Stabil évet zárhatott a Mol, igaz, ha az éves összehasonlítást nézzük persze nem számíthatunk olyan magas cash flow termelésre és profitra, mint a 2022-es évben, de a befektetők így sem lehetnek elégedetlenek. Az iparági külső környezet még mindig támogatónak nevezhető, a nyersanyagárak relatív még mindig magas szinten vannak, viszont az látható, hogy a makrogazdasági környezet nem annyira erős, a gyengébb kereslet pedig alacsonyabb finomítói marzsokkal párosulhat.
Várakozásaink alapján stabil negyedik negyedévet zárhatott a Mol tavaly, ezzel együtt pedig az éves eredmény sem lehetett gyenge. Persze a 2022-es évhez képest visszaesés látható a szegmensekben és a CCS-EBITDA szintben is.
A 2022-es évben a Mol még 4,7 milliárd dolláros CCS-EBITDA szintet ért el, ehhez képest a tavalyi évben több mint 2,9-3 milliárd dolláros CCS-EBITDA szintre számítunk. Az egyes szegmensekben vegyes hatások érvényesültek, de a negyedik negyedévben összességében stabil nyersanyagárakat lehetett látni, viszont más versenytársak jelentéseiből is látható, hogy Downstream szegmensekben a finomítói marzsok csökkentek az előző időszakokhoz képest. (A Mol negyedéves jelentésére vonatkozó várakozásainkat az alábbiakban dollárban és forintban nézve is közzétesszük, a vállalat beszámolóihoz is igazodva.)
Az Upstream eredményben, bár a külső környezet lényegesen nem változott meg az adózási hatások pozitív hatást fejthettek ki az eredményre. Ugyan a Brent árfolyam kisebb mértékben csökkent a harmadik negyedévhez képest átlagosan, de a gázárakban enyhe emelkedés volt megfigyelhető. Így ez a két hatás közel kiolthatta egymást, illetve a devizaárfolyamok esetében is stabilitás látszott. Összességében viszont csökkent a volatilitás mint a gázárak, mind az olajárak tekintetében, amely talán kiszámíthatóbb Upstream teljesítményét eredményezhetett. A tavalyi év szeptemberétől kezdődően viszont 16 hónap alatt közel 450 millió dollárral kevesebb adót fizethet a Mol bányajáradék címén, amely jelentősen javíthatja az Upstream szegmens eredményét. Ezt a hatást is figyelembe véve közel 100 milliárd forintos Upstream EBITDA-ra számítunk, dollárban számolva pedig 280 millió dolláros EBITDA szintre.
A Downstream szegmens eredményében viszont visszaesésre számítunk, illetve ezen belül a petrolkémiai szegmensben maradhattak az alacsony marzsok. Például az OMV korábban közzétett negyedéves eredményében is láthatók voltak az alacsonyabb finomítói marzsok, illetve az alacsonyabb értékesített mennyiség. A harmadik negyedévhez képest pedig a várhatóan alacsonyabb kereslet miatt alacsonyabb termelésre számítunk a finomított termékek esetében. Ezzel együtt 122 milliárd forintos (344 millió dolláros) CCS-EBITDA szintre számítunk.
A kiskereskedelmi szegmens negyedéves alapon szintén kisebb visszaesés jöhet, de éves összehasonlításban nagyot nőhetett a szegmens eredménye. A Gáz Midstream szegmens eredményénél pedig stabil szintre számítunk továbbra is. A kiskereskedelmi forgalomban csökkenésre számítunk a makrogazdasági mutatók alapján, illetve szezonálisan sem a legerősebb ebből a szempontól a negyedik negyedév, így a harmadik negyedévhez képest visszafogottabb eredményre számítunk.
Összegezve 290 milliárd forint körüli CCS-EBITDA szintre (817,7 millió dollár) számítunk a Moltól a negyedik negyedévben, illetve 78,5 milliárd forintos nettó eredményre (126 millió dollár). A teljes éves eredményt nézve ez 465 milliárd forintos adózott eredményt jelentene, amely 630 forintos EPS-nek felel meg. Ebből szintén akár egy jelentős osztalékfizetésre is lehetőség lehet, így a jelentés kapcsán szintén fontos kérdés, hogy a továbbra is magas cash flow termelésből mennyi osztalékot fizethet a Mol. A tavalyi évben 354 forintos osztalékot fizetett ki a vállalat, a várható nyereség alapján a 300 forint feletti osztalék elérhetőnek tűnik, de ez természetesen az eladósodottság függvénye is lehet.
A Mol menedzsment várakozása a teljes éves CCS-EBITDA szintre vonatkozóan 2,8 milliárd dollár, amely az első három negyedév alapján 700 millió dollár körüli CCS-EBITDA szintet jelentene. Saját várakozásunk ennél a szintnél optimistább, ugyanakkor látható, hogy a jelenlegi környezetben a korábbi évekhez képest egy fokkal alacsonyabb profittermelésre képes a Mol. Ezzel együtt is a részvény nem forog magas értékeltségen.
Technikai kép
Az elmúlt napokban inkább emelkedés látható a Mol részvényénél, ugyanakkor még nem kezdődött el az osztalékfizetés után maradt rés betöltése. Ehhez továbbra is a 2940 forintos szintet kellene áttörnie a részvénynek. Ezzel végre kitörhetne az oldalazásból a részvény. Az árfolyam mozgása szempontjából pedig nyilván lényeges lesz a pénteki gyorsjelentés, illetve a nyersanyagárak alakulása a mostani időszakban. A Brent az elmúlt napokban emelkedett, amely akár segítheti is a Mol árfolyamát. Jelenleg a konszenzusos célár 3300 forint felett van, amely a jelenlegi árfolyamhoz képest 15 százalékkal magasabb.
A Mol napi grafikonja (2024. február 14. 10:30)
jogi nyilatkozat
A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.
A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.
A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.
A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.
A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.
A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok
A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.