Az elmúlt időszakban történelmi csúcsra emelkedett az arany árfolyama, ilyen árfolyamok mellett pedig a bányarészvények is készülhetnek a rekordbevételekre, illetve a marzsok javulásával jelentős profitnövekedés várható az idei évben. A kezdődő kamatcsökkentésekre pedig akár még további emelkedéssel reagálhat az arany, amely a bányarészvények kilátásait is tovább erősíti. A kedvező fundamentumok miatt kereskedési ötletet fogalmazunk meg az egyik legnagyobb bányarészvényeket tömörítő ETF-re.
Jól teljesít idén az arany árfolyama, korábbi kereskedési ötletünk is pluszban záródott, viszont azóta is emelkedő trendet mutat a nemesfém árfolyama, amellyel együtt az aranybányák részvényei is érdekessé váltak. A két legnagyobb szereplő a Barrick Gold és a Newmont Gold.
Az arany eddigi emelkedésével együtt az első félévben kifejezetten jól teljesítettek az aranybánya részvények is. Az egyes szereplők között azonban még nagy különbség van az operatív teljesítményt illetően. Az egyedi részvénykockázat felvállalása helyett így érdemes lehet egy aranybánya ETF-et választani, például a VanEck Gold Miners ETF-et (Ticker: GDX), ami egyébként az európai piacon, Londonban is megtalálható ezen a néven. (A kereskedési ötlet szemléltetésére a nagyobb volument produkáló ETF árfolyammozgását választottuk, de a mozgások szinte teljesen hasonlóak, a mögöttes bányacégek szintén.)
Az ETF-ből nagy súlyt tesznek ki az amerikai és kanadai bányacégek, így a Newmont és a Barrick Gold is nagyobb súllyal szerepel az alapban. Emellett például az Agnico Eagle Mines Ltd. is 10 százalékos körüli súllyal van benne az ETF-ben.
Elérkezett az idő a Fed kamatdöntő üléséig, amelyen megtörténhet a várva-várt kamatcsökkentés. A kérdés csak az, hogy milyen mértékű lesz a kamatcsökkentés. Historikusan az arany jól reagál a kamatcsökkentésekre, bár a mostani árfolyamban már tükröződhetnek a várakozások a lehetséges kamatpályával kapcsolatban. Nyilvánvalóan egynapos mozgások eltérhetnek a hosszabb távú trendtől, de historikusan elmondható, hogy az alacsonyabb kamatok a magasabb aranyárat támogatják.
Az infláció csökkenésével együtt az aranyár emelkedett, így az elmúlt időszakban a kapcsolat igencsak gyenge volt, a megemelkedett infláció előtt már magasan volt az arany árfolyama, míg a mostani időszakban már az infláció csökkenése mellett emelkedett az arany árfolyama. Természetesen a várakozások is szerepet játszanak és nemcsak a visszatekintő infláció, historikusan pedig látható, hogy még mindig emelkedett szinten van az infláció globálisan, és a kamatvárakozásokkal együtt ez tovább növelheti az arany vonzerejét.
A növekvő aranyárak mellett a bányák marzsai is javulhatnak. A hatás azonban késleltetett lehet, azért az elmúlt években, az alacsonyabb aranyár mellett visszafogottabb volt a bányák teljesítménye is, illetve a kapacitások sem voltak maximálisan kihasználva. A mostani aranyár-emelkedéssel a marzsok további javulására van kilátás a bevételek növekedése mellett.
A kínai gazdaság lassulása szintén pozitívum volt az arany árfolyamában, valamint a geopolitikai kockázatok is szerepet játszhatnak az arany emelkedésében. Az ingatlanszektor gyengélkedése az alternatív befektetések irányába terelte a befektetőket. A jüan gyengesége pedig szintén növelheti a kínai keresletet az arany irányt. A központi bankok vásárlásai is tovább segítheti globálisan az arany árfolyamának emelkedését.
2022 óta jelentős mértékben növekedett a jegybankok nettó aranyvásárlása, ami komoly felhajtóerőt jelentett a nemesfém árfolyamára nézve. Amennyiben tovább folytatódnak a vásárlások, az továbbra is magasan tarthatja.
