Összességében veszteséggel zárta az első negyedévet az OPUS, azonban ez leginkább az adózási hatásoknak köszönhető. Emellett azonban működési szinten az egyes szegmensekben vegyes teljesítmény látszódik. Több ágazatban az input költségek növekedése látványos, amely a bevételnövekedés ellenére is ronthatja a profitabilitást, valamint az ukrán-orosz háború hatásai miatt is egy-egy szegmens teljesítményét nehéz lesz előrejelezni. A részvényárfolyam 3 százalékos eséssel reagált a tegnap este közzétett gyorsjelentésre.

Veszteséges negyedévet zárt az OPUS az első negyedévben, azonban ez nagymértékben az első negyedévben keletkezett közel 2,3 milliárd forintos adóráfordításnak köszönhető. Emellett a működési eredményben nagyobb bővülés látható. Az OPUS árbevétele az egy évvel korábbi 44 milliárd forintos szinthez képest 94 milliárd forintra emelkedett, a teljes bevétel pedig 97,5 milliárd forint volt a negyedév során.

Az OPUS négy szegmensében is történtek változások, az energetika szegmensben elkezdődött a szervezeti struktúra átalakítása, amelynek keretein belül az OPUS Csoport energiaszolgáltató leányvállalatait kiszolgáló társaság létrehozásáról született döntés. A turizmus szegmensben pedig folytatódnak a szállodafejlesztések.

Az elmúlt időszakban a portfólióban a következő változások történtek:

  • Az ipari termelés szegmensen belül a Mészáros és Mészáros Zrt. új saját tulajdonú vállalatot alapított FELCSÚT Ipari Park néven, viszont a vállalat még nem került konszolidálásra.
  • Horvátországban tavaly decemberben alapított leányvállalatot a Mészáros és Mészáros Zrt., amely idén februárban került bejegyzésre.
  • Egyesült a BALATONTOURIST CAMPING Szolgáltató Kft. és a Balatontourist Füred Club Camping Szolgáltató Kft.
  • Az OPUS Energy Kft. pedig beolvad az OPUS TITÁSZ Zrt-be az idei évben.

Szegmensek

Ipari termelés

Az ipari termelési szegmens az árbevétel 31 százalékáért felelős. Az ipar az első negyedév során minden hónapban növekedett, viszont márciusig bezárólag az ipari teljesítmény lassult. Az építőipar is turbulens maradt az ukrán-orosz háború közepette. Ebben a környezetben az év első három hónapjában az ipari termelési szegmens 9,3 százalékkal tudta növelni az árbevételét

A szegmens nyereségessége pedig jelentősen emelkedett, az egy évvel ezelőtti EBIT-hez képest több int tízszeres a változás, így 1,6 milliárd forintos üzemi eredményt ért el a szegmens. A szegmens adózott eredménye pedig 1,14 milliárd forint volt. A tavaly decemberi szintekhez képesz viszont 1,9 milliárd forinttal csökkent értékcsökkenés miatt a szerződésállomány, így 38,7 milliárd volt a negyedév végén.

Mezőgazdasági és élelmiszeripar szegmens

A mezőgazdasági szegmenset szintén hátráltatta az év elején jelentkező szárazság, valamint az input árak növekedése, amelyben szintén szerepet játszott az orosz-ukrán háború. A takarmányárak növekedése a tavalyi év után így folytatódott, például éves összehasonlításban a búza 82 százalékos, a kukorica 55 százalékos növekedést mutatott. Az élelmiszeripari termelés ennek ellenére tovább növekedett, a közeljövőben viszont további emelkedés várható az árakban. A mostani bizonytalan környezetben azonban nehezen jósolható, hogy milyen hatásokkal kell számolni a mezőgazdasági szegmensben.

A szegmens működési bevétele 41,8 százalékkal növekedett, azonban a megemelkedő költségek miatt az üzemi eredmény negatív lett, így már működési eredmény soron 3,3 milliárd forintos veszteséget könyvelt el a szegmens.

A mezőgazdasági szegmens eredményén látszik legjobban az emelkedő költségek hatása, annak ellenére, hogy jelentős az áramelkedés az élelmiszerekben, ennél sokkal nagyobb mértékű a költségek növekedése. A negyedév során 67 százalékkal emelkedtek a működési költségek az egy évvel korábbi szinthez képest.

