Az ESG minősítést egy vállalat esetében messze nemcsak a környezeti szempontok határozzák meg, hanem egy alapvetően három pilléren nyugvó mutatószám rendszer. Manapság már könnyedén megtalálhatók egy-egy vállalatra vonatkozóan az ESG minősítések, akár a minősítést végző cégek, vagy akár a vállalati jelentésekben is. Ehhez kapcsolódóan pedig érdemes áttekinteni, hogy pontosan milyen szempontokat is takar az ESG. Korábban már kiemeltük, hogy az ESG népszerűsége vélhetően tovább erősödik a jövőben is, sorozatunk második részében tehát a fentieket vesszük át.
ESG minősítés
A befektetéseken belül már évtizedek óta trend az ESG, azaz az environmental (E), social (S) és governance (G). Az elmúlt években azonban a fenntarthatóság egyre jobban előtérbe került, és az ESG befektetések vonzerejét is mindez növelte, továbbá a pénzügyi szektor szereplői az ESG szempontokhoz is próbálták igazítani a befektetéseiket.
Mégis azonban mik azok a szempontok, amelyeket ilyenkor figyelembe vesznek az ESG minősítéskor?
Ahogyan az ESG betűszó is mutatja alapvetően 3 pillérből áll az alkalmazott mutatószámrendszer, amely leginkább a vállalatok működésének környezetre, társadalomra gyakorolt hatását próbálja megfogni, illetve azonosítani a működéssel kapcsolatos kockázatokat. A három pillér az alábbi fő témaköröket jelenti, és a mutatószámok is ezzel kapcsolatosak. A teljesség igénye nélkül a mutatószámok között megtalálható a CO2 kibocsátás, energiafogyasztás, munkavállalói elégedettség, nők aránya, fizetésbeli különbségek. Az ESG adatok forrása egyrészt lehetnek a vállalati beszámolók, illetve egyre több cég már közzétesz fenntarthatósági jelentést is, másrészt a külső minősítők egyéb adatokat is megvizsgálnak, amely alapján kialakítják egy-egy vállalat értékelését.
Szintén fontos, hogy iparáganként szintén eltérő, hogy milyen mutatószámok alapján hasonlítjuk össze a cégeket, tehát az ESG mutatószámok leginkább iparágakon belül érdemes értelmezni, és azon belül kiválasztani a magas pontszámmal rendelkező cégeket, amennyiben a befektetéseken belül ezen szempontok szerint is súlyozni szeretne egy befektető.
Például az MSCI besorolása alapján 6 kategóriába kerülhetnek a cégek:
- CCC és B: ESG szempontok alapján az iparágban lemaradó vállalatok
- BB, BBB, A: Átlagos ESG mutatókkal rendelkező vállalatok
- AA és AAA: Az iparágban vezetőnek számító cégek ESG szempontból
Forrás: MSCI, saját szerkesztés
Fontos, hogy az ESG és a zöld befektetések között különbség van, maga a “zöld” befektetés mindössze egy betűt jelent az ESG-ből, és nem a teljes mutatószámrendszert, tehát érdemes a két fogalmat külön kezelni. Mindez pedig az ESG indexek összetételében is látható, valamint az ESG-ben nemcsak a környezetvédelmi szempontok fontosak, hanem az „S” és a „G” is, tehát az alacsonyabb környezeti pontszámmal rendelkező, de a többi mutatószámban magas értékeléssel rendelkező cég még szintén kaphat egy átlagos vagy attól jobb minősítést is.
Amennyiben egy-egy vállalat konkrét ESG minősítésére vagyunk kíváncsiak, hasznos segítség lehet például az MSCI oldalán elérhető kereső rendszer, amelyben az adott vállalat nevére rákeresve megtudhatjuk a minősítését. Példaként a DAX indexben az alábbi ábrán láthatók a magas ESG minősítéssel rendelkező cégek piaci kapitalizáció és ESG pontszám alapján rendezve. A legjobb minősítés tehát az AAA kategóriában szereplő vállalatok csoportja zöld színnel jelölve. Azért látható, hogy az ipari cégek inkább gyengébb ESG minősítéssel rendelkeznek, míg az IT, pénzügyi cégek jó minősítéssel rendelkeznek, de például nagy különbség van az egészségügyi szektor cégei között is. Fontos kiemelni persze azt is, hogy ez csak az MSCI pontrendszere, és vélhetően a jövőben is egyre több megbízhatóan auditált pontrendszer jön majd létre, ami segíthet a befektetések ilyen formában is tudatos kezeléséhez.
Természetesen adódik a kérdés, hogy mitől lehet jobb egy ESG alapú befektetés, mintha csak a pénzügyi mutatószámokat néznénk? Röviden megfogalmazva az ESG mutatószámok rávilágíthatnak olyan hosszú távú kockázatokra az egyes cégekkel kapcsolatban, amelyek a jövedelmezőségre is hatással lehetnek. Az egyes vállalatok mellett a befektetési alapok és ETF-ek is rendelkezhetnek ESG minősítéssel, az ETF-keresőnkben pedig már most is számos ESG témájú ETF érhető el. Ezekről bővebben a sorozat harmadik és negyedik részében írunk majd.
jogi nyilatkozat
A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.
A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.
A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.
A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.
A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.
A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok
A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.