Igen szépen teljesítenek idén a nagyobb amerikai olajpapírok, az olajárakkal együtt az integrált olajvállalatok árfolyamai is emelkedésbe kezdtek. Az olajpiacon az utóbbi hetek során megemelkedtek a keresleti várakozások, míg a kínálati oldalon nem mutatkoznak termelésnövelés jelei, sőt, inkább csökkenő olajkínálatról szólnak a legutóbbi hírek. Ez az olyan integrált olajcégeknek kedvezhet, mint a Chevron is, amelynek árfolyama éppen a hét elején tört át egy fontos ellenállást, ezzel teret nyitva a korábbi csúcsok visszatesztelésére.
A weboldalon megjelenő tartalmakra az alábbi módon is feliratkozhat a WebTraderen keresztül:
Fiókom->Szolgáltatások->E-mail feliratkozások
Bővebb információ ezen a linken keresztül érhető el.
Meglehetősen erősen teljesítettek az utóbbi hetekben az integrált olajcégek részvényei, így az Exxon Mobil mellett a Chevron árfolyama is magasabb szintekre emelkedett, viszont előbbivel ellentétben még nem érte el korábbi csúcsszintjeit. Természetesen ez a teljesítményt elsősorban az olajárak emelkedésének köszönhették az energiacégek, az idei évben a WTI árfolyama már 19 százalékot nőtt, ezzel 85 dollár fölé jutva. Érdemes röviden összegyűjteni, hogy milyen tényezők álltak az idei olajáremelkedés mögött:
- Javultak a gazdasági kilátások: Az idei évet meglehetősen erősen kezdte az amerikai gazdaság, a legtöbb mutatószám alapján recessziónak legkisebb jelét sem mutatja az Egyesült Államok, a magasabb gazdasági aktivitás pedig az olaj iránti keresletet növelheti. Emellett a kínai gazdaság is erősödés jeleit mutatja már, bár nagyobb fellendülésről még korai lenne beszélni, de a piaci várakozások mindenesetre növekvő kínai olajfogyasztással számolnak az idei évben.
- Továbbra is kiélezett a globális geopolitikai helyzet: A tavaly októberben kirobbant izraeli konfliktus miatt már eleve kiélezettebbé vált a gepolitikai helyzet, de a decemberben megszaporodó huszi támadások a Vörös-tenger mentén még tovább emelték a geopolitikai kockázatokat. Jól mutatja a helyzet súlyosságát, hogy több hajózási társaság inkább Afrikát megkerülve juttatta el szállítmányait, magasabb üzemanyagkeresletet eredményezve. Emellett az orosz-ukrán fronton sem hagytak alább az események, az utóbbi hetekben Ukrajna több támadást is indított orosz olajfinomító létesítmények ellen, ami így az orosz kitermelést csökkentheti, tovább szűkítve az olajkínálatot.
- Szűkös kínálat az olajpiacon: Tehát keresleti és kínálati oldalról is magasabb nyomás helyeződött az olajpiacokra, ami az árak emelkedését eredményezte. Az International Energy Agency (IEA) márciusi jelentése alapján az idei évben átlagosan napi 1,3 millió hordóval növekedhet a napi globális olajkereslet, de az OPEC várakozásai már 2,2 millió hordós keresletnövekedésről szólnak. Mindeközben kínálati oldalon már alacsonyabb olajtermeléssel számolnak az IEA-nál, a korábbi kínálati előrejelzésüket napi 930 ezer hordóval vágták vissza, így 2024 során átlagosan napi 102,9 milliós kínálattal számolnak, míg a kereslet már napi 103,2 millió hordóra növekedhet.
A WTI napi grafikonja (2024. 04. 03. 13:15)
Tehát az olajárakkal együtt a Chevron árfolyama is megindult felfele, a mai kereskedést akár már a 160 dolláros szint közelében kezdheti a részvény, míg az év elején még 150 dollár környékén tartózkodott. Idén tehát már láthattunk egy 7 százalékos emelkedést a Chevron részvényétől, viszont a korábbi csúcsokat még bőven nem érte el az árfolyam. Kedvező technikailag, hogy a tegnapi kereskedés során sikerült már a csökkenő trendvonalat is áttörnie az árfolyamnak, ami egészen tavaly január óta korlátozta az árfolyam emelkedését. Ezzel most további tér nyílhatott a Chevron részvénye előtt, hogy a 170-172 dollár környéki korábbi csúcsokat tesztelje újból.
