A mai napon folytatódott a gyorsjelentési szezon legfőképp a bankszektor szereplőinek gyorsjelentéseivel. A mai napon a Blackrock, Wells Fargo és a Citigroup is közzétette a második negyedéves gyorsjelentését. Az eddigi banki gyorsjelentések közül pozitív meglepetést tudott okozni a Citigroup, viszont a Wells Fargo és a Blackrock jelentése már kevésbé sikerült jól.
Citigroup
Jelentősebb pluszban nyitott a Citigoup árfolyama a második negyedéves gyorsjelentés közzététele után, ezzel javulhat a részvény technikai képe is. A csökkenő trend megtöréséhez azonban még nagyobb mértékű emelkedés lenne szükséges, az árfolyam pedig a 2020-as szintekre esett vissza.
A Citigroup heti grafikonja (2022. 07. 15. 15:45)
Az ukrajnai háború szintén negatív hatással van a bankra, mivel jelentősebb orosz kitettséggel is rendelkezik a Citi. A tavalyi év óta 3,1 milliárd dollárral ugyan csökkent a kitettség, viszont a rubel felértékelődése miatt dollárban kifejezve csak 1,4 milliárd dolláros a csökkenés.
Mindezek fényében azonban a bank második negyedéve az elemzői várakozásokhoz képest kevésbé lett gyenge. A bevételek összességében 4 százalékkal emelkedtek, ezen belül a nettó kamatbevétel 9 százalékkal emelkedett, míg a nem kamatjellegű bevételek 3 százalékkal csökkentek.
A működési költségek a negyedév során 12 százalékkal növekedtek, és a kockázati költségek is, illetve a céltartalékolás az előző negyedévhez képest 69 százalékkal emelkedett, míg a tavalyi évben visszaírások segítették az eredményt. A nettó eredmény így 37 százalékos csökkenést mutat az előző év hasonló időszakához képest, de az előző negyedévhez képest növekedést mutat.
A bankok második negyedéves gyorsjelentéseiben a befektetők a hitelezési trendek mellett főként a befektetési banki tevékenység teljesítményére is koncentrálnak, amely a Citigroupnál a többi bankkal ellentétben növekedni tudott. Habár a tanácsadó díjak az alacsonyabb IPO és M&A aktivitás miatt 465 százalékkal estek vissza a kötvény és részvénykereskedési bevételek növekedni tudtak, amely kedvezőbb a versenytársakhoz képest. A pozitívumok mellett azonban a Citigroup is felfüggeszti a részvényvisszavásárlásokat a J.P. Morganhez hasonlóan.
Wells Fargo
Alulmúlta az elemzői várakozásokat a Wells Fargo is a második negyedéves gyorsjelentésében. Az amerikai gazdaság szempontjából is negatív üzenet lehet, hogy a banknál lassult a hitelezés, valamint a kamatemelések és a várható bedőlések miatt nagyobb céltartalékot képzett a negyedév során a bank.
Profitabilitás szempontjából a céltartalékolás mértéke meghatározó tényező a bankoknál, míg korábban a járványhelyzet után visszaírásokat láthattunk a legtöbb amerikai és európai banknál, addig a mostani lefele mutató gazdasági kockázatok miatt újra nagyobb céltartalékokat lehetett látni már az első negyedéves gyorsjelentési szezonban, és jelenleg a második negyedéves gyorsjelentési szezonban is.
A Wells Fargo a negyedév során 580 millió dolláros céltartalékot képzett a várható hitelezési veszteségekre, amely több mint az elemzők által várt 414 millió dollár. Összehasonlításként az elmúlt évben a visszaírások 1,2 milliárd dollárral javították a bank eredményét.
A második negyedéves profit is így 3,12 milliárd dollárra csökkent, amely alacsonyabb volt a várakozásnál. A Wells Fargo vezérigazgatója pedig szintén kevésbé optimista üzenetek fogalmazott meg. Véleménye szerint a Fed kamatemelései az infláció letörése miatt lassítani fogják a gazdasági növekedést, valamint az ukrajnai háború is lefele mutató kockázatokat jelent.
Összességében a hitelállomány növekedett a második negyedévben és az emelkedő kamatkörnyezet miatt a nettó kamatbevétel is emelkedni tudott a Wells Fargonál. Az első negyedév 9,2 milliárdos nettó kamatbevétele után a második negyedévben már 10 milliárd dollár feletti volt a nettó kamatbevétel.
A nem kamatjellegű bevételekben viszont látványosabb a visszaesés, amelyet tovább rontottak az értékpapírokon elért nettó veszteségek. Míg a tavalyi évben a Wells Fargo a részvény befektetéseken, illetve a kockázati tőke befektetéseken jelentős profitot ért el, amely így javította a nem kamatjellegű bevételeket.
