Továbbra is lassuló hitelezésre, de viszonylag stabil kamatmarzsokra számíthatunk az OTP jövő héten érkező negyedéves gyorsjelentésében. A tavalyi első negyedévben számos negatív hatás volt az orosz-ukrán háború hatásai miatt, ehhez képest nyilván jelentősebb javulás várható a profitban, viszont a tavalyi negyedik negyedévhez képest is kedvezőbb eredményre számítunk. A részvényárfolyam az elmúlt napokban kifejezetten jól szerepelt, így a korábbi oldalazó mozgásból megpróbálhat kitörni a részvény.
Alacsony mértékű hitelbővülésre, stabil kamatmarzsokra, és viszonylag erős profitszámokra számítunk az OTP első negyedéves gyorsjelentésében. Az első negyedévben már a Nova KBM számai is láthatók lesznek az OTP jelentésében, mivel organikusan nagy növekedésre nem számítunk a mérlegben, így a felvásárlás hozhat jelentősebb pozitív hatást. A felvásárláshoz kapcsolódóan pedig pozitív eredményhatás (badwill) is elszámolásra fog kerülni, amely 230 millió euró körüli összeg. Ez ellensúlyozhatja a bankadó és az extraprofitadók hatását. A bankadó 28 milliárd forintos hatást jelent, az extraprofitadó pedig 69 milliárd forint lehet. Emellett viszont a korábbi negyedévek trendjei folytatódhatnak. A régióban a makrogazdasági kilátások szintén lassú GDP növekedést mutatnak, Magyarországon, Szlovéniában és Bulgáriában 0,3-1,3 százalék körüli növekedés várható az idei évben.
A bank negyedik negyedéves iránymutatása alapján stabil kamatmarzsokkal lehet számolni, és várakozásaink alapján ebben nagy változás nem fog jönni az első negyedévben. A kamatkörnyezet továbbra is magas, sőt tovább emelkedett az eurózónás kamatkörnyezet is, a magyarországi kamatokban pedig jelentős változás nem történt.
A negyedik negyedévben az OTP Core nettó kamatmarzsa jelentősen, 50 bázisponttal visszaesett. Az OTP Core szempontjából leginkább egy csökkenő kamatpálya lenne kedvező a nettó kamatbevételre nézve, viszont más bankok esetében (pl. Erste) jelentősebb pozitív irányú elmozdulás volt látható a magyarországi nettó kamatmarzsban. Eszközoldalon a magasabb kamatozású jegybanki betétek javíthatnak a marzsokon, ugyanakkor jelentős fix kamatozású eszköz található meg az OTP mérlegében, amely miatt a kamatok emelkedése kevésbé jelent kedvező hatást, miközben a változó kamatozású betétek átárazódási sebessége gyorsabb. Ez a hatás a negyedik negyedévben erős volt, ebben lehet enyhülésre számítani, illetve a hosszú hozamok is csökkentek. Csoportszinten azért a marzsok szűkülése nem látszik, mivel a régióban az emelkedő kamatkörnyezet miatt a nettó kamatmarzs is emelkedni tudott, így csoportszinten stabil nettó kamatmarzs várható.
A magas kamatkörnyezet miatt, valamint a gazdasági lassulásnak köszönhetően a régióban tovább lassuló hitelezése számítunk, amely az egyes leánybankok hitelállományaiban is lassuló növekedést, vagy egyes bankoknál csökkenést is eredményez. Mindezt csak részben ellensúlyozhatja a kamatmarzsok esetleges növekedése. Összességében emiatt nem számítunk a kamatbevételekben nagy változásra, mindössze a Nova KBM felvásárlása miatt növekedhet a korábbi szinthez képest a bevétel.
Az előző évvel összehasonlítva persze így is magasabb bevételekre lehet készülni, a kamatbevételek mellett pedig a díj és jutalékbevételek szintje növekedhetett jelentősebben. A működési költségek tekintetében szintén növekedésre számítunk, emögött elsősorban a magasabb bérköltségek szintje húzódhat meg.