Van még tér az aranybányák javulására
Az aranyár emelkedésével együtt a bányarészvények is emelkedtek, azonban mégsem látható mindekori csúcs az árfolyamukban. Ez nagyrészt az operatív teljesítménnyel is magyarázható, de a történelmi csúcson levő aranyárfolyam még komoly javulást hozhat a cash flow-ban.
Összehasonlításként a Barrick Gold és a Newmont Gold eredményeit érdemes megnézni. Az elmúlt időszak aranyár emelkedése után nagyobb bevételnövekedésre van kilátás mindkét cégnél, ezzel együtt pedig a marzsok is javulhatnak.
A 2020-as szinteket jelenleg még nem éri el a profitabilitás, de az elmúlt két évben látható az emelkedő trend, és legalább 15-20 százalék közötti adózott eredményhányadra van kilátás a cégeknél. Mindez teret biztosít az osztalékfizetésre is, tehát várható esetleges növekedés ebben is. A GDX ETF szintén osztalékfizető ETF, évente egyszer fizet osztalékot, amelynek a legutóbbi mértéke 1,26 százalékos osztalékhozamot jelentett a befektetőknek.
A Newmont és a Barrick értékeltsége sem tekinthető magasnak. Jelenleg a Newmont 15,4-es előretekintő P/E rátán forog, amely bőven a historikus átlag alatti (18,8). A 2022-es időszakban 26 és 17 között mozgott az értékeltség, illetve a 2023-as időszakban, amikor ismét emelkedett az aranyár. Az alacsonyabb értékeltségre persze magyarázat lehet, hogy a nyereség olyan mértékben ugrott meg, amelynél az árfolyam csak kisebb mértékben tudott emelkedni, viszont a ciklushoz képest sem magas az értékeltség historikus összehasonlításban. A Barrick Gold esetében szintén historikus mélypontot látni az értékeltségben, 13-as az előretekintő P/E ráta. A Barrick esetében is a historikus átlag közel 19.
Stratégia
A GDX ETF árfolyama az idei évben több mint 27 százalékkal emelkedett, de még mindig van tér a mindenkori csúcsig, ahogyan a vezető részvények árfolyamában is. Stratégiánk célszintjéül a 45,7 dolláros szintet jelöltük meg, amely a jelenlegi árfolyamhoz képest 15 százalékkal magasabban van.
A GDX ETF heti grafikonja (2024.09.18. nyitás előtt)
A stop-loss szintet a 36,5-es szintnél határozzuk meg, amely technikailag is egy támasz lehet, illetve az ETF volatilitása alapján is egy megfelelő távolság, hogy a napon belüli mozgások ne érjék el a stop-szintet, csak nagyobb trendforduló esetén. Ehhez nyilván az arany árfolyamában is egy fordulatra lenne szükség a jelenlegi emelkedő trendben.
A GDX ETF napi grafikonja (2024.09.18. nyitás előtt)
Kockázatok
Bár az ETF esetében a vállalatokkal kapcsolatos egyedi kockázatok egy része a diverzifikáció miatt kezelve van, a szektor magas együttmozgást mutat az arany árfolyamával, illetve az egyes cégek is egymással. Az ETF súlyozásából is látható, hogy a legnagyobb szereplők teljesítménye nagy hatással lehet az alap teljesítményére, így az ETF árfolyama mellett érdemes lehet követni a Barrick Gold és a Newmont árfolyamának alakulását is.
Az arany árfolyamában nagy szerepet játszanak a központi bankok vásárlásai, így ezen vásárlások alakulása fontos a jövőbeni árfolyam alakulását illetően. A makrogazdasági tényezőkben történő változás szintén befolyással lehet az arany árfolyamára, így az inflációs várakozások, gazdasági növekedés, a kamatkörnyezet, és a dollár árfolyama is fordulhat olyan irányba, amely az arany árfolyamára nézve kedvezőtlen. Az aranyhoz képest az aranybánya ETF volatilitása magasabb, így maga az ETF kockázatosabb, mint az arany nyersanyagként, illetve az ETF és az arany árfolyama közti korreláció sem 100 százalékos, hanem 70 százalék körüli, tehát nem teljes az együttmozgás a két termék között, bár kétségkívül ez magas együttmozgásnak számít, de mégis előfordulhat olyan időszak, amikor ez az összefüggés nem teljesül, amely plusz kockázatot jelent.
jogi nyilatkozat
A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.
A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.
A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.
A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.
A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.
A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok
A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.