Aktuálisnak számító téma a tőzsdéken manapság a részvényfelaprózás. Ezen a héten hétfőn például a legforgalmasabb amerikai részvények közül kettőnél, a Tesla és az Apple részvényénél is felaprózódás történt. A részvényfelaprózásra sokan csak technikai kérdésként tekintenek, pedig az aktus sokszor az árfolyamra is jelentősen hathat.

Hogy működik?

A részvényfelaprózás folyamatával minden tőzsdei befektetőnek érdemes tisztában lennie. Ezért röviden nézzük is meg, hogyan működik. Nagyon leegyszerűsítve ez egy olyan folyamat, ahol a részvények darabszámát mesterségesen megnövelik, miközben ezzel párhuzamosan a névértéküket lecsökkentik. Tegyük fel, hogy egy részvény 2:1 arányban aprózódik, és példabeli befektetőnknek, Minta Oszkárnak az esemény előtt 100 darab 3000 forint névértékű, a felosztás előtt 10 000 forintos árfolyamú papírja van belőle. Mi történik ilyenkor?

  • A befektetőnk 100 régi részvénye helyett 200 darabot kap az új részvényekből (3:1 aprózódásnál 300 darabot kapna)
  • Az új részvények névértéke feleakkora lesz, vagyis 1500 forint (3:1 aprózódásnál 1000 forint lenne)
  • Az új részvények árfolyama elméletileg feleakkora lesz mint az aprózódás előttieké
  • Minta Oszkár társaságban lévő tulajdoni hányada a folyamat során nem változik
  • A már korábban beadott tőzsdei ajánlatai, esetleges származtatott értékpapírjai automatikusan igazodnak az új helyzethez:
    • Tehát ha volt eladási ajánlata a felaprózás előtt 11 000 forinton, akkor a felaprózás után az ajánlat 5500 forintra módosul.
    • Ha volt vételi opciója a felaprózás előtt 9000 forinton, akkor a felaprózás után 4500 forintra módosul.
  • Az egy részvényre jutó eredmény (EPS), osztalék és egyéb egy részvényre vonatkozó mutatók feleződnek (3:1 aprózódásnál harmadolódnak).

A fentiekből is adódik, hogy semmilyen fundamentális változás nem történik, a vállalat, valamint Minta Oszkár részvénycsomagjának az értéke a felaprózás pillanatában nem változik. Miért van akkor, hogy egy részvényfelaprózás bejelentését, megtörténtét mégis sokszor jelentős árfolyamreakció kíséri, és jellemzően pozitív irányban?

Néhány lehetséges magyarázat

Ezzel kapcsolatban van is egy ismert angolszász tőzsdei mondás „Buy the stock that splits”, vagyis magyarul „Vedd a részvényt ami felosztódik.” De mi állhat a múltban sokszor tapasztalt eseményt követő emelkedés mögött? Több lehetséges ok is állhat a háttérben:

  1. Lehetséges, hogy az árfolyam olyan magasra emelkedett, hogy a kisbefektetőknek már kevésbé kényelmes vele a kereskedés. A felaprózásnak köszönhetően a kisbefektetőknek újra könnyebbé válik a kereskedés, ezáltal pedig emelkedhet a részvény forgalma, és javulhat a likviditása, amely az árfolyam szempontjából is pozitív. (Ennek a jelentősége mára már azért lecsökkent, miután sok platformon már töredékrészvényekkel is lehet kereskedni.)
  2. A részvényfelaprózási döntés meghozatalával a társaság vezetősége lényegében egy optimista jelzést küld, mivel a lépés arra utalhat, hogy a menedzsment magabiztos a jövővel kapcsolatban és akár további árfolyamemelkedésre számít.
  3. A vállalatirányításba kevésbé beleszóló, jellemzően passzív kisbefektetők tulajdoni hányadának növelésével a menedzsment szabadsága növekedhet, akik így nyugodtabban és kevesebb konfliktussal irányíthatják a céget. Ez persze egy elég enyhe és indirekt kapcsolat a részvényfelaprózás és az árfolyamemelkedés között.

David L. Ikenberry nagymintán végzett tanulmánya bemutatta, hogy a vizsgált 1275 részvénynél a felosztás bejelentését követő 5 napon belül az átlagos teljesítmény 3,8 százalékos volt. Ezek a részvények azonban az esemény bekövetkezése után is nagyon jól szerepeltek, az osztódást követő egy évben 8 százalékkal, míg az azt követő három évben 12 százalékkal teljesítették felül a piaci átlagot. Egy indiai tanulmány azonban óvatosságra int, 2001 és 2011 között vizsgált eseteknél kimutatták, hogy a részvényfelaprózás utáni egy évben a papírok fele emelkedett, a másik fele csökkent, amely nem annyira jó arány azért.

Egyébként az aprózódott részvények felülteljesítése mögött az is állhat, hogy részvényfelosztásra jellemzően amúgy is a jól szereplő, nagy növekedési potenciállal bíró cégek szánják rá magukat. Egy működésben és árfolyamban is csak stagnáló társaság esetében a részvényfelosztásnak jóval kevesebb relevanciája lenne.

Különösen érdekes a bevezetőben már említett Tesla esete. A pár héttel ezelőtti részvényfelosztási bejelentés után a zárás utáni kereskedésben 7 százalékot emelkedett a Tesla árfolyama. A felaprózás megtörténtének napján pedig közel 13 százalékos volt az emelkedés. Itt egyértelmű lehet a kapcsolat a felaprózódás és az emelkedés között. A meglepő mértékű árfolyamreakció a Teslánál akár a kifejezetten magas, nagyjából 30 százalékos kisbefektetői tulajdonhányaddal is magyarázható, ennél a körnél számít a kezelhető nagyságrendű részvényárfolyam.

Az viszont szintén hozzátartozik a történethez, hogy a héten a Tesla árfolyama a felaprózódás óta már kimondottan gyengén szerepel. Akár úgy is lehet értelmezni ezt, hogy a splitnek örülő befektetők már a tényleges esemény előtt optimistává váltak, a hírre pedig már realizálták az addigi eredményeket, tehát klasszikus „buy the rumor, sell the news” hatást valósítottak meg. Ez a tőkepiacok természetétől nem is áll messze, a nagy igazságok általában csak átlagok szintjén valósulnak meg, és gyorsan meg is szűnnek azok lenni, mikor sokan ismerik fel a hatást.

Összességében tehát a részvényfelaprózás legtöbbször egy már amúgy is emelkedő pályán lévő részvénynél fordul elő, de a fentebb is említett okok következtében sokszor ez tovább fűti az árfolyam emelkedését. A felaprózás legnagyobb haszna a nagyobb kisbefektetői kör elérése, azonban hosszabb távon a nagybefektetők, a fundamentális változások és a piaci hangulat mozgathatja inkább az árfolyamot, így a magának az eseménynek a hatása azért limitált. Az pedig szintén előfordulhat, hogy a tényleges esemény sokszor már inkább negatív hatással jár az árfolyamnál.

Tartalom lezárása:2020.09.04 14:18
Időtartam:N/A

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Mi folyik a devizapiacokon?

Beesett az euró a dollárral szemben

7 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.11.22 08:38
Dollár, forint, arany, Alphabet