Tegnap zárás után tette közzé jelentését a Netflix, ahol bár több soron is sikerült megverni a várakozásokat, az előrejelzés már gyengébb lett a prognózisnál. A részvény értékeltsége sokat nőtt az utóbbi időszakban, a korábbi alulértékeltségnek így már nincs nyoma, a keddi nagy árfolyamemelkedés után pedig alighanem minden soron erősebb számokra lett volna szükség egy jobb piaci reakcióhoz. Mivel ez elmaradt, ezért onnan folytathatja a papír, ahol a hét elején is járt, a keddi emelkedést így letörölheti a részvény.
Meglehetősen érdekes jelentésen van túl a Netflix, egyes sorokon hozta, de más sorokon viszont nem tudta hozni a várakozásokat. A befektetők egyelőre a gyengébb piaci hangulatban most inkább a negatívumokra fókuszálnak, de ez persze szólhat annak is, hogy a korábbi napokban nagyobb ugrást mutatott be a papír.
Kezdjük az elején a tényszámokkal, melyek alapvetően azért nem okoztak nagy csalódást. A Netflix bevételei 8,2 milliárd dollár közelébe emelkedtek, ami újabb rekordot jelent, az előző negyedévet is minimálisan meghaladja, valamint a tavalyi bázissal szemben is növekedést jelent, noha csak 2,7 százalékosat. Drámai növekedésről nyilván nincs így szó, de nem volt az előző negyedévekben sem, ahol 2, illetve közel 4 százalékos éves bővüléseket lehetett látni.
Jobban megvizsgálva az látható, hogy a felhasználók növekedési üteme azért nem alakult rosszul, köszönhetően annak, hogy a jelszómegosztás elleni küzdelem is fokozódik az új díjcsomagokkal, valamint a hirdetéses díjcsomagok is valamelyest népszerűek. Valamennyi régióban sikerült negyedéves szinten is tovább növelni az előfizetők számát, összesen majdnem 6 milliós volt a növekedés, ami a várt 2 milliót is nagyon meghaladta. Éves szinten ez így 8 százalékos növekedést jelentett.
A bevételek viszont az alacsonyabb előfizetőnkénti bevételek miatt nem tudták ezt az ütemet tartani. Míg egy éve az átlagos havi ARPU 11,96 dolláros volt, addig mostanra csak 11,55 dolláros. Ezt viszont szintén három negyedéve lehet már látni, és durván tavaly ősszel volt a csúcs. Elmondható, hogy a cég próbál alacsonyabb monetizációval tovább bővülni, összességében pedig a bevételeknél látható ütemben képes erre. Ez éves szinten minimális növekedés, de látható, hogy a makrogazdasági környezet távolról sem a legjobb ezeknek a szolgáltatásoknak, főleg a versenyhelyzet fokozódása miatt.
A bevételek előrejelzése kapcsán már érték csalódások a befektetőket, mivel itt az elemzői várakozások magasabbak voltak. A cég a harmadik – aktuális – negyedévre 8,52 milliárd dollárra számít, viszont a konszenzus 8,67 milliárdos volt. Elmondható, hogy ez még mindig jóval kedvezőbb, 7,5 százalékos éves növekedési ütemet jelentene, de a piac inkább a korábbi 10 százalékos szinttel számolt. Ezzel együtt ez még nem tűnik drámainak, és azért alapvetően nagy ugrás az elmúlt negyedévekre jellemző minimális szinthez képest.
Erős profitszámok
A profitabilitás pedig már most is sokat tudott javulni, mivel akár a bruttó profit, akár pedig az operatív eredmény szép növekedést ért el. Nagyjából 250 millió dollárral sikerült javítani, ebben persze nagy szerepe van annak is, hogy az elszámolt költségek szintje (kontent amortizáció) durván egyezett az első negyedéves számmal, vagyis nem volt növekedés. Ezt már az előző jelentés során is kiemeltük áprilisban, akkor a beruházási szint viszont igen alacsony volt, így nem csoda, hogy a későbbi időszakban sem nagyon változott meg az elszámolt amortizációs szint. Ezzel kapcsolatban egyébként ki kell emelni, hogy most már sokkal magasabb, majdnem 1 milliárd dollárral nagyobb beruházási szint látható, vagyis mintha a Netflix is kicsit optimistábbá vált volna a saját kilátásait illetően.
