Elérte az EURUSD árfolyama a paritást és jelenleg is közel azonos az euró és a dollár, ezzel a 2000-es évek eleje óta nem látott szinteken mozog az árfolyam. A dollár pedig szintén évtizedek óta nem volt ilyen erős a világ devizáival szemben. A Fed kamatemelései és a recessziós félelmek globálisan is erőteljes keresletet generálnak a dollár irányába, és az európai gazdaságok, illetve az EKB egyelőre még laza monetáris politikája sem segíti az eurót. Kérdés, hogy a következő kamatdöntő üléseken milyen irányváltást láthatunk majd az EKB-tól, illetve a Fed hogyan fogja folytatni a kamatemelési ciklusát a friss amerikai inflációs adatok fényében.

A részvénypiacok mellett izgalmas mozgásokat láthatunk a devizapiacon is, amelyről korábban is részletes elemzést írtunk, azonban az EURUSD a napokban a paritás közelében mozog, amely miatt kiemelten is érdemes figyelni a devizapár árfolyamát. Az EKB közelgő esetleges kamatemelése és a friss inflációs adatok pedig a dollár további erősödését is hozhatják.

Újabb csúcsot mutat a fogyasztói árindex az USA-ban

Júniusban 9,1 százalékra emelkedett a fogyasztói árindex az Egyesült Államokban az előző évhez képest, amely további gyorsuló árnövekedést mutat, havi alapon pedig 1,3 százalék volt az árindex emelkedése. Az adat negatív meglepetésnek számít, hiszen az elemzői konszenzus 8,8 százalékos növekedésre számított.

A fogyasztói árindex mellett a maginfláció is magasabb lett a várakozásnál, igaz, az 5,9 százalékos éves növekedés az előző hónap 6 százalékos tényadatával megegyező. Látható tehát, hogy az árak emelkedése még nem fékeződött, amely a Fed közelgő kamatdöntő ülése miatt is fontos lehet, a kamatemelési várakozások pedig tovább erősödhetnek.

A friss inflációs adat a részvénypiacokra nézve is kedvezőtlen hatást jelent, ugyanis a határidős indexek is nagyobb mínuszba fordultak. A kamatemelkedés továbbra sem támogatja a magasabb értékeltségű cégeket, valamint a magas eladósodottsággal rendelkező vállalatoknak sem kedvező. Az erős dollár viszont a globális jelenléttel rendelkező cégek bevételnövekedését is fékezi, például több technológiai cég is felhívta erre a befektetők figyelmét, hogy a dollár ilyen mértékű erősödése már jelentősebb negatív hatás.

Az erős dollár az Eurózóna szempontjából sem feltétlenül kedvező

Az Eurózóna szempontjából a gyengébb euró ugyan valamelyest segíti az exportcégeket, viszont kevésbé kívánatos, hogy az inflációt is tovább emeli az eurózónában, így csak ráerősít az energia és élelmiszerárak emelkedése miatt magasan levő inflációra.

Nyilvánvalóan az EKB is követi az árfolyam alakulását, bár Francois Villeroy De Galhau az EKB Kormányzótanácsának tagja, és a francia központi bank elnöke hozzátette, hogy az EKB sem határozott meg árfolyamcélt az EURUSD-re vonatkozóan. Az infláció letörése viszont az EKB számára is probléma.

A Fed elmúlt időszakban erőteljesebbé váló szigorításával, valamint az Eurózónában a recesszió valószínűségének növekedésével az euró tovább gyengült. Átmenetileg viszont recesszióba kerülhet az USA gazdasága is, annak ellenére, hogy a munkaerőpiac nagyon erős. Gyakorlatilag minden álláskeresőre két nyitott pozíció jut. Az erős dollár a részvénypiacok számára is kedvezőtlen a kötvényhozamok emelkedésével összefüggően.

Ugyanakkor az Egyesült Államokban is az első negyedév során már csökkent a GDP, és a várakozások alapján nagy az esély arra, hogy a második negyedévben is csökkenjen a gazdasági teljesítmény, amely technikai recessziót jelenthet. A kérdés azonban inkább az, hogy a recesszió mennyire lesz mély, tehát a visszaesés mértéke mekkora lesz, valamint mennyire lesz tartós.

A koronavírus járvány alatt is rövidebb ideig (2 negyedév) csökkent a gazdasági teljesítmény a leállások és lezárások miatt, viszont a járványhelyzetet a korlátozások feloldása után gyors bővülés követte. Legutóbb a 2008-as válságkor volt tartósabb recesszió az Egyesült Államokban, akkor 7 negyedéven keresztül tartott a GDP csökkenése.

