Hozta a várakozásokat a Pepsi negyedéves jelentése, ugyan az értékesítési volumen globálisan alacsonyabb volt, mint tavaly, de az áremeléseknek köszönhetően így is rekordbevételt tett közzé a gyártó. Emellett a cég megemelte osztalékkifizetéseit és egy új részvény-visszavásárlási programot is meghirdettek. A piac meglehetősen jól fogadta a jelentést, így a részvény végre elindulhat felfelé, célba véve a korábbi csúcsokat.
Rekordbevételt hozott 2022 utolsó negyedéve a Pepsinek, jobban fogytak a cég termékei a vártnál az ünnepi időszakban, ezzel pedig az elemzői várakozásokat is túlteljesítette a gyártó. Ugyanis a 28 milliárd dolláros elért bevétel 4 százalékkal magasabb a piac által prognosztizált értéknél, valamint 11 százalékkal több a 2021-es adatnál. A hazai fogyasztás különösen erősre sikeredett itt 14 százalékos növekedés mutatkozik éves szinten, a megemelkedett inflációs környezet ellenére a vásárlók kitartottak a Pepsi mellett. Tartotta tehát az eddigi növekedési ütemet a cég, ez további jó hír a befektetőknek.
Európában már nem voltak ennyire erősek a cég számai, hiszen a tengerentúlon a gazdasági lassulás is nagyobb mértékeket öltött, emellett az inflációs nyomás is nagyobb a főbb európai gazdaságokban. Így bevételek terén visszaesés volt látható a régióban, a tavalyi 4,35 milliárdos bevételt nem tudta elérni idén a cég, csupán 4,3 milliárd dollár folyt be az eladásokból. Itt fontos megjegyezni, hogy a devizahatás is csökkentette a régiós számokat, a dollár meglehetősen erősebb volt 2022 utolsó negyedévében, mint egy évvel korábban.
A cég Quaker Foods és Frito-Lay üzletágai Észak-Amerikában a magasabb áraknak köszönhetően kétszámjegyű organikus bevételnövekedést jegyeztek, a cég italszegmensében (Pepsico Beverages) viszont már kisebb ütemben, 6 százalékkal nőttek a bevételek. Világviszonylatban az élelmiszerek értékesítési volumene 2 százalékkal csökkent, míg az italok esetében nem volt szignifikáns változás. A magasabb nyersanyagköltségek továbbra is negatívan hatnak a marzsokra, a cég nettó eredményhányada csupán 8,25 százalék volt a negyedévben, évek óta nem tartózkodott ilyen alacsony szinteken a cég profitabilitása.
Tisztított nettó profit soron egy 8,5 százalékos éves bővülés látható, itt is tudta tehát tartani a korábbi bővülési ütemet a cég. Az amerikai piac vártnál erősebb teljesítménye megmentette a cég profitszámait, a magasabb bevételi számoknak köszönhetően nem volt visszaesés e téren, még ha a profittermelés hatékonysága romlott is. Mindezzel együtt 2,3 milliárd dolláros tisztított profitot tett közzé a cég, ez egy részvényre lebontva 1,67 dollár, ami éppenhogy, de magasabb lett a vártnál.
Megosztotta várakozásait is a Pepsi 2023-ra vonatkozóan, a menedzsment 6 százalékos organikus növekedéssel számol, valamint 8 százalékos devizahatásoktól szűrt EPS-bővülést várnak. A cég megemelte az éves osztalékát 10 százalékkal 5,06 dollárra részvényenként, továbbá egy 1 milliárd dolláros részvény-visszavásárlási programot is meghirdettek 2023-ra. Elégedettek lehetnek tehát a befektetők, a cég továbbra is fontosnak tartja részvényeseit, összesen 7,7 milliárd dollárnyi profit kerülhet így a befektetőkhöz. Nem meglepő módon a piac is pozitívan reagált a bejelentésekre, nyitás előtt közel 1,5 százalékos pluszba került a részvény.
Nem tűnik kifejezetten alulárazottnak a cég papírja, ha a historikus adatokat nézzük, a jelenlegi 23,3-as előretekintő P/E az 5 éves átlag felett tartózkodik. Igaz, a fő versenytárs Coca-Cola részvénye is hasonló szorzószámon forog, tehát nem vállalat-specifikus a magas értékeltség.
Kitörés előtt az árfolyam?
Az utóbbi hetekben inkább oldalazott a részvény, nem tudott elszakadni a 170 dollár környéki szintektől. Innen kellene tehát megindulnia a Pepsinek, de az látható, hogy mielőtt komoly emelkedésbe kezdhetne, előbb több ellenállással is meg kell birkóznia. Először a 200 napos mozgóátlag, de afelett még a 177 dolláros árszint képezhet akadályt, de ezek átvitele után akár a korábbi csúcsokat is megcélozhatja a papír.
A technikai képet megerősíti az a tény, hogy a 169 dolláros támaszt nem törte le egyelőre az árfolyam, így az a közeljövőben is védelmet nyújthat. Ha mégis letörné az árfolyam ezt a támaszszintet, lentebb még az emelkedő támaszvonal mellett a 160 dollár körüli szintek is megakaszthatják a lecsorgást.
Még az előző hét második felében adta be a vételi jelzést az MACD, emellett az RSI is elég messze van a túlvettséget jelentő szintektől. Összeségében tehát erős a Pepsi technikai képe, nem mutatkozik egyelőre trendforduló hosszú távon, így tovább folytathatja az emelkedő trendcsatornában való mozgást az árfolyam.
A Pepsi napi grafikonja (2023. 02. 09. nyitás előtt)
jogi nyilatkozat
A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.
A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.
A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.
A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.
A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.
A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok
A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.