OTP

A negyedik negyedévben kiemelkedő eredményeket várunk az OTP-től, azonban a jelentést beárnyékolja az ukrajnai háborús konfliktus. A negyedik negyedévben tovább bővülő bevételeket és továbbra is alacsony céltartalékolást várunk, amelynek eredményeként rekordprofitot érhetett el tavaly a bank. Annak ellenére, hogy a mostani események ezt háttérbe szorítják, fontos megjegyezni, hogy ez tovább erősíthette a bank tőkehelyzetét is, amely a lehetséges kockázatok kezelése szempontjából is fontos lehet most.

A jelentés mellett azonban a háborús helyzeten a hangsúly

A jelentési szezonban jó eredményeket vártunk a bankszektortól, amelyet az eddigi jelentési szezon vissza is igazol, azonban az európai bankszektor részvényeinek árfolyamát átírta az orosz-ukrán háborús konfliktus, amelynek a következményei egyelőre még nehezen megjósolhatók. Így sajnos újra egy olyan helyzettel kell szembenézni, amikor a múltbeli jó eredményeket jelentősen átírhatják a jelenlegi események. Természetesen így a jelentés kapcsán az idei évi előrejelzés és esetlegesen az ukrajnai helyzet értékelése kiemelt jelentőséggel bír. Az OTP szempontjából azonban a kitettség, és még a legrosszabb forgatókönyvek esetén is kezelhetőnek tűnik a kockázat.

A mai napon az MNB a Reutersnek adott nyilatkozatában is megerősítette, hogy a bank tőkehelyzete erős, és el tud viselni piaci sokkokat. A stressz tesztek és számítások alapján a bank tőkemegfelelése stabil maradhat a piaci sokkok során is. A tavalyi EBA stressz teszten is jól szerepelt az OTP. egy háborús konfliktust nehéz modellezni, illetve a tavalyi évben még bőven a pandémiás helyzet hozta hatások modellezése volt a fő kérdés az EU bankszektorán belül is. Az EBA tavalyi stressz tesztje alapján, még szintén jelentős mértékű céltartalékolás, és a kamatbevétel szintén nagyobb mértékű visszaesése mellett is stabil maradna az OTP tőkehelyzete. Ez a szcenárió többéves recessziót is feltételezne. Csányi Sándor szintén kiemelte, hogy a teljes ukrán bank elvesztése esetén is 24 bázisponttal csökkenne a CET1 tőkemegfelelési mutató.

Mennyit jelent az ukrán-orosz kitettség?

Amennyiben a tavalyi évi profithozzájárulást nézzük az év első hónapjában az orosz leánybank a profit 6,5 százalékát adta, míg az ukrán leánybank a profit 7,7 százalékát adta. Ez 14,2 százalékot jelent, amely azért látható mérték a profitból, de például Bulgária, Szerbia és Montenegró profithozzájárulása szintén hasonló vagy magasabb. Miközben a tavalyi évben valószínűsíthetően szép profitot termelhettek ezek a leánybankok is, most inkább a bankok mérlegére helyeződik a hangsúly. Az OTP csoportszintű saját tőkéje a tavalyi harmadik negyedév végén 2700 milliárd forint volt, ebből egyébként a magyar operáció saját tőkéje 1769 milliárd forintot tesz ki. Ukrajnában 147 milliárd forint a bank saját tőkéje, Oroszországban pedig 224 milliárd forint.

A teljes eszközállomány Oroszországban 746 milliárd forint, valamint Ukrajnában 911 milliárd forint volt. Amennyiben a csoportszintű teljes eszközállományt nézzük, akkor ez mindössze a 6,3 százaléka a mérlegfőösszegnek, viszont a saját tőkéhez viszonyítva, 60 százalékot jelent. Amennyiben az Ukrajnában és Oroszországban a fennálló hitelállományt nézzük, akkor 40-50 százalék körüli a szint a teljes saját tőkéhez képest.

Az OTP részvényének árfolyama pedig ehhez a mértékhez hasonlóan esett, amely azt is mutatja, hogy a jelenlegi piaci árak alapján az ukrán és az orosz leánybank teljes kiárazását árazza a piac. természetesen fontos hozzátenni, hogy a befektetői pszichológia és a régiós kockázatos eszközökből történő menekülés is közrejátszhat ilyenkor. A jelenlegi helyzeten túl viszont pénteken az OTP tavalyi negyedéves számai, valamint az idei évi esetleges előrejelzés, valamint a jelenlegi helyzet értékelése is figyelmet fog kapni.