A profitabilitás a fentiek miatt így fordulatot mutatott be. A csúcsot még 2021 harmadik negyedévében érte el a vállalat hosszú javulási trend után, most pedig végre fordulat mutatkozott. A négy negyedéves operatív marzs így 17,5 százalékra tudott javulni és a céges 18-20 százalék közötti 2023-as cél is jobban teljesíthetőnek tűnik így már. A nettó marzs szintén fordulatot mutatott be, ez pedig a fentiekkel együtt nézve azért aligha nevezhető drámának, pláne tragédiának, akkor is, ha a bevételi előrejelzés valamelyest gyengébb lett.
Azt ugyanis szintén látni kell, hogy a profitelőrejelzés annyira nem lett rossz. Az operatív eredmény már 1,9 milliárd dollár közelébe érhet, míg a nettó profit szintén javulhat a következő negyedévben a bázissal szemben. Ez pedig már az EPS szintjén is fordulatot jelenthet, hiszen a 12 havi gördülő számok alapján 9,8 dollárra erősödhet a Netflix, szemben a pár hónapja látott 9,3 dolláros mélyponttal. Igaz persze az is, hogy a két éve látott 11,25 dolláros csúcs még távolabb van, vagyis sokat kellene javulnia a Netflixnek az akkori szintek újbóli eléréséhez.
Közben pedig az értékeltség így továbbra is igen magasnak számít, a 12 havi előretekintő P/E ráta 36-nál található jelenleg. Nyilván ez nem éri még el az 5 éves átlagot sem, ugyanakkor már a 15-ös szintekhez képest jókora növekedést jelent, ami még tavaly nyáron jellemezte az akkor alulértékelt papírt. A növekedési ütem pedig bár javulni fog, azért még közelében sincs azoknak a szinteknek, ami például a 2010-es évek végén jellemezte a céget. Ez alapján alulárazottságról aligha lehet beszélni, miközben a célárak konszenzusa 450 dollárnál jár, ami alapvetően egyezhet a nyitás körüli árfolyammal.
Nagyobb korrekció jöhet nyitáskor
A technikai kép alapján látható, hogy a Netflix idén remekel, és a 300 dollár alatti szintekről egészen képes volt 450 dollár fölé erősödni. A héten még egy nagy zöld gyertya is látható a napi grafikonon, azonban most nyitás után már mínusz jöhet. Ezzel elsőre nagyon úgy fest, hogy a piac a keddi nagy optimizmust visszaadja, és az akkori kitörésnél látott szinteken nyithat a Netflix, így a piaci reakció akár ezzel is magyarázható.
450 dollár környékén van egyébként egy fontos szint is, mivel június közepén még itt akadt el a részvény menetelése. Az múlt hetekben ezt próbálta meg áttörni a papír, azonban a mostani nyitás után megint ide süllyedhet vissza, az elsődleges támasz tehát itt azonosítható. Ezzel párhuzamosan 420 dollár körül van a korábbi csúcsot követő korrekció mélypontja, a másodlagos támasz tehát itt található, ám ennek eléréséhez már érdemben negatív piaci hangulatra lenne szükség.
Az viszont negatívum, hogy az RSI ezzel mélyen a túlvett zóna alá kerül, amivel eladási jelzést indikál, ráadásul az elmúlt két gyertya sem fest szépen a maival együtt. Bár ez nem lesz így „Evening Star” formáció, de ezt csak annak köszönheti, hogy nem nyitást követően tér vissza 450 dollárra a papír, hanem már ott is nyit, ugyanakkor az üzenet elég negatív így is. Alighanem a meredeken emelkedő trendvonal is megsérül így, bár ennek meredeksége miatt ez eleve borítékolható volt. Ami pedig szintén nem jó hír, hogy a 2022 elején a grafikonon hagyott rés visszatöltése is ezzel időben távolabbra kerülhet. Ellenállást jelenthet így már a 480-as szint is, a mai mozgás alapján pedig egyelőre még a pesszimizmus lehet az úr.
A Netflix napi grafikonja (2023.07.20. nyitás előtt)
Összességében tehát elmondható, hogy a Netflix jelentése nem minden soron tudta hozni a várakozásokat. Ugyanakkor javuló pályára került a profitabilitás, és a növekedési ütem is kedvezőbb lehet az utóbbi időszaknál. A piac alighanem a vártnál kicsit rosszabb előrejelzés és a keddi jó teljesítmény után már némi önmérsékletet akar tanúsítani az egyébként nem olcsó részvénnyel szemben, ami pedig az árazás és például az elemzői célárak miatt azért nem is feltétlenül indokolatlan. Az idei jó teljesítményt viszont ezekkel a számokkal azért valamelyest igazolja is a cég, erre pedig építhet, ha a következő hónapokban is képes ténylegesen ismét visszaerősíteni a növekedési ütemet.
jogi nyilatkozat
A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.
A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.
A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.
A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.
A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.
A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok
A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.