Most indulhat be még csak igazán a Magyar Telekom, hiszen az inflációkövető díjkorrekcióknak köszönhetően jelentősebb bevételnövekedésre van kilátás, ezzel új negyedéves rekordot állíthat fel a társaság. Ugyan a költségek, illetve a különadók mértéke továbbra is rontja a cég profitabilitását, ezzel együtt is reális esély nyílik rá, hogy eddig nem látott mértékű negyedéves profittal zárja ezt az időszakot a társaság.

Régóta várhatnak a befektetők egy ennyire kiemelkedő negyedéves jelentésre a Telekomnál, mint amire most számíthatunk, hiszen a korábban életbe lépő inflációs klauzula már teljes mértékben éreztette ebben a periódusban a hatását, ez pedig az előfizetések kapcsán is érdemi emelkedést hozhatott. Ugyan a költségek továbbra sem alacsonyak, de a bevételnövekedés várhatóan könnyedén kompenzálhatja ezt, ráadásul a bázishatás miatt, amikor is két negyedéves különadót is el kellett számolnia a cégnek, igen jelentős mértékű profitnövekedés várható.

Fontos szintet érhetett el a cég

Megközelíteni már meg tudta, de egyelőre nem lépte át soha a 200 milliárd forintos bevételi határt a Telekom, a jelenlegi környezetben azonban minden adott erre. Talán mondhatjuk, hogy igencsak kellemetlen meglepetés lenne, ha nem sikerülne ez a társaságnak, hiszen az inflációkövető díjkorrekció (14,5 százalék) támogatást nyújthat a Telekom számára. Ebben a három hónapos periódusban már teljes egészében pozitív hatást fejtett ki a márciustól életbe lépő ármódosítás, továbbá a következő negyedévekben is kulcsszerepet játszhat a cég eredményeiben.

A Magyar Telekom bevételeinek fő forrása a magyar ágból származik, azon belül a mobilszegmens adja a növekedés motorját. Érdemes tehát divíziók teljesítményét elkülönülten is vizsgálat alá vetni, hogy látható legyen egyes szegmensek javulásának mértéke:

  • A Telekom összbevételének több mint fele rendre már a hazai mobil bevételekből származik, várakozásaink szerint ez a mostani negyedévben sem lesz másképp, így egyre inkább távolodhat a szegmens a 100 milliárd forintos bevételi határtól is. Itt már 14 százalék feletti bővülésre számítunk, hiszen egyrészt a nem hang alapú bevételek kapcsán is folytatódhat a dinamikus növekedés, ráadásul a díjemeléseknek köszönhetően a hang alapú bevételek is pozitív irányba fordulhatnak.
  • A magyar üzletmenet másik nagy divízióját a vezetékes szolgáltatások adják, ahol szintén hasonló ütemű javulást várunk, ezzel rekordbevétel realizálódhat ebben az üzletágban is. A legnagyobb mértékű növekedést az előző időszakokhoz hasonlóan ismét az internet, valamint TV bevételek adhatják, az áremelések következtében az internet esetében bőven 20 százalék feletti bővülésre számítunk. A hang alapú bevételeknél megszokott mérsékelt csökkenés is megállhat, ugyan érdemi növekedésre itt nem számítunk, de a negatív trend megtörhet.
  • Az SI/IT bevételek tekintetében már az előző negyedévben elindult egy fordulat, ezzel ismét növekedés játszódott le, így az első negyedévhez hasonló eredményeket várunk erre a negyedévre is. Éves szinten ez 3,5 milliárd forint körüli emelkedésnek lenne megfelelő.
  • A macedón leányvállalat közzétette már az első féléves eredményét, ahol mérsékelt ütemű növekedéseknek lehettek tanúi a befektetők. Az első negyedévben a devizahatások következtében a forintban számolt érték még nagyobb bővülést mutatott, azonban a második negyedévre változott a trend, így a forinterősödés rontja valamelyest a cég eredményeit.

Tehát mondhatni, hogy nem látni nagy problémákat bevételi oldalon, sőt várhatóan a 200 milliárdos határt is könnyedén átlépheti a Telekom, ezzel új rekordot felállítva. Emellett a következő negyedévekben is folytatódhat a növekvő tendencia, a díjemelések ráadásul nemcsak idén, de az ezt követő években is pozitív hatásokat fejthetnek ki.

Azért a költségek is nőnek

A bevételek növekedése általában a költségek emelkedésével párosul, persze fontos kérdés, hogy mennyire tudják kordában tartani a költségterhek növekedését a különböző társaságok. Összességében arra számítunk, hogy a Telekomnál a bevételi oldalon tapasztalható erőteljes bővülés kompenzálni tudja a költségnövekedés ütemét, amely a nyereség oldalon is pozitív hatásokat hozhat. Látni kell, hogy a magas inflációs nyomás következtében a közvetlen költségek tovább emelkedhetnek, valamint az SI/IT-hez kapcsolódó kiadások is szintet léphetnek tavalyhoz képest.

