A tavalyi negyedik negyedévben újabb rekorderedményről számolt be a 4iG, 93 milliárd fölé növekedett a bevételek szintje, valamint látványosan növekedett a profitabilitás is. A tavalyi évben a cég már az elsőszámú rendszerintegrátorrá vált a magyar piacon, miközben a régióban is terjeszkedett. A részvényárfolyamban viszont egyelőre kevésbé látszódik a növekedés, a piaci hangulat pedig szintén nem támogató.
A tavalyi évben 93 milliárd forintra növekedett a 4iG árbevétele, amely összességében 62 százalék feletti növekedést jelentett a 2020-as év teljes árbevételéhez képest. Az üzleti eredményesség is tovább javult a 4iG-nél. Az EBITDA a tavalyi évben 11 milliárd felett volt, az adózott eredmény pedig 6,4 milliárd forintra növekedett.
A negyedik negyedév nagyon erősre sikerült a 4iG-nél, amely nagyrészt az akvizícióknak is köszönhető. A bevételek persze szezonálisan is az év utolsó felében a legerősebbek, de a mostani negyedik negyedévben közel megduplázódott az előző negyedévhez képest is az eredmény.
Látványos emelkedés viszont a profitabilitásban volt, a negyedik negyedéves EBITDA szint mellett a korábbi negyedévek EBITDA szintje jóval alacsonyabb volt. A marzsok is látványosan javultak, mivel az év végén a negyedéves EBITDA marzs 18 százalék fölé növekedett.
A 4iG-hez immár 19 leányvállalat tartozik, a DIGI egyértelműen a legjelentősebb tranzakció volt a társaságnál, amely az idei év januárjában zárult, de emellett az Antenna Hungária, Telenor Montenegro, Invitech és a Spacecom felvásárlása is például fontosabb mérföldkő volt.
A tavalyi év végére a 4iG az akvizícióknak és az organikus növekedésnek köszönhetően piacvezető rendszerintegrátor céggé vált Magyarországon, valamint a régióban is terjeszkedett. A korábbi stratégiának megfelelően pedig a jövőben a telekommunikációs szegmens lesz a legjelentősebb a 4iG-nél a DIGI felvásárlásával. A tavalyi évben már egyértelműen a távközlési piac volt a fókuszban a cégnél, a legtöbb felvásárlás ezt a szektort célozta idehaza és a nyugat-balkáni régióban is.
A Rheinmetall-lal kötött stratégiai partnerség szintén fontos szerepet kaphat, főként, hogy a háborús események következtében Németország a hadiköltségvetés megemeléséről döntött, amely a védelmi szektor számára nagyobb növekedést jelenthet. A következő évekre a 4iG stratégiai célja, hogy a hazai piacon megtartsa a piacvezető szerepet, valamint 2030-ra a régióban is jelentős szereplővé váljon az IT rendszerintegrátori piacon. A nemzeti telekommunikációs vállalatcsoport létrehozásával pedig a 4iG a magyarországi távközlési és médiaszolgáltatási piac második legnagyobb szereplőjévé válik, valamint a közép-kelet-európai régióban is meghatározó szereplő lesz. Az akvizíciókkal a 4iG az IT és telekommunikációs szolgáltatások minden szegmensét le tudja fedni, hasonlóan a Magyar Telekomhoz és a Vodafone-hoz.
Értékeltség alapján továbbra sincs magasan a részvény, hiszen a jelenlegi P/E rátán 12 alatti értékeltségen forog a részvény. Az egy részvényre jutó saját tőkéhez képest pedig 4,8 szoros értéken forog a részvény. Az egy részvényre jutó saját tőke a 4iG esetében 167 forintra emelkedett.
Bár a telekommunikációs cégek között inkább alacsonyabb értékeltséget látunk az egyes cégek esetében, néhány európai IT cég a szegmensben magasabb értékeltségen forog, miközben a 4iG esetében még mindig jelentős növekedésre van kilátás az akvizíciókat nézve. Az idei évben az integráció után majd pontosabban is látható lesz a növekedés a cégnél.
Technikai kép
A jelentésre a 4iG kezdeti emelkedéssel reagált, napközben azonban az árfolyam már inkább lefele mozdult el. A tavalyi évet nézve a 4iG árfolyama összességében emelkedni tudott. A 2020-ban 553 forint volt az átlagár a 4iG részvényére, míg a tavalyi évben 853 forintra növekedett. A 4iG részvényét sem kerülte el a nemzetközi piaci hangulat, azonban az árfolyama nem teljesített jól annak ellenére, hogy fundamentálisan pozitív hírek érkeztek. A kezdeti emelkedéssel a csökkenő trendvonalat nem tudta áttörni a részvény, és napközben jól láthatóan lefordult az árfolyam. A részvényárfolyamnak persze a nemzetközi, illetve a magyar tőzsdei hangulat sem segít. A BUX index több mint 4 százalékos mínuszban tartózkodik napközben.
A mozgóátlagok alatt ismét negatívvá válhat a technikai kép a részvénynél, valamint korábban a 780 körüli szint is fontos támasz volt. tartósan nem tudott a 800 forintos szint felet maradni az árfolyam, lefele pedig a 200 napos mozgóátlag alatt. Támaszzóna a 670 és a 700 forintos szint között lehet, amely az idei évi mélypont környéke a részvénynél. Felfele pedig egyértelműen a mozgóátlagok és a csökkenő trendvonal fölé kellene kerülnie az árfolyamnak.
A 4iG napi grafikonja (2022. 03. 01. 12:15)
jogi nyilatkozat
A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.
A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.
A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.
A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.
A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.
A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok
A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.