A negyedév során realizált újabb rekordok ellenére 2 százalékos mínuszban indíthatja a kereskedést az Nvidia. A befektetők a bruttó profitmarzs mértékével lehettek elégedetlenek, míg a többi fontos mutatóban sikerült ismét felülmúlni a várakozásokat. A kilátások azonban kifejezetten optimisták, a kereslet továbbra is hatalmas a chipek iránt, így a menedzsment további növekedést prognosztizál a jövőre nézve.

Összességében erős jelentést hozott nyilvánosságra tegnap este az Nvidia, így a legfontosabb sorokon sikerült felülmúlni az elemzői várakozásokat, azonban néhány helyen rés keletkezett a pajzson. A bruttó profitmarzs tekintetében minimálisan alulteljesített a vállalat, valamint egyes szegmensek sem hozták a várakozásokat. Azonban ismét erőteljes bevételnövekedés mellett a nyereségét is bővíteni tudta a társaság, így a januárban záródó 2022-es üzleti év utolsó negyedéve során 1,32 dolláros EPS-t ért el az Nvidia.

Újabb negyedév, újabb rekordbevétel

Továbbra is rendkívül gyors ütemben tudja növelni a bevételeit az Nvidia, ennek hatására sikerült ismét rekordbevételt realizálnia. Immár 7 negyedéven keresztül tudott növekedést felmutatni negyedéves alapon a vállalat, a legutóbbi periódusban 8 százalékkal termelt nagyobb bevételt, mint az azt megelőző három hónapban. Ez a növekedés valamelyest lassulhat a közeljövőben, de ez inkább a bázishatásnak lenne betudható, hiszen a várakozások alapján továbbra is hatalmas maradhat a kereslet a chipek iránt.

A legerősebb szegmens továbbra is a játéküzletág, az Nvidia összbevételének 45 százaléka származott innen a negyedév során, továbbá dinamikus növekedést mutatott az elmúlt időben. Az egy évvel korábbi bevételekhez képest 37 százalékkal nőtt a negyedéves árbevétele a szegmensnek, míg a teljes üzleti évet vizsgálva 61 százalékos bővülést láthatunk. Az RTX technológián alapuló GPU-k iránt hatalmas továbbra is a kereslet, ezek a grafikus kártyák új szintre emelik a laptopok, valamint a gépek teljesítményét.

A vállalat másik elengedhetetlen szegmense az adatközpontok üzletága, itt is majdnem sikerült 3 milliárd dolláros bevételt termelnie a cégnek. Jó hír az Nvidia befektetőinek, hogy még korábban bejelentette a Meta, hogy a mesterséges intelligencia fejlesztése során az Nvidia termékeire támaszkodnak, továbbá a különböző felhőszolgáltatást végző vállalatok is hozzájárultak a 71 százalékos éves bevételnövekedéshez.

Az Nvidia termékeit a különböző design programok során is felhasználhatják a vállalatok, így a Professional Visualization szegmensben hatalmas, 109 százalékos éves növekedést láthattunk, azonban a bevételek kis hányadáért felelős így is ez a szegmens. Összességében 643 millió bevételt ért el ebben az üzletágban a cég.

Az autóipar, a számokból is jól látható módon nem a legfontosabb szegmense a vállalatnak, így itt 14 százalékos csökkenés mellett 125 millió dolláros bevételt realizált a társaság. Ez elsősorban az autóipart továbbra is erőteljesen sújtó ellátási problémáknak köszönhető.

Ugyan nem elsősorban kriptobányászatra készíti a videókártyáit az Nvidia, nyilván a keresletre a kriptobányászat is hatással van. Emellett továbbra is árul kifejezetten kriptobányászatra gyártott processzorokat a cég, azonban az üzleti év során ebből 550 millió dollár bevétele származott a társaságnak, míg a legutóbbi negyedév során mindössze 24 millió dollárral járult hozzá az összbevételhez.