Bővülés minden soron a negyedik negyedévben

A tavalyi évben az eddigi gyorsjelentési szezonban kiemelkedő profitokat lehetett látni az európai bankoknál. A makrogazdasági környezet javulásával pedig a régióban is kedvezőek a várakozások. A meglehetősen alulértékelt európai bankszektor számára az emelkedő hozamkörnyezet, és a gazdasági kilátások javulása jó jel, amelyet a piac is elkezdett árazni.

Valamelyest persze a kamatok emelkedése kihathat a hitelkeresletre, amelyben az év végén még növekedés volt látható, azonban ennek üteme majd az idei évben várhatóan csökkenhet. Nyilvánvalóan a negyedik negyedévben emiatt magasabb bevételekre, és összességében emelkedő hitelállományokra számítunk.

Az eredmények tekintetében 236 milliárd forint körüli nettó kamatbevételre, valamint 354 milliárd forintos teljes bevételre számítunk a negyedik negyedévben. A működési költségekben főként az emelkedő munkabéreknek a hatása látszódik, emiatt csoportszinten tovább emelkedhetett a teljes működési költség is. A kockázati költségeknél szintén nem számítunk magas összegre, viszont a régióban az állományok dinamikus bővülése indokolhat további tartalékolást, illetve konzervatív megközelítéssel nézve azért a negyedik negyedévben még a koronavírus várható negatív gazdasági hatásaira lehetett számítani, illetve a moratóriumok lejárata is hatással lehetett a céltartalékokra.

A kamatkörnyezet emelkedésével persze a bankok forrásköltségei is megemelkedtek, a jelenlegi hitel kamatfelára is csökkent. Viszont lényeges, hogy a hiteleken kívül a betéti oldalon még mindig alacsonyak a kamatok, mivel a hitelkamatok emelkedését még nem követte le a betéti kamatok emelkedése. A nettó kamatbevétel és a nettó kamatmarzsra is ez növelő hatással van. Várhatóan ezek a hatások már a tavalyi negyedik negyedévben is megjelentek, amely a növekvő hitelállományok mellett tovább javították a bevételeket.

 

Kiemelkedő lehetett a tavalyi év vége

Csoportszinten az OTP-nél tovább emelkedő bevételekre számítunk, a negyedik negyedévben a bővülő hitelállományok mellett már a kamatmarzsokban is emelkedés várható, amely még a harmadik negyedévben stagnálást mutatott. Itthon például a kamatemeléssel együtt a forrásköltségek is megemelkedtek, ezzel is kell számolni az emelkedő kamatok mellett. Viszont a betéti kamatokban nem volt olyan mértékű emelkedés. Néhány leánybankot azonban érdemes külön is kiemelni a régióban:

Magyarország: A hitelállomány további bővülésével, valamint a kamatok emelkedésével a harmadik negyedévhez képest 5 milliárd forinttal növekedhetett a bevétel. A nettó kamatmarzsokban szintén enyhe javulásra számítunk, habár megindult a kamatok emelkedése, de mindez késleltetve tud megjelenni az eredményekben, emiatt inkább az idei évben várható jelentős növekedés. Magyarországon éves alapon 14 százalék körüli volt a hitelállomány bővülési üteme, azonban az év utolsó hónapjaiban a növekedési ütem emelkedése megállt. Az állományok növekedési ütemében valószínűsíthető egy lassulás. Kockázati költségsoron várhatóan ismét pozitív hatást jelenthet a faktoring portfólión elért megtérülés, ezzel együtt itthon várjuk a legalacsonyabb céltartalékolást, sőt a korábbi időszakokhoz hasonlóan visszaírásra is sor kerülhet.

Bulgária: A tavalyi évben alapvetően erős lehetett a hitelbővülés, főként a lakossági szegmensben. A jegybank előrejelzése alapján 7-8 százalék körüli lehetett a bővülés. A moratórium lejárta után lehet számítani enyhén megemelkedő hitelbedőlésekre, amelyek magasabb kockázati költséghez vezethetnek, illetve a jövőre nézve a bankok növekedési ütemét korlátozhatja az anticiklikus tőkepuffer-ráta újbóli bevezetése is. Ezzel együtt is várhatóan növekvő bevételekre, kisebb mértékben magasabb kockázati költségekre számítunk a leánybanktól, de várhatóan a profitszámok a harmadik negyedévhez hasonlóan alakulhatnak. Így egy esetleges magasabb céltartalékolásra is marad tér konzervatívabb megközelítést alkalmazva.

Horvátország: Bővülő bevételek, enyhén magasabb kockázati költségek. A régióban nem minden országban indult meg a hitelkamatok emelkedése az alapkamat emelésével együtt. Például Horvátországban még nem mutattak fordulatot a hitelkamatok.

