, emiatt előfordulhat az is, hogy az Egyesült Államokban is ez csak néhány szereplőt érint, akik hasonlóan magas kötvénykitettséggel rendelkeznek a portfólión belül.

Az amerikai kormányzat is bejelentéseket fog tenni a nap folyamán, amelyekre szintén érdemes figyelni. Fontos kiemelni, hogy az amerikai nagybankok egyébként szintén stabil és magas tőkemegfelelési mutatókkal rendelkeznek, azonban a bankszektor kapcsán a bizalom kérdése kulcsfontosságú, és az SVB esetében is a bizalom megrendülése egy néhány nappal ezelőtt még stabil mutatókkal rendelkező, és befektetésre ajánlott hitelminősítéssel rendelkező bank esetében csődöt eredményezett.

Szintén fontos hangsúlyozni, hogy az eset a 2008-as válsághoz képest eltérő. Akkor a felelőtlen és túl kockázatos hitelezés felfutása okozott problémát, a mostani eset viszont a bankok eszközeinek és forrásainak lejáratának menedzselésével kapcsolatosak, amely most az emelkedő kamatkörnyezet miatt jöhetett elő.

Csúcsról fordulnak le a piacok?

A fentiek után nem meglepő, hogy jelentősebb mínuszokat mutatnak az európai piacok, de az amerikai tőzsdéken is elfogyni látszanak a határidős indexek szintjén lévő pluszok. A piaci hangulat már az előző hét végén elromlott, ahogyan azt reggeli elemzéseinkben is kiemeltük már, ugyanakkor most tovább romlik a hangulat, ami miatt érdemes megvizsgálni a technikai képeket.

A DAX index élesen törte le az 50 napos mozgóátlagot, és a következő markáns szint 14500 pont környékén van. Látható, hogy az emelkedő trendvonalat is letörte a DAX, ami még október eleje óta védte a nagyobb visszacsúszásoktól az indexet. Ez alapján sok jóra rövid távon nincsen most kilátás, persze egy gyors hangulatjavulás azért jelentős fordulatot hozhatna, de ezt a legfeljebb a hírekből, semmint a technikai képből olvashatják ki a befektetők.

A DAX napi grafikonja (2023.03.13. 11:30)

Az S&P 500 sem fest túl jól, mivel már az előző két napon is komoly visszacsúszást mutatott, ezzel pedig nem csak az 50, hanem a 200 napos mozgóátlagot is élesen letörte. A december végi szintek alapvetően 3800 pont körüli támaszokat jelölnek ki, de a trendtörés itt is látható, így akár a 3600 pontos októberi mélypontok elérése sem kizárt, ha nem tud javulni érdemben a hangulat.

A S&P 500 napi grafikonja (2023.03.13. nyitás előtt)

A szektorok között nagy meglepetést nem lehet látni, a pénzügyi szektor érezhető alulteljesítést mutat ebben a környezetben, bár az USA-ban már pénteken is ezt lehetett látni. Összességében a gyógyszer, a közmű, illetve az általános fogyasztás mutat relatív erőt, vagyis nem meglepő módon a defenzívebb papírokat részesítik előnyben a befektetők inkább. Az USA-ban szintén hasonló a helyzet, általános fogyasztás és gyógyszer az, amiben legalább valamiféle erő mutatkozik.

Közben a kötvényhozamok sem festenek túl jól, a növekedési félelmek erős hatással vannak most az árazásra. Látható, hogy az amerikai 10 éves kötvény hozama 3,5 százaléknál jár már, holott pár napja emelkedő pályán mozogva 4 százalék körül mozgott. A német 10 évesnél is hasonló a trend, ugyanakkor a kötvényárfolyamok ezzel felfelé mozdultak el, az TLT például már pénteken is jelentősebb ugrást mutatott. Ugyanakkor a növekedési félelmek erősödése nem teremt jó tőkepiaci környezetet, amit tehát a kötvényhozamok csökkenése is megerősít.

A 10 éves amerikai kötvényhozama (2023.03.13. 11:00)

Rég lehettünk tanúi a maihoz hasonló forintgyengülésnek, az EURHUF árfolyama így már a 388 forintos szintek fölé is benézett, így pedig közelíti a 390 forintos határt az árfolyam. Ezen felül az 50 napos mozgóátlagot is áttörte a devizapár, valamint a forint szempontjából mindenképp negatív hír, hogy a csökkenő trendcsatornából is kitört az árfolyam. Ezzel egy hónapos csúcsra került az EURHUF árfolyama, feljebb a 400 forintos szint képezhet még akadályt, azonban ehhez már az év eleji szintekre kellene gyengülnie a magyar devizának.

Nagy a feszültség a piacokon a növekvő bizonytalanság miatt, így a kockázatos régiós devizák sorra gyengélkedésnek indultak ma, habár a forint így is alulteljesítőnek számít a társakhoz képest. Egy tovább gyűrűző hatás az amerikai eseményeket követően az európai piacokra nézve is negatív eredményekkel járhatna, így a régiós piacok esetében is megnőhet a kockázat mértéke, amely akár további gyengülést eredményezhet a forintnál.

Az EURHUF napi grafikonja (2023. 03. 13. 12:00)

Fényesen csillog az arany?

A részvénypiacokon túl valamennyi eszközosztálynál gyengélkedés látható, egyedül az arany mutat érdemi növekedést. Látható, hogy a fenti félelmekre az arany menedékszerepe értékelődik felül, így 1900 dollár felé közelít a nemesfém. Ami különösen kedvező, hogy az 50 napos mozgóátlagot is áttörte ezzel az arany, amire utoljára még tavaly novemberben került sor. Akkor egy komoly ralit mutatott 1680 dollárról egészen 1960 dollárig az arany, vagyis igen pozitív előjelnek tekinthető.

Most is az 1960 dolláros szinteket érdemes figyelni, de ilyen hírfolyam után az sincs kizárva, hogy a korábbi csúcsokat jelentő 2060-2070 dolláros magasságokig is kimegy az arany. Az indikátorok alapján lehet tere ekkora emelkedésnek, összességében tehát érdemes figyelni az aranyat. Hasonló helyzet egyébként az ezüst grafikonján is fennállhat, igaz jóval mélyebbről kellene indítania az arany kistestvérének.

Az arany napi grafikonja (2023.03.13. 11:30)

Tartalom lezárása:2023.03.13 13:22
Időtartam:Közép táv (néhány hónap)
Érdekes szinteken az aranybányák
Cinkotai Norbert | 2022.12.28 14:50
Érdemes figyelni a GDX árfolyamát
Megmozgatta a piacokat a Fed
KBC Equitas | 2022.12.01 14:28
Pozitív üzenet érkezett a jegybanktól
Milyen szektorban van az erő?
Cinkotai Norbert | 2022.11.30 15:24
Mit mutatnak az adatok?
Eljöhet az arany ideje?
Varga Dániel | 2022.11.25 12:34
Fontos szinteket tört át az árfolyam
Drasztikus fordulat a piacokon
KBC Equitas | 2022.11.11 11:19
Rég nem látott erő mutatkozik a tőzsdéken

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Mi folyik a devizapiacokon?

Beesett az euró a dollárral szemben

7 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.11.22 08:38
Dollár, forint, arany, Alphabet