Az is erősíti a részvény technikai képét, hogy az utóbbi egy-két hétben a 200 napos mozgóátlagát több alkalommal is sikeresen visszatesztelte, így az a közeljövőben is erősebb támaszszintként köszönhet vissza. Továbbá a 154, illetve 150 dolláros szinteket lehet kiemelni, mint támasz, ezekről a szintekről korábban több alkalommal is mutatott pozitív fordulatot az árfolyam. Lentebb támaszként azonosítható még a 141 dolláros szint is, ami hosszabb távon jelenthet fontosabb menedéket, ha mégis lefelé venné az irányt az árfolyam.
Az RSI már igen közel került a túlvett szintekhez, és ha megnézzük az elmúlt hónapokban sem vitte át a 70-es szintet az indikátor, még annak keresztezése előtt lefordult az árfolyam. Ez tehát inkább óvatosságra inthet, de ha az olajpiacon nem áll helyre az egyensúlyi helyzet, akár az év hátralévő részében is kitarthat az olaj, így az energiacégek árfolyamának emelkedése is.
A Chevron napi grafikonja (2024. 04. 03. nyitás előtt)
Heti bontásban is jól látható, hogy mostanra már a csökkenő trendvonal fölé jutott az árfolyam, ezzel tér nyílt az emelkedés folytatásához. Tehát a következő cél a 170-172 dolláros szintek tesztelése lenne, viszont a 180-190 dolláros csúcsok eléréséhez minden bizonnyal kedvezőbb feltételekre, akár magasabb olajárakra lenne szükség. Kiemelendő még a technikai kép kapcsán, hogy az 50 hetes mozgóátlag az elmúlt néhány évben számos alkalommal nyújtott védelmet az árfolyam számára, kedvező tehát, hogy újból a mozgóátlag fölé sikerült emelkednie az árfolyamnak.
A Chevron heti grafikonja (2024. 04. 03. nyitás előtt)
A Chevronra vonatkozó elemzői ajánlások vétel és tartás között oszlanak meg 16-10 arányban, összeségében tehát inkább optimisták a szakértők. Az elemzői célárak az utóbbi hónapokban nem igazán változtak, a konszenzus továbbra is 176,4 dolláros célárat mutat, ez 10 százalékkal magasabb a tegnapi záróárnál. A társaság egyébként három hét múlva, április 26-án teszi közzé idei első negyedéves eredményeit. Várakozások alapján éves alapon a bevételek stagnálhattak az első negyedévben, míg nettó profit terén olyan 18 százalékos csökkenéssel számolnak az elemzők, tehát magas várakozásokról nem beszélhetünk, így akár még pozitív meglepetésre is lehet kilátás.
A 12 havi előretekintő EV/EBITDA mutató alapján még az utóbbi hetekben tapasztalt árfolyamemelkedés ellenére sem tűnik túlértékeltnek a jelenlegi szinteken a részvény. A Chevron papírja jelenleg 5,8-as szorzószámon forog, ami az elmúlt egy évet vizsgálva átlagos szintnek nevezhető. Viszont 2023-ban sokáig ezen szint felett tartózkodott a mutatószám, annak ellenére, hogy az olajárak 84 dollár alatt ragadtak sokáig. Ugyan az sem biztos, hogy az olajárak innentől tartósan 85 dollár körüli, vagy afeletti szinteken maradnak, de a jelenlegi olajárak mellett közel sem tűnik túlértékeltnek a részvény. Versenytársakkal összehasonlítva sem magas a Chevron értékeltsége, az Exxon Mobil 6,4-es, de a ConocoPhillips is 6,3-as EV/EBITDA ráta mellett kereskedik.
jogi nyilatkozat
A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.
A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.
A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.
A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.
A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.
A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok
A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.