Románia: Romániában szintén jelentősebb kamatemelések voltak az elmúlt időszakban, emellett pedig a hitelállományban is látszódik a bővülés, amely alapján az OTP-nél is növekedhettek a bevételek. Kockázati költség soron kisebb emelkedésre számítunk. Csoportszinten kisebb a román leánybank hozzájárulás a teljes eredményhez, de várhatóan pozitív eredménnyel közel egy milliárd forintos profitot hozzá tehetett a tavalyi negyedik negyedév végén a csoportszintű eredményhez.

Oroszország-Ukrajna: A negyedik negyedévben még jól szerepelhetett az orosz és az ukrán leánybank, egyrészt tovább bővülő hitelállománnyal, valamit a kamatok emelkedése miatt emelkedő marzsokkal is lehetett számolni. A bevételek tekintetében bőven kétszámjegyű növekedésre lehet számítani, a profit tekintetében pedig fennmaradhat a 14 százalék körüli profithozzájárulás a két leánybankot összeadva. A közelmúlt eseményei az eredményeket persze átírják, azonban arra fontos lesz figyelni a jelentés kapcsán, hogy milyen mérleggel zárta a 2021-es évet a két leánybank.

Merre tovább a zuhanás után?

Az OTP mostani mozgásaira leginkább a befektetői pszichológia tud magyarázatot adni. Az árfolyam több mint megfeleződött az elmúlt időszakban, viszont összehasonlításként az osztrák Raiffeisen részvénye szintén ekkorát esett, miközben a Raiffeisen orosz kitettsége a csoporton belül jóval nagyobb szintet képvisel, mint az OTP esetében.

Az árfolyam alapján ez közel akkorra sokkot jelentett az OTP részvényének, mint a 2020-as koronavírus miatti visszaesés. Az árfolyam esésében a lehetséges hatásokon túl viszont megjelenhetett a kockázatos eszközökből való menekülés a régióban. A fundamentális hatások persze vélhetően kisebbek, mint amennyit a jelenlegi esés indokol, azonban a piaci pánikreakció, illetve a tőkekiáramlás is ezt a hatást okozhatta. 

A pénteki emelkedés után így újra közel a csütörtöki szintekre esett vissza az árfolyam. A 2021-eleji csúcs jelenthet fontosabb szintet, azonban a közel naponta változó piaci hangulat jelentősebb 5-10 százalék körüli mozgásokat hozhat mindkét irányba. Ekkora volatilitás mellett pedig a technikai szintek is kisebb jelentőséggel bírhatnak. Az ukrajnai események és a bejelentett szankció egyáltalán nem egy pozitív fordulatot jelentenek, amelyet talán pénteken már elkezdhetett árazni a piac. Ráadásul a Sberbank végelszámolásának bejelentése szintén a negatív hatással lehet a hangulatra, még ha a teljes pénzügyi rendszer szempontjából nem is jelent veszélyt.

Technikai alapon érdemes nézni, hogy milyen mélypontok alakultak ki még 2020-ban, amelyek fontos támaszt jelenthetnek az árfolyamnak. Emellett rövidtávon az egyes szinteken kialakuló esetleges duplaaljak kialakulása jelenthet még indikációt. A volatilis környezetben azonban egyik napról a másikra gyorsan válthat irányt a részvény, ráadásul kiszámíthatatlan, hogy milyen hírek érkeznek a háborúról, valamint további orosz szankciókról.

Jelenleg az OTP árfolyama nagyon eltávolodott a céláraktól, azonban a negyedik negyedéves gyorsjelentés és főként az ukrajnai események és orosz szankciók következtében a közeljövőben módosulhatnak a célárak is az OTP esetében.

Az OTP heti grafikonja (2022. 03. 02. 14:15)

Amennyiben az OTP részvényének értékeltségét nézzük szintén drámaian visszaesett, a részvény értéke az egy részvényre jutó könyv szerinti értékkörnyékén lehet, figyelembe véve, hogy a tavalyi harmadik negyedév végén 9645 forint volt, amely a negyedik negyedévben tovább emelkedhetett.

 

Tartalom lezárása:2022.03.02 16:46
Időtartam:Rövid táv (néhány hét)
Magyar blue chipek: Éles fordulat a piaci hangulatban
KBC Equitas | 2022.02.21 11:38
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Orosz medve jelent meg a piacokon, esik a magyar tőzsde is
KBC Equitas | 2022.02.14 12:30
Áttekintjük a konfliktus tőzsdei hatásait
Magyar blue chipek: Vegyes a hétkezdés
KBC Equitas | 2022.02.07 11:26
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Kiemelkedett múlt héten a BUX
KBC Equitas | 2022.01.31 11:55
OTP, Mol, Richter, Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Lefordultak a részvények
KBC Equitas | 2022.01.24 11:30
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Mi folyik a devizapiacokon?

Beesett az euró a dollárral szemben

7 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.11.22 08:38
Dollár, forint, arany, Alphabet