Az értékpapírokon elért veszteség mellett azonban látványos volt a visszaesés a jelzáloghitelezésben is, az ehhez kapcsolódó díj és jutalékbevételek 1,3 milliárd dollárról 287 millió dollárra csökkentek a negyedév során.
Beesett a jelzáloghitelezés
Az új jelzáloghitel kihelyezések a második negyedévre 34,1 milliárd dollárra csökkentek, míg a tavalyi második negyedévben 53,2 milliárd dollár volt az új hitelkihelyezések értéke. Az autóhiteleknél szintén látványos a visszaesés, a tavalyi második negyedévben 8,3 milliárd dollár volt az új kihelyezés, míg a mostani második negyedévben 5,4 milliárd dollár.
A Wells Fargo teljes bevételei a tavalyi második negyedévhez képest 3,2 milliárd dollárral csökkentek, és amellett, hogy a működési költségek is alacsonyabb szintre kerültek a magas céltartalékolás miatt 2,9 milliárd dollárral csökkent az adózott eredmény a banknál.
A tavalyi 13,6 százalékos saját tőke arányos megtérülés után így a bank mindössze 7,1 százalékos ROE-t ért el, amely jelentősebb visszaesés a profitabilitásban. A romló kilátások tehát már látszódnak az új hitelek kihelyezésében, annak ellenére, hogy a kamatbevételek növekedni tudtak, viszont az egyéb bevételek visszaeső szintje, és a céltartalékos nagyobb mértékben rontja a profitot, mint amit a kamatemelkedés ellensúlyozni tudna. A gazdasági kilátások romlásával együtt a kamatemelések hatása így kevésbé pozitív.
A részvényárfolyam pedig a többi bankrészvényhez hasonlóan csökkenő trendben mozog. A 37 dollár körüli szinteken támaszt alakíthat ki az árfolyam, azonban a gyengébb jelentés miatt inkább a csökkenő trend folytatódására van kilátás. A kialakult szűkülő trendcsatorna alsó szára a 35 dolláros szint irányába mutat, amely egyébként 2020-ban a lokális csúcspontokat jelentette, így a csökkenő trend folytatódása esetén ez jelenthetne további támaszt. A csökkenőt trendet az árfolyam a 38 és a 40 dolláros szint felett tudná megtörni.
A Wells Fargo napi grafikonja (2022. 07. 15. 15:45)
Blackrock
A világ legnagyobb alapkezelője, a Blackrock is közzétette a második negyedéves gyorsjelentését, azonban az eredmények szintén nem lettek túl fényesek a részvénypiacon idei évben tapasztalt jelentősebb csökkenése miatt. Összességében 11 százalékkal csökkent a kezelt vagyon AUM nagysága a Blackrocknál a tavalyi év második negyedévéhez képest, viszont a kezelt vagyon nagyságának csökkenését kisebb mértékben ellensúlyozni tudta a pénzbeáramlás.
Ezzel együtt a bevételek is csökkentek a tavalyi évhez képest és az előző negyedévhez képest is. A részvénypiacok gyenge teljesítménye és az erősödő dollár is negatív hatással volt a bevételekre, míg a működési eredmény a költségek stagnálásával együtt is 14 százalékkal csökkent. Az adózott eredmény pedig a második negyedévben 30 százalékkal csökkent 1,6 milliárd dollárról 1,1 milliárd dollárra.
A részvényárfolyam is gyenge teljesítményt nyújt az idei évben, az 1000 dollár körüli szintekről az árfolyam 600 dollár alá esett vissza. A gyorsjelentésre adott piaci reakció ugyan nem negatív, de az az általános piaci hangulatjavulásnak is köszönhető. A romló piaci környezetben a Blackrock számára is kihívást jelenthet a kezelt vagyon növelése és megtartása, főként a lakossági befektetők részéről. A negyedév során például a hosszú távú termékekből már inkább kivonták a befektetők a pénzüket, míg az intézményi befektetőktől részéről volt látható nettó vagyon beáramlás.
Az árfolyam jelenleg az 590 dollár körüli szinteken mozog, amelyen támaszt is kiépíthet a részvény, a csökkenő trend folytatódása esetén viszont az 570 és 530 dollár körüli szintek jelenthetnének további támaszt. Felfele a részvénynek a 600 dolláros szintet kellene áttörnie. A részvényárfolyam közel a koronavírus járvány előtti csúcsig süllyedt vissza, emiatt is fontos lehet az 580-590 dolláros közötti zóna. A befektetői hangulat javulása nélkül azonban a fundamentumok is gyengébbek maradhatnak.
A Blackrock heti grafikonja (2022. 07. 15. 15:45)
jogi nyilatkozat
A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.
A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.
A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.
A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.
A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.
A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok
A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.