Gyengén teljesít eddig idén a Nike részvénye, az árfolyam több mint 30 százalékot csökkent az év eleje óta, a múlt héten pedig közel kétéves mélypontot is ütött. Ezzel nagyon fontos támaszokhoz ért az árfolyam, amelyekről az elmúlt napokban már felpattanás látható, így feljavult a technikai kép. A vállalat mérlege és fundamentális helyzete erős, az értékeltség pedig sokat mérséklődött, így érdemes figyelemmel követni a részvényt.
Az idei év eddig nem a részvénypiacokról szól, szinte minden fontosabb tőzsdeindex mínuszban áll idén, az S&P 500 például 14 százalékot vesztett az értékéből az év eleje óta. A Nike részvénye azonban még az S&P 500-at is alulteljesítette, közel 31 százalékot csökkent az árfolyama idén. A viszonylag magas értékeltségű részvénynek nem tett jót a value részvények irányába zajló rotáció, a szektort sújtó ellátási problémák, az erősödő dollár és a kínai járványhelyzet sem. Viszont a sportszerpiacon nagyon erős kereslet tapasztalható, és a legutóbbi negyedéves jelentése is nagyon erős lett a Nike-nak.
A Nike napi grafikonján látható, hogy a múlt csütörtök jelentette a mélypontot, 105 dollár körül, onnan azonban határozottan fordulni tudott az árfolyam. A tegnapi növekedéssel pedig a rövidtávú csökkenő trendvonal is áttörésre került. Az indikátorok mozgása kedvező, az RSI kezdi elhagyni a túladott zóna határát, és az MACD indikátor pedig közel áll a vételi jelzés beadásához. További emelkedés esetén az 50 napos mozgóátlag lehetne a következő állomás, utána pedig tesztelhetővé válhatna a fél éve húzódó csökkenő trendvonal is. Hosszabb távon a 140 dolláros szint képezhetne még ellenállást. Lefordulás esetén pedig a 105 dolláros lokális mélypont jöhet számításba támaszként.
A Nike napi grafikonja (2022.05.18. nyitás előtt)
A heti grafikon még izgalmasabban néz ki, látható, hogy hosszú távon is nagyon fontos támaszok közeléből indult meg az árfolyam. A múlt heti mélypont épp a COVID előtti csúcspont szintjén alakult ki, ahonnan látványos fordulat kezdődött. A 200 hetes mozgóátlag alá is csak átmenetileg szúrt le az árfolyam, a 2020-as mélypont idején sem bírt tartósan alatta maradni, így ez stabil támasznak tűnik. Az RSI indikátor is felpattant a túladott zóna határáról, ez szintén pozitív jelzés. A következő hosszútávú ellenállás 127 dollár körül található, utána viszont a 147 dolláros ellenállást vagy az 50 hetes mozgóátlagot is megcélozhatná az árfolyam.
A Nike heti grafikonja (2022.05.18. nyitás előtt)
Érdekes megnézni a Fibonacci-szinteket is, látható, hogy a múlt heti felpattanás pont a 61,8-as szintről indult meg, ez is megerősíti a pozitív fordulatot. A 105 dolláros szint így kiemelten fontos támaszt képez, az alatt már csúnyán elromolna a technikai kép.
A Nike heti grafikonja (2022.05.18. nyitás előtt)
A Nike számára a kínai piac kiemelt fontossággal bír, tavaly a bevétel 18,6 százaléka származott a távol-keleti országból. Így a helyi áprilisi súlyos járványellenes korlátozások érezhető negatív hatással lehettek a cégre. Áprilisban a ruházati cikkek értékesítése 23 százalékkal csökkent értékben, azonban a szakértők szerint májusban már mérséklődhet a visszaesés a korlátozások enyhítésének köszönhetően, és a Nike online értékesítési kampánya is enyhítheti a csökkenést.
A Nike május 31-én zárja a 2022-es üzleti évét, amelyben az elemzői konszenzus szerint 5,2 százalékos növekedéssel 46,9 milliárd dollár bevételt realizálhat. Jövőre viszont már közel 12 százalékos növekedés lehet kilátásban. Profitsoron idén csak enyhe javulást becsül a konszenzus, jövőre viszont már a marzsok javulásának is köszönhetően 24 százalékos EPS-növekedést vetítenek előre. A vállalat mérlege nagyon erős, nettó készpénz pozícióban állnak, így a kamatkörnyezet emelkedése sem kedvezőtlen számukra.
A Nike a korábbi években nem tartozott az olcsó papírok közé az értékeltségi mutatók alapján. Az előretekintő P/E ráta 25 körüli jelenleg, amely 47 százalékos prémiumot jelent az S&P 500-hoz képest. Viszont a prémium jelentősen mérséklődött, legutóbb 2018-ban volt ennél érezhetően alacsonyabb a felár a mutató alapján, és önmagához viszonyítva is olcsóbb lett a papír. Az elmúlt öt év átlaga 31, így a 25-ös P/E ráta már érezhetően alacsonyabb. Az elemzők jelentős többsége optimista a részvényre, a célárak átlaga 162,5 dollár, amely 40 százalékos felértékelődési potenciált mutat.
jogi nyilatkozat
A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.
A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.
A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.
A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.
A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.
A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok
A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.