Szárnyalnak az eredmények is

Eredmény terén is nagyon erős teljesítményt nyújtott a vállalat, így a 3,7 milliárd dolláros működési eredmény közel 100 százalékos javulást mutat az egy évvel korábbi számokhoz képest. Ennek köszönhetően az operatív eredményhányad is stabil emelkedést tudott mutatni az elmúlt időszakokban.

Rendkívül erős profitabilitással rendelkezik az Nvidia, ugyan az elemzők átlagosan 67,1 százalékos bruttó profitmarzsot prognosztizáltak előzetesen, a tegnap közzétett adatok alapján „mindössze” 67 százalékos eredményt tudott felmutatni a cég. A nettó eredménye a vállalatnak most először lépte át a 3 milliárd dollárt, továbbá a nettó marzs tekintetében is javulni tudott a társaság, így ebben a negyedévben már közel 44 százalékos mutatót ért el.

A legnagyobb negatívum az elmúlt időszakból, az Arm sikertelen akvizíciója volt. Az Arm tulajdonosa, a SoftBank Group bejelentette, hogy miután különböző versenyjogi szabályok miatt nem sikerült az egyesülés, terveik szerint inkább külön bevezetik a tőzsdére a vállalatot. Az akvizíció elmaradása viszont összességében 1,36 milliárd dolláros költséget jelenthet az Nvidia számára.

A kilátások továbbra is fényesek, hiszen az előrejelzések alapján a kereslet nem csökken a chipek iránt, így már az idei év első negyedévére is 8,1 milliárd dolláros bevételt vár a cég, míg az elemzői konszenzus 7,3 milliárdot becsült. A bruttó marzs tekintetében azonban nem terveznek növekedéssel, így 65,2 és 67 százalék közötti rátát vár a menedzsment. Az év második felében még nagyobb kínálattal számolnak a cégnél, köszönhetően az ellátási problémák fokozott enyhülésének.

Csökkenéssel nyithat a részvény

Az utóbbi időben ismét próbált emelkedésnek indulni az Nvidia árfolyama az egész félvezető szektort sújtó korrekciót követően. Továbbra is közel 30 százalékos emelkedést kéne elérnie a részvénynek ahhoz, hogy új történelmi csúcsot döntsön. Egyelőre nem segít ebben az sem, hogy hiába sikerült erős jelentést hoznia a cégnek, a marzsok tekintetében nagyobb javulást várhattak a befektetők, így 2 százalékos mínuszban kezdheti a kereskedést a részvény.

Sokat lendítene a technikai képen, ha sikerülne áttörnie a csökkenő trendvonalat az árfolyamnak, illetve az efölött található 271 dolláros szint, valamint az 50 napos mozgóátlag jelenthet még akadályt az árfolyam számára. Ezek áttörése új impulzust adhatna a papírnak, így akár a történelmi csúccsal megegyező 340 dollár körüli szintig meg sem állna az árfolyam.

Kedvezőtlen piaci hangulat mellett a 230-240 dollár közötti zóna jelenthet védelmet a tartós esés ellen, ennek a tartománynak a közelében található a 200 napos mozgóátlag is, amely a múltban többször is segítséget nyújtott a bajban az árfolyam számára. Lejjebb még a 209 dolláros szint környékén találhatunk még támaszt.

A részvény értékeltsége nem alacsony, így a 48-as előretekintő P/E ráta továbbra is az elmúlt 5 év átlagánál magasabb. Az elemzői konszenzus azonban továbbra is növekedést vár a részvénytől, így a célár 344 dollár körül mozog, ami 30 százalékos felértékelődési potenciált jelentene.

Az Nvidia napi grafikonja (2022. 02. 17. nyitás előtt)

Tartalom lezárása:2022.02.17 14:25
Időtartam:Rövid táv (néhány hét)

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Az amerikai választásra figyel a világ

Varga Dániel | 2024.09.19 13:59
Mi lesz a piaci volatilitással?

7 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.09.19 08:36
Fed, forint, amerikai gazdaság, kötvényhozamok

JP Morgan: Kitarthat az emelkedő trend?

Mohácsi Mihály | 2024.09.18 15:46
Fontos szintek közeléből fordult az árfolyam