Jelentős mínuszban nyithat a Microsoft részvénye a negyedéves jelentés közzététele után. A korábbi, egyébként stabil növekedésben látható lassulás következett be, legnagyobb részt a dollár erősödése miatt, és az előrejelzés is elmaradt a várakozásoktól, miközben a negyedéves számok azért annyira rossznak nem tekinthetők. A Microsoft árfolyamreakciója azonban a teljes piacra nézve is fontos indikátor lehet, a napokban érkező nagyvállalatok gyorsjelentéseivel együtt.
Annak ellenére, hogy a Microsoft felülmúlta a várakozásokat bevétel és profitsoron, a növekedési ütemben jelentős lassulás látszik, és a vállalat előrejelzése is gyengébb lett annál, mint amire számítottak. Emiatt jelentős eséssel nyithatnak majd a részvények, és a szektorból érkező más jelentések sem lettek erősek, és mivel a legnagyobb piaci kapitalizációjú cégekről van szó, jelentős befolyással lehetnek az általános piaci hangulatra is. Ezzel akár könnyen hamar kifulladhat az elmúlt napok erősödése. Emellett viszont a dollár gyengülése és a hosszú hozamok csökkenése persze javíthatja a hangulatot. Így a negatívabb jelentések mellett más tényezők inkább segíthetnek a részvényeken, így érdemes lesz figyelni a nyitást követő részvényárfolyam-reakciókat, még a kezdeti nagy mínuszok ellenére is.
A növekedés lassulása mögött nagymértékben az erős dollár hatásai húzódnak meg, ez abból is látható, hogy az alig 11 százalékos éves bevételnövekedési ütem konstans devizaárfolyamokat feltételezve 16 százalékos lenne.
Amennyiben pedig az elmúlt negyedévek bevételnövekedési ütemét hasonlítjuk össze, akkor évek óta a leggyengébb növekedési adatot láthatjuk. Ezt nyilvánvalóan a befektetők is negatívan értékelték, illetve az előrejelzés sem lett annyira erős.
A szegmenseket nézve a Productivity and Business Process szegmensben, amely az Office, Dynamics és LinkedIn bevételeit tartalmazza, 9 százalékkal emelkedtek a bevételek. Az Intelligent Cloud szegmensben 20 százalékos volt a növekedés, míg a More Personal Computing szegmensben nem volt növekedés az előző negyedévben, amely a Microsoftnál a 2023-as üzleti év első negyedéve.
Az Office bevételek stabil 7 százalékos növekedést mutattak, a LinkedIn bevételnövekedése kiemelkedett 17 százalékkal, illetve a felhőszolgáltatásokon belül az Azure 35 százalékos növekedést mutatott. A Windows OEM bevételei 15 százalékkal csökkentek, illetve az Xbox bevételei is 3 százalékkal csökkentek, tehát néhány részszegmens láthatóan nem volt annyira erős.
A működési eredmény csak 6 százalékkal növekedett az elmúlt negyedévben, így a profitabilitás is 2 százalékponttal csökkent. Adózott eredmény soron már jelentősebb változások voltak, ugyan az adózott eredmény éves alapon 14 százalékkal csökkent, érdemes kiemelni az egy évvel ezelőtti 3,3 milliárd dolláros adójóváírást. Viszont a szerverek hasznos élettartamát 4-ről 6 évre növelték, amely emelte az időszak alatt elért eredményt.
Az előrejelzésben is kiemeli a Microsoft, hogy a dollár erősödése miatt 5 százalékponttal lehet alacsonyabb az éves bevételnövekedés. A Productivity and Business Processes szegmensben 16,6 és 16,9 milliárd dollár környéként alakulhat, az Intelligent Cloud szegmensben 21,25 és 21,55 milliárd dollár körül alakulhat, valamint a More Personal Computing szegmensben 14,5 és 14,9 milliárd dollár között lehet.
A Microsoft bevételeinek közel fele származik külföldről, ez viszonylag magas arány az S&P 500 vállalataihoz képest. Bővebben a szektorok közötti exportbevétel különbségeiről a jelentési szezon kapcsán is írtunk korábbi elemzésünkben. Nyilván a magasabb exportbevétellel rendelkező technológiai szektorban a hatás több százalékpont is lehet, ahogyan ezt például a Microsoft jelentésében is láthattuk. Az erős dollár mellett azonban ciklikus hatások is érintik a céget, tehát alacsonyabb növekedési ütemre lehet készülni a következő időszakban.
Technikai kép
Az elmúlt napokban emelkedett a Microsoft árfolyama, azonban a jelentés közzététele után jelentősebb mínuszba kerülhet az árfolyam. Az árfolyam továbbra is egy széles csökkenő trendcsatornában mozog, amelynek az alsó száráról rövidtávon felpattant az árfolyam, de amennyiben a mai napon visszaesik, akkor az árfolyam pont az 50 napos mozgóátlagról fordulhat le.
Az árfolyam 6 százalék mínuszban nyithat a jelentés után, ezzel gyakorlatilag visszaadva az elmúlt napok emelkedését. Lefele a 220-as mélypont jelenthet támaszt az árfolyamnak, azonban majd érdemes lehet figyelni arra is, hogy az árfolyam esetlegesen később visszatölti-e a rést a grafikonon. Felfele ismét a mozgóátlagok fölé kellene kerülnie az árfolyamnak, abban az esetben javulhatna a technikai kép.
A Microsoft napi grafikonja (2022. 10. 26. nyitás előtt)
Bár fundamentálisan nagyobb problémát nem lehet látni a Microsoft esetében, látható, hogy az erős dollár milyen negatív hatásokat gyakorol a negyedéves bevételekre és profitra. A még mindig magas dollárkamatok továbbra is erősíthetik a dollárt és például a dollárindexben sem látható még jelentősebb trendforduló, amely a következő negyedévekre is inkább negatív hatás lehet a Microsofthoz hasonló magas exportbevétellel rendelkező vállalatok számára.
A csökkenő árfolyammal együtt az értékeltség is esett a Microsoft részvényénél, jelenleg 23 körüli az előretekintő P/E ráta, amelyre a koronavírus járvány okozta eséskor volt példa, ez alatt pedig 2018-ban volt az értékeltség. A kamatkörnyezet persze abban az időszakban más volt, jelenleg pedig a kamatkörnyezet emelkedése mellett a növekedési ütem is lassulást mutat, mindez a vállalatoknál indokolhatja az alacsonyabb értékeltséget, mindenesetre jelenleg a Microsoft értékeltsége többéves mélypontok közelébe esett. A mostani esés mellett is a célárak még mindig 300 dollár felett vannak, amely jelenleg 22 százalékkal több az árfolyamnál.
Más vállalatokkal összehasonlítva azért a Microsoftnál továbbra is látszik egy stabil növekedés, mindössze egyes termékszegmensek teljesítménye jelenthet negatívumot, de összességében az erős dollár hatásai befolyásolták az eredményeket, az elsősorban növekedési részvényeknél pedig ez jelentősebben hathat az értékeltségre.
jogi nyilatkozat
A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.
A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.
A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.
A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.
A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.
A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok
A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.