Amikor a befektetésekre gondolunk, általában kétfajta eszköz ugrik be sokaknak, ezek a kötvények és a részvények. Kétségkívül a legnagyobb kategóriát ezen értékpapírok képviselik, a magas kamatok miatt talán az elmúlt években a kötvények még inkább a fókuszban voltak. Azonban a befektetések világa messze nemcsak ezekre a termékekre korlátozódik, bár mint minden termék esetében fontos kiemelni az előnyök mellett az esetleges hátrányokat, kockázatokat is.

Azon túl, hogy a magas kamatkörnyezetben a kockázatmentesen elérhető hozamok is magasan voltak, még egy dolgot megtapasztalhattak a befektetők, ez pedig a kockázatos eszközökben a hevesebb árfolyammozgások, azaz a volatilitás emelkedése. Talán a 2023-as év volt az, amely a 2020-utáni időszakban leginkább hasonlított a koronavírus járvány előtti évekre a piaci volatilitás mértékét nézve. A kockázatos eszközök ára (főként a fejlett tőkepiacokon) pedig újra felfele vette az irányt.

Az elmúlt évek pénz és tőkepiaci mozgásai viszont csak még jobban ráerősítettek arra, hogy érdemes lehet több eszköz között is megosztani a megtakarításokat. Ha nem részvény, és nem kötvény, akkor mégis milyen lehetőségek állnak rendelkezésünkre?

Ingatlan

Kimozdulva az értékpapírok világából az ingatlan, mint első lehetőség talán sokunknak eszébe jut, de ingatlanbefektetést az úgynevezett REIT-eken keresztül a tőzsdén is meg lehet valósítani. Ráadásul az ingatlanbefektetésekkel szemben még mindig egy magas likviditású eszközről van szó. A REIT-ek (Real Estate Investment Trust) elsősorban ingatlan hasznosításból szerzik a bevételüket, és az ebből a tevékenységből megtermelt profit jelentős részét osztalékként is kifizetik. Emiatt REIT-ek magas osztalékhozammal rendelkeznek (bár nyilván az osztalék mértéke évről évre eltérő lehet, így ebben van némi kockázat), amely szintén vonzó lehet a befektetők számára.

Nyersanyag

Arany, olaj, esetleg kávé vagy narancslé? A listát meglehetősen hosszan lehetne folytatni, a befektetők számára egy széles paletta áll rendelkezésre, ha valamilyen nyersanyagot szeretne kiválasztani. Az egyes nyersanyagok árai azonban eltérő faktoroktól függhetnek, mint a részvények esetében.

A nyersanyagoknak egy befektetési portfólióban gondolkozva diverzifikáció szerepük lehet, valamint egyes nyersanyagok, például az arany vagy más nemesfémek az infláció elleni valamelyest fedezetet tudnak nyújtani, mindezt úgy, hogy általában olyan időszakokban, amikor az infláció mértéke nagy, általában felülteljesítik a piacot.

Sőt, szélsőséges mozgásokra is van bőven példa, hiszen, ha megnézzük az elmúlt időszak legjobban teljesítő eszközeit az összes eszközosztály közül, jónéhány nyersanyag, vagy élelmiszer, esetleg fém kerül fel a listára.

Fontos azonban, hogy a nyersanyagokba történő befektetés is magas kockázattal járhat. Sok eszköz esetében a volatilitás magas lehet, valamint több esetben valamilyen származtatott eszközön keresztül lehet kitettséget szerezni. Ezeknek az eszközöknek a működését mindenképpen érdemes tanulmányozni, amelyben az adott eszköz Befektetői Információs Dokumentuma (KID) is tud segíteni.

Kriptovaluta

Bár meglehetősen kockázatos eszközökről van szó, a kriptovaluták is az elmúlt években, évtizedben betörtek az alternatív befektetések világába. Az első, és a legismertebb eszköz a Bitcoin, amely 2008 óta létezik, de már több ezer féle kriptovaluta jött létre azóta az ún. blockchain technológiára épülve. Nehéz azonban belső értéket tulajdonítani nekik, bár tény, hogy mint diverzifikációs lehetőség, ott van a palettán, mivel az előbb említett eszközökhöz hasonlóan gyenge együttmozgást mutat a részvény és kötvény típusú eszközökkel, viszont jelentős mértékű kockázatot kell elviselnie a kriptovalutákba fektetőknek.

Miközben ezeket a lehetőségeket vizsgáljuk, fontos figyelembe venni az egyéni kockázatvállalási hajlandóságot is. A megfelelő stratégiával kiaknázhatjuk az alternatív befektetésekben rejlő lehetőségeket is, a diverzifikáción keresztül pedig megoszthatjuk a kockázatot annak érdekében, hogy minél kiszámíthatóbbak legyenek hosszú távon a befektetéseink.

Tartalom lezárása:2024.10.28 11:22
Időtartam:N/A

jogi nyilatkozat

A fenti tájékoztatást a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze.

A K&H Értékpapír jelen tájékoztatás útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, marketingközleménynek, így az itt szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A tájékoztatásban szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A tájékoztatásban szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

9 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.10.28 08:38
Forint, olaj, Volkswagen, gyorsjelentések

Fordulat előtt a Coca-Cola?

Mohácsi Mihály | 2024.10.25 15:21
A jelentés után javítana a részvény