Turizmus szegmens

A turizmus szegmens a koronavírus járvány helyzet után kezd helyreállni, a korlátozások feloldásával jelentősen növekedtek a vendégéjszakák, viszont az ágazat szintén emelkedő költségszinttel néz szembe, akár az alapanyagárakat, illetve a munkerőköltségeket nézve. Az év első három hónapjában viszont már jelentősebben növekedett az árbevétel a tavalyi évhez képest, így több mint 5 milliárd forintos árbevétellel zárt az Opus turisztikai szegmense.

Ugyanakkor ez nem volt elég a nyereséges működés eléréséhez, a működési költségek az egy évvel korábbi szinthez képest közel 4 milliárd forinttal növekedtek, így összesen az 5,1 milliárd forintos árbevételhez 6 milliárd forintos működési költség párosult. Az Üzemi eredmény így mínusz 864 millió forint lett, a szegmens adózott eredménye pedig mínusz 1,4 milliárd forint.

Energetika szegmens

A szegmens árbevétele 37,7 milliárd forint volt az első negyedévben és a működési költségek közel 32 milliárd forintot tettek ki. Az Energetika szegmensnek nincsenek a tavalyi évre vonatkozó adatai. Az üzemi eredmény 5,6 milliárd forintos lett a szegmensben, ezzel jelentősen hozzájárult a csoportszintű működési eredményhez is. A csoportszintű eredményben az árbevétel több mint duplázódása mellett az üzemi eredmény a tavalyi évhez képest már pozitív, 2,9 milliárd forint. Fontos megemlíteni, hogy a tavalyi évben még más volt a portfólió megoszlása. A csoportszintű EBITDA 12,8 milliárd forint volt, amely, amely jelentősebb növekedés a 2,8 milliárd forintos tavalyi évi szinthez képest. A szegmens szintű eredményekből azonban látható, hogy vegyes a teljesítmény, és leginkább az ipari és az energetikai szegmens tudott profit elérni, összességében pedig vegyesen értékelhetők az eredmények.

A veszteséges negyedév miatt a negyedév EPS-e is mínusz 2,8 forint volt az OPUS-nál. Jelenleg az egy részvénye jutó saját tőke 459 forint, amely 17,9 százalékos növekedést mutat a tavalyi év végéhez képest. A részvényárfolyam esése miatt még mindig jelentősen az egy részvényre jutó saját tőke alatt forog a részvény. Amennyiben az OPUS mérlegét nézzük a tavalyi év végéhez képest csökkent a mérlegfőösszeg 3,5 milliárd forinttal, valamint a saját tőke is 1,4 milliárd forinttal csökkent.

Csökkenő árfolyam

Csökkenő trendben halad tovább az Opus árfolyama jelenleg a 170 forintos szinteken. Rövid ideig tartó próbálkozások voltak a részvénynél az 50 és a 200 napos mozgóáltag áttörésére, azonban a május és a június a további csökkenő trendről szólt. Igaz a teljes magyar piac is csökkent és a nemzetközi piaci hangulat sem kedvező. Lefele támaszt az árfolyamnak a 160 és 150 forintos közötti zóna jelenthet, míg felfele 190-200 környékén az 50 napos mozgóátlagot kellene áttörnie a részvénynek.

Az OPUS napi grafikonja (2022. 06. 16. 15:00)

Tartalom lezárása:2022.06.16 15:41
Időtartam:Közép táv (néhány hónap)
Magyar blue chipek: Tovább romlott a hangulat a piacon
KBC Equitas | 2022.06.13 11:11
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Gyengüléssel indítanak a részvények
KBC Equitas | 2022.06.07 11:29
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Megnyugvás a lejtmenet után
KBC Equitas | 2022.05.30 12:08
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Javuló formában a magyar tőzsde is
KBC Equitas | 2022.05.23 11:30
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Óvatos emelkedéssel indul a hét
KBC Equitas | 2022.05.16 11:50
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Továbbra sem erős a hangulat
KBC Equitas | 2022.05.09 11:27
OTP, Mol, Richter, Telekom, Opus

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Mi folyik a devizapiacokon?

Beesett az euró a dollárral szemben

7 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.11.22 08:38
Dollár, forint, arany, Alphabet