Erős fordulatot mutatott eddig a 125-130 dolláros szintekről az Apple az utóbbi hónapokban, így most is érdemes lehet figyelni a részvényt. Az Apple ugyan a technológiai szektor kapcsán most nem a befektetők kedvence, de így is erős cash flow, mérséklődő értékeltség, és stabil fundamentumok jellemzik a papírt. A technikai kép mellett pedig az inflációs környezetet akár ki is használhatja a cég, ami további értéket rejthet a papírban.
Kimondottan izgalmasan fest az év elején az Apple részvénye, a világ egyik legnagyobb vállalata ugyanis hosszú hónapok óta mélyrepülést mutat a piacon. Az árfolyam többször is nagyobb kilengéseket mutatott az elmúlt hónapokban, ugyanakkor még nyár során 170 dollár körül is járt, innen csúszott végül vissza 130 dollár alá. 25-30 százalékos korrekciók azért nem sűrűn fordultak elő a cégnél, ez is egy plusz érv arra, hogy figyeljük a papírt.
Legkésőbb 2021 decembere óta tart egy csökkenő trendcsatorna, ebből pedig többször is próbált kitörni a papír, eredménytelenül. Ez kétségkívül nem jó hír. Ugyanakkor a mélypontot kétszer is elérte az árfolyam, egyszer nyár elején, majd pedig most, azonban a 130 dolláros szintek markánsan nem törtek le, vagyis itt azért már stabil támaszokra lelt az Apple. Ez tehát valóban érdekessé teszi a mostani szinteken a részvényt.
A trendcsatorna magassága alapján tehát jókora emelkedés (170 dolláros szinten van a felső szár) is bekövetkezhet a részvénynél, persze odáig még több ellenállás is látható. Egy trendvonal azonosítható 140 dollár környékén is, míg a 150 dolláros szintek szintén erős akadályt jelentettek a novemberi felpattanási kísérletek során. Mindenesetre az indikátorok már nem festenek rosszul, az MACD éppen mostanában adott vételi szignált. Vagyis, ha a piaci hangulat kicsit javulna, valamint ez tartósabb is lenne néhány napnál, akkor az Apple részvénye különösen érdekesen festene, és nagy tér kínálkozna felfelé.
Az Apple napi grafikonja (2023.01.11. nyitás előtt)
A technikai kép egyébiránt a heti grafikonon is jól látható, a trendcsatorna egyelőre lefelé vezeti a papírt, de nem is a kitörési kísérlet miatt, hanem csak a felpattanás miatt tűnik most érdekesnek a papír, tartós trendfordulóra tehát nem lenne szükség az esetlegesen szép hozamokhoz. A múltban pedig többször is volt már hasonló mértékű korrekció, vagyis időről időre a 30 százalékos visszacsúszás abszolút nem meglepetés, inkább egészségesnek mondható.
Az Apple heti grafikonja (2023.01.11. nyitás előtt)
Az Apple fundamentumai egyébként szintén érdekesek, noha a gyorsjelentés hamarosan érkezik, néhány gondolat most a cég pénzügyeiről:
- A bevételek növekedési üteme minimális lehet a következő években, ami a jelenlegi gazdasági környezetben nem annyira nagy meglepetés. A gördülő éves számok így 394 milliárdról 425-430 milliárdra emelkedhetnek a következő negyedéves előrejelzések alapján, vagyis kis növekedés azért még így is látható.
- A marzsok alighanem stabilak maradnak, az EBITDA marzs bőven 30 százalék felett maradhat, míg a nettó marzs szintén 24-25 százalék körül lehet a következő években. Ez céges viszonylatban igen erősnek mondható.
- A nyereség így elérheti, továbbá enyhén meg is haladhatja a 100 milliárd dolláros szintet, aminek következtében az EPS-eredmények a mostani 6,1 dollárról akár 6,6-6,7 dollárra is emelkedhetnek.
Az Apple kapcsán tehát látható, hogy az inflációs környezetben, valamint a gyengébb gazdasági klímában azért küzd majd kihívásokkal (pl. alapanyagárak emelkedése), ugyanakkor a fogyasztók felé relatíve erősebb alkupozícióval rendelkezik, köszönhetően az erős márkának. A volumenoldali problémákat így jó eséllyel tudná kezelni az árak kapcsán, valamint a költséghatékonyság és a minőség akár a saját gyártás felpörgetésével is megvalósítható.
Az árazás közben egyre kevésbé feszített, mivel a 12 havi előretekintő P/E ráta már 20,5 közelében van csak, amivel az 5 éves historikus átlagot is alulmúlja, noha csak minimálisan. Ezzel párhuzamosan a piaccal szembeni prémium is „csak” 20 százalékos szinten áll már, holott korábban 30-50 százalékos szinten mozgott. Bár a techpapírok nincsenek most fókuszban, a value részvények közé simán befér az Apple, ezekben pedig reneszánsza jöhet ebben a klímában, vagyis némi prémium vélhetően indokolható lehet.
Látható persze, hogy az EPS-várakozások is elindultak lefelé, de csak nagyjából 5 százalékos visszaesést lehet látni a különböző évek kapcsán (2023-2026). Az Apple közben jóval nagyobbat korrigált a piacon, mint első ránézésre a fundamentumok alapján indokolt lenne. A részvény tehát technikailag igen érdekes szinteken áll, így a mostani piaci jó teljesítmény közepette nem árt figyelni a részvényt.
jogi nyilatkozat
A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.
A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.
A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.
A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.
A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.
A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok
A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.