A személyi jellegű ráfordítások tekintetében érdemi változást nem várnánk negyedéves alapon, hiszen a béremelés év elején lezajlott, emellett július 1-én vált effektívvé az újabb emelés, de ennek hatása csak a második félévben fog jelentkezni. Ami viszont kiemelendő, az az egyéb működési költségek sora, hiszen már az első negyedévben is jelentős változást láthattunk itt, így hasonló tendenciát prognosztizálunk erre az időszakra is, elsősorban az energiaköltségek emelkedése járhat extra kiadásokkal a Telekom számára.

A költségek vizsgálata során nem lehet elmenni szó nélkül a különböző adók mellett sem, hiszen a kormány jelezte, hogy az ágazati különadót még egy ideig nem vezetik ki, így ebben a negyedévben is érzékelhetően ronthatja a cég profitabilitását ez az adóteher. Érdemes azonban kiemelni, hogy a tavalyi évben két negyedéves pótadó is elszámolásra került ebben az időszakban, így a bázishatás idén pozitív változást hozhat ezen a soron.

Rég nem látott profit jöhet

Mivel a bevételek dinamikus növekedését számításaink szerint nem fogja lekövetni a költségek terén is a Telekom, így igencsak meggyőző eredményekkel jelentkezhet a társaság szerda délután. A 72 milliárd forint feletti EBITDA-hoz 35 százalék körüli marzs párosulhat, amelyre az utóbbi időben nem igazán akadt példa. Ez egyébként a bázishoz képest is 24 százalék feletti növekedést jelent, tehát egyáltalán nem mondható ez rossz eredménynek, ha valóban erre kerülne a sor.

Az EBITDA mellett az operatív eredmény soron is nagymértékű növekedés kapujában állhat a társaság, bár a bázishatás torzít valamelyest az összképen, nem szabad elvenni a Telekom érdemeit a negyedév során nyújtott teljesítmény kapcsán. A nettó eredménye 22 milliárd körül alakulhat a vállalatnak, itt a pénzügyi eredmény ronthatja le igazán a számokat, hiszen az előző negyedévekhez hasonlóan a derivatívák átértékelése, a hozamgörbék elmozdulásai veszteségeket eredményezhettek, ez pedig negatív számviteli hatásokat hozhatott ebben a negyedévben is.

Így látható összességében, hogy igencsak pozitív eredményeket várunk a Telekomtól, a díjkorrekció bevezetése új teret nyithatott a vállalat előtt, hiszen ezáltal a költségek növekedéséből fakadó negatív hatásokat is kompenzálni tudja a társaság. A következő negyedévekben is folytatódhat a javuló tendencia, így a különadókkal együtt is erős eredmények elérésére lehet képes a társaság.

Jól muzsikál idén a részvény

Kiemelkedik idén a magyar piacon a Telekom, hiszen 26 százalék körüli emelkedést produkált eddig a részvényárfolyam, ráadásul ehhez hozzáadódik még a befektetőknek fizetett 30,6 forintos részvényenkénti osztalék is. Így ismét a 438-440 forintos szinteket próbálná meg elérni a Telekom, ebben pedig akár a szerdai gyorsjelentés még segítséget is nyújthatna. Ha sikerülne a várakozásokat is felülteljesítenie a cégnek, az akár hosszabb távon is löketet adhatna a részvényárfolyamnak, hiszen látni kell, hogy a fundamentumok további javulásnak indulhatnak a következő negyedévek során is.

A korábbi fair érték becslésünk is további felértékelődési potenciált jelez, így lehet még tér a Telekom előtt bőven, a részvény előtt álló ellenállás áttörése új lendületet adhatna, így érdemes figyelni, hogyan teljesít a jelentést követően is a papír. A mozgóátlagok is inkább emelkedő trendet jeleznek már, így az 50 hetes átlag is nagyobb fordulatot produkált a grafikonon.

A Magyar Telekom heti grafikonja (2023. 08. 07. 14:00)

Korábbi elemzéseink:

Hozta a várakozásokat a Telekom

Magyar Telekom: Már most segíthet az áremelés

Most lendülhet bele a Telekom

Régóta várhattak erre a Telekom befektetői

Gyengébb negyedévet zárhatott a Telekom

Disclaimer: Az elemzés szerzője nem rendelkezik Magyar Telekom részvényekkel

Tartalom lezárása:2023.08.07 15:14
Időtartam:Rövid táv (néhány hét)
Magyar blue chipek: Az OTP húzza fel a hazai tőzsdét
KBC Equitas | 2023.08.07 11:41
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Óvatos kezdés a hazai piacon
KBC Equitas | 2023.07.31 11:40
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Gyengébb kezdés a magyar piacon
KBC Equitas | 2023.07.24 12:29
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Új csúcsok fele
KBC Equitas | 2023.07.17 12:00
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Kissé lemaradó a hazai piac
KBC Equitas | 2023.07.10 11:46
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Kissé megakadt az emelkedés
KBC Equitas | 2023.07.03 11:17
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Mi folyik a devizapiacokon?

Beesett az euró a dollárral szemben

7 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.11.22 08:38
Dollár, forint, arany, Alphabet