Jelenleg az Eurózónában is közel négyszerese az infláció a jegybank által megcélzott 2 százalékos célnak, az előrejelzések alapján pedig az infláció várhatóan az ősz folyamán tetőzhet. A következő időszakban az olajárak mostani csökkenése segíthet, azonban a gázárak alakulása szintén fontos kérdés az infláció szempontjából, valamint az élelmiszerárak alakulása is, amelyben időjárási hatások is szerepet játszanak.

Emel az EKB is?

A következő időszak egyik fontos kérdés, hogy az EKB is elkezdi-e a kamatemeléseket a Fed után. A Fed alapkamata már közelíti a 2 százalékos szintet, és várhatóan a Fed folytatni fogja a kamatemelési ciklusát. A legfrissebb árazások alapján a következő Fed kamatdöntő ülésén a piac újabb 75 bázispontos kamatemelésre számít. A magasabb inflációs adat pedig csak fokozhatja a kamatemelési várakozásokat. Az inflációs adat után az amerikai 10 éves kötvényhozam is 3 százalék fölé ugrott. Jövő hét csütörtökön tartja a következő kamatdöntő ülését az EKB, amelyen a várakozások alapján már emelheti a kamatot.

Mikor volt paritás közelében az EURUSD?

Visszatekintve az elmúlt évtizedekre kevés olyan időszakot lehet találni, amelyekben a dollár erősebb volt az euróval szemben. 2000 és 2002 között volt ez az időszak, viszont a paritás környékén nem nagyon állt meg az EURUSD árfolyama, az 1,0000-ás szint letörésével további dollárerősödés következett a 0,9-0,8-as szintekig.

Persze ebből messzemenő következtetést nem lehet levonni, viszont az eddigi dollárerősödés fundamentális okai néhány nap alatt nem fognak megváltozni. Technikai alapon, illetve a befektetők pozícionáltsága miatt azonban lehetséges, hogy a paritás környékén marad az árfolyam. A dollár globális összevetésben is évtizedek óta nem volt ilyen erős, mindössze a 2000-es évek elején, illetve a 80-as években volt olyan periódus, amikor a dollár a globális devizákkal szemben erősebb volt.

Elérte a paritást az EURUSD

Elérte az EURUSD árfolyama a paritást, sőt 0,9998-at is mutatott átmenetileg a jegyzés, amely 2002 óta nem látott szintet jelent. Nyilvánvalóan a további erősödést a vártnál negatívabb inflációs adatoknak is köszönhető. A paritás környékén a 1,0000-s szint erőteljes támasz lehet, a következő napokban a kérdés inkább az, hogy tud-e fordulni innen az árfolyam. Egyelőre csak másodpercekig tartózkodott a 1,0000-s szint alatt az EURUSD, így a szint letöréséről még nem lehet beszélni. A csökkenő trend az EURUSD-ben a tavalyi év óta tart. A csökkenő trend megtöréséhez legalább a 1,03-1,04-es szintekig kellene visszaerősödnie az eurónak a dollárral szemben.

Az EURUSD napi grafikonja (2022. 07. 13. 15:00)

Amennyiben rövidebb távon nézzük meg a grafikont egy fej-váll alakzat kialakult az EURUSD árfolyamában, amelynek a nyakvonalát le is törte. Az alakzat magassága alapján a célszint a paritás alatt lenne, tehát technikailag lehet még tér a dollár további erősödésére. Egy csökkenő trendcsatorna is felfedezhető a grafikonon, amelynek alsó szárához is közelít az árfolyam, viszont ez a vonal is a paritás alatti szintekre mutat. Az RSI indikátor alapján viszont erőteljes túladottság látható szinte minden időtávon. A napi grafikonon az RSI a 25 szintet jár, de még a havi grafikon alapján is a 26,7 körüli szinteken tartózkodik az indikátor, amely nagy túladottságot jelent.

A csökkenő trendcsatorna felső szárának visszatesztelésére ez alapján nyílhat lehetőség. Az EURUSD árfolyamára vonatkozó elemzői várakozások az 1,05-ös szinten vannak, és viszonylag kevesen számítanak paritás alatti árfolyamra.

Az EURUSD heti grafikonja (2022. 07. 13. 15:00)

A paritás alatti szinteken 0,95 és a 0,85-ös szintek jelenthetnek további támaszt. A 2000-es évek elején a mélypont a 0,82-es szint volt, így egy tovább folytatódó dollárerősödés esetén ez is fontos szint lehet.

Az EURUSD havi grafikonja (2022. 07. 13. 15:00)

 

Tartalom lezárása:2022.07.13 15:38
Időtartam:Közép táv (néhány hónap)

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Mi folyik a devizapiacokon?

Beesett az euró a dollárral szemben

7 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.11.22 08:38
Dollár, forint, arany, Alphabet