Az előző negyedévhez képest sokat tudott javulni a Mol, sikeresen felülmúlta az elemzői várakozásokat is a cég, ugyan a magas bázisszinthez képest mérséklődés mutatkozik az eredményeknél, de inkább pozitívan értékelhető a ma hajnalban közzétett jelentés. Az emelkedő olajárak, a javuló finomítói marzsok, illetve a Brent-Ural spread is segítséget nyújtott a Mol számára ebben az időszakban.
Összességében elégedettek lehetnek a befektetők a Mol friss gyorsjelentésével, annak ellenére is, hogy a tavalyi évhez képest jól látható a visszaesés, bár a gazdasági környezetben beállt jelentős változás mellett ez nem túl meglepő. A nagyobb csalódást keltő második negyedévhez képest azért érdemi növekedés látható már, így mind a saját, mind a konszenzus várakozásait könnyedén felül tudta múlni a vállalat.
- A CCS-EBITDA soron 40 százalék feletti visszaesés látható éves alapon, bár ez leginkább a kedvezőtlen bázishatásnak tudható be, az előző negyedévhez képest már nagyobb javulás figyelhető meg.
- Az upstream szegmens a vártnál azonban gyengébben teljesített néhány átmeneti akadályt jelentő esemény miatt.
- A downstream EBITDA eredménye azonban pozitív meglepetéseket hozott, így közel 166 milliárd forintos eredményt ért el a Mol.
- A fogyasztói szolgáltatások terén tovább folytatódott a javulás, így ebben az esetben már éves szinten is 82 százalék körüli növekedési ütem mutatkozott.
- A gáz midstream is várakozásokon felüli eredményeket hozott, összességében 26 milliárdos EBITDA-t produkált a cég ebben a periódusban.
A csoportszintű tisztított EBITDA tekintetében már éles fordulat bontakozott ki a most zárult negyedévben, az előző visszaesést követően tehát jelentős javulásnak lehettünk tanúi. 344 milliárd forint feletti eredményt produkált a cég, amely ugyan éves szinten továbbra is csökkenést jelent, de mindenképp pozitívum, hogy az előzetes várakozásokhoz képest jókora eltérést jelent ez az összeg. A korábban bevezetett különadók változatlanul negatív hatásokat képeznek a Mol számára, így ez ebben az időszakban is rombolta a részvényesi értéket.
Upstream
Az emelkedő nyersanyagárak pozitív hatást fejtettek már ki ebben a negyedévben az upstream szegmensben, míg az árbevétel alapú extra adó még mindig jelentős kiesést jelent a Mol-nak. Azért EBITDA terén itt látható a legnagyobb mértékű visszaesés a bázishoz képest, de azért óvatos javulás már elkezdett kialakulni a trendeknél.
A szénhidrogén kitermelés mennyisége is csökkent, hiszen a tavalyi 90,5 ezer hordóról 86,9 ezer hordóra esett vissza a napi átlagos kitermelés mértéke. A realizált árak tekintetében azonban már jobb képet kapunk, hiszen itt negyedéves szinten az átlagos kőolaj és kondenzátum ár 81,4 dollárra emelkedett az előző negyedéves 74,4 dolláros szinthez képest. Gázárak tekintetében már nem beszélhetünk hasonló teljesítményről, továbbá azért éves szinten jókora visszaesések mutatkoznak változatlanul.
Downstream
Talán a legnagyobb pozitív meglepetést a Downstream hozta, hiszen a konszenzus várakozását jelentősen felülteljesítve 166 milliárd forintos EBITDA-t termelt. Év/év alapon azért itt sem látni növekedési tendenciát, de a javuló finomítói marzsok és a stabil Brent-Ural spread segített a javulás elérésében. A petrolkémiai marzsok azonban tovább romlottak a régiót jellemző gyenge makrogazdasági aktivitás következtében.
Fogyasztói szolgáltatások és gáz midstream
A fogyasztói szolgáltatások üzletág ebben az időszakban is kimagasló teljesítményt mutatott, hiszen 82 százalékkal javult az EBITDA mértéke, így a Downstream után ez járult hozzá a legnagyobb mértékben az összeredményekhez. Az üzemanyagársapka kivezetése egyértelmű pozitív hatásokat hozott a Mol számára, emellett a különböző akvizíciók is segítették a Mol-t az utóbbi időben.
Az üzemanyagértékesítés volumene tehát növekedni tudott összességében, bár ki kell emelni, hogy ez leginkább a külföldi értékesítés eredményeinek köszönhető. A nem-üzemanyag értékesítéséből származó eredmények tekintetében is bővülés figyelhető meg, a tranzakciók száma is 21 százalékkal nőtt a bázishoz képest.
A gáz midstream javulásához a határon átnyúló szállítás volumenében látott növekedés és a stabil kereslet járult hozzá, ennek eredményeképp 26 milliárd forint feletti EBITDA képződött ebben a szegmensben. Emellett a költségek is mérséklődtek, ez pedig az eredmények emelkedésében szerepet játszott.
Összességében nem lehetnek elégedetlenek a befektetők a látottakkal, hiszen a makrogazdasági helyzet romlása, illetve a különadók terhe mellett is szépen tudott teljesíteni a Mol ebben az időszakban is. A tavalyi bázis időszaki eredmények elérésére nem mutatkozott valós esély, hiszen éves szinten jelentős konszolidáció volt látható azért a nyersanyagárak tekintetében. A következő időszakokban az adószabályok módosítása, illetve a hulladékgazdálkodási üzletág is hozhat még növekedési lehetőséget a Mol számára.
A vezetőség a gazdasági folyamatok következtében emelt az idei évi CCS-EBITDA várakozásain, így a korábbi 2,5 milliárd dolláros eredmény helyett immár 2,8 milliárdos értékkel számolnak. A kitermelés mértéke napi 90 ezer hordó körül alakulhat, a nettó eladósodottság az EBITDA-hoz képest pedig 1 alatti értéket vehet fel.
Technikai kép
Az elmúlt napok során csak oldalazást tudott produkálni a Mol, így egyértelmű emelkedő trend nem bontakozott ki a grafikonon. Augusztusban a 2650 forintos szintekig esett vissza a részvényárfolyam, itt néhány hétig megrekedt a részvény, ezt követően tudott megindulni a 2900 forintos szintekre. Jelenleg ennek áttörésén dolgozna a Mol, míg feljebb a 3000-3200 forintos szintek képezhetnének fontosabb akadályokat.
A Mol napi grafikonja (2023. 11. 10. nyitás előtt)
Korábbi elemzéseink:
Mol: Javulás várható a harmadik negyedéves számokban
Mol: Enyhe felértékelődésre van kilátás
Mol: Romló külső környezet, gyenge eredmény
Mol: Erős szembeszél az elmúlt negyedév során
Mol: Nem sikerült felülmúlni a várakozásokat
Mol: Kisebb visszaesés jöhet az eredményben
Disclaimer: Az elemzés szerzője nem rendelkezik Mol részvényekkel
jogi nyilatkozat
A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.
A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.
A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.
A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.
A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.
A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok
A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.