Éves alapon a hitelállományokban még mindig bővülés látható, a lassulás mindössze leginkább ahhoz vezethet, hogy negyedéves összehasonlításban organikusan lehet majd látni csökkenést az állományokban egyes leánybankoknál. Természetesen az szintén nem pozitívum, hogy a jelzáloghitel kereslet is nagymértékben bezuhant itthon is. A Nova KBM számai azonban jelentős növekedést fognak hozni. A Nova KBM mérlegfőösszege több mint 10 milliárd euró, ezen belül a hitelállomány 7 milliárd felett volt a negyedik negyedévben. Forintra átszámolva ez hozzávetőlegesen 2600 milliárd forintos hitelállományt, és 3750 milliárd forintos mérlegfőösszeget jelenthet.
Emellett viszont a régiós hitelbővülésben viszonylag gyenge adatok láthatók. A jegybanki adatok alapján a magyar bankszektorban a lakossági hitelállomány negyedéves alapon 0,6 százalékkal csökkent, a vállalati hitelállomány 0,9 százalékkal bővült. Bulgáriában például 2,4 százalékkal bővülhetett a hitelállomány, Romániában 0,6 százalékkal, Szlovéniában pedig 0,7 százalékkal. 2021 év végéhez és 2022 év elejéhez képest ez már alacsonyabb szintű hitelállomány bővülése.
A tavalyi negyedik negyedévben is már csoportszinten 4 százalékkal csökkent az OTP mérlegfőösszege, valamint a hitelállomány csoportszinten 5 százalékkal csökkent. Eközben a betétállományokban 2 százalékos volt a visszaesés.
Az orosz és az ukrán leánybanknál szintén csökkenő állományokra lehet készülni, ugyanakkor jelenleg már nagyobb veszteségekre nem számítunk, így a kockázati költségek alacsonyabb szintre kerülhetnek. Az összehasonlítás a tavalyi első negyedévvel kapcsolatban ebből a szempontból nehéz, mivel az orosz-ukrán háború kitörése miatt az első negyedévet számos más negatív hatás is érintette. Összességében a korrigált profit 186 milliárd forint körül alakulhatott csoportszinten, a korrekciós tételek között pedig a bankadó, illetve a badwill lehet jelentősebb tétel.
Technikai kép
A korábbi oldalazás után erőteljesen kitört az OTP árfolyama, és 4 nap emelkedést követően jelenleg a 11000 forint körüli szinteken jár a részvény. A 11000 forintos szint körül a mai napon látható egy elakadás, de ekkora mértékű emelkedés után egy kisebb korrekció sem lenne meglepő. Az 50 napos mozgóátlag áttörése fontos jelzés, ez a szint már támaszt jelenthet, de feljebb a 10500 forintos szint is segítheti az árfolyamot. További emelkedéshez a 11500 forintos szintet kellene áttörnie az árfolyamnak, azonban egy kisebb megálló következhet a jelenlegi technikai kép alapján figyelembe véve a mai fordulós gyertyaalakzatot.
Az OTP-re vonatkozó célárak átlaga jelenleg 12700, az árfolyam azonban még mindig ezen szint alatt tartózkodik, valamint a 11000 forintos szint még mindig alacsonyabb, mint az egy részvényre jutó saját tőke, amely 11865 forint volt a tavalyi év végén. Az idei évben pedig az eredményesség javulására lehet számítani, amely indokolhatna egy magasabb értékeltséget is. Az utóbbi időben az OTP részvényénél az alacsony forgalom sem segített az árfolyamnak, láthatóan viszont az elmúlt néhány napban emelkedett meg a forgalom. Az OTP jelentése jövő héten szerdán érkezik (május 10-én), lassan tehát erre készülhetnek a befektetők, várhatóan egy kedvező gyorsjelentés adhatna további lendületet az árfolyamnak, addig viszont nem kizárt, hogy a korábbi emelkedés korrekciójára kerülhet majd sor.
Az OTP napi grafikonja (2023. 05. 04. 16:00)
jogi nyilatkozat
A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.
A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.
A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.
A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.
A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.
A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok
A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.