Csökkenő bevételekre, és a tavalyi számoktól látványosan elmaradó profitra van kilátás a Richter második negyedéves gyorsjelentésében. Várakozásunk szerint a devizahatások meglehetősen negatívak voltak, de a bevételeknél a profiltisztítás is alapvetően negatív hatást gyakorolhatott. A gyógyszergyártási szegmens viszont devizában nézve azért alighanem erős volt a negyedév során is, a Vraylar kapcsán pedig szintén kedvező eredményeket várunk.

Nem ez lehet a Richter legerősebb negyedéve, várakozásaink szerint ugyanis mind a bevételi oldalon, mind pedig a profitszámoknál csökkenést lehet majd látni a tavalyi magas bázishoz képest. Ezzel együtt számtalan egyedi hatás nehezítette most is az összehasonlítást, így aligha okoz majd bárkinek nagy meglepetést a számok szintjén gyengébb negyedév.

A bevételek láthatóan csökkenhetnek a korábbi szintekhez képest, várakozásaink szerint csak 183,5 milliárd forintot érhetett el a Richter. Ez a bázist majdnem 5 százalékkal múlná alul, ami persze nem tűnik egetrengető különbségnek, de a korábbi időszakok nagyobb bővülése miatt azért figyelemreméltó különbség. Ugyanakkor ez főleg két tényezőre vezethető vissza:

  • A kis és nagykereskedelmi üzletág május elején eladásra került, ugyanakkor a szegmens negyedéves szinten a bevételek 15-20 százalékát tette ki az utóbbi negyedévekben. Ennek jóval több mint fele hiányozhat így már most, ami jelentősen torzítja az összehasonlítást, és több mint 20 milliárd forintos különbséget jelenthet így az összehasonlítás során.
  • A forint sokat erősödött a főbb devizákkal szemben, ami az exportbevételeket így csökkenti a bázissal szemben. Az euróval és dollárral szemben ugyan csak párszázalékos a különbség, de a rubelhez képest átlagosan majdnem 25 százalékkal erősebb forintot láthattunk. A fentiek alapján akár 15 milliárd forint körüli negatív hatás is lehet így a bevételeknél a bázissal való összehasonlítás során.

Összességében tehát jelentős magyarázatot ad a profiltisztítás, valamint a devizapiaci helyzet is a végső számokra. Ezzel párhuzamosan a gyógyszergyártás összességében azért erős lehetett, viszont a harmadik és negyedik negyedévben is alighanem igen magas bázisok lesznek majd a devizapiacon, ami így az év második felében is éreztetheti a forintban kifejezett teljesítménynél a negatív hatást.

A Vraylar eladások ugyanakkor igen erősek lehetnek, az AbbVie bevételi adatai alapján több mint 30 százalékos növekedéssel számolunk éves alapon. Ez a CNS szegmens bevételein is jól látszódhat majd, ahol több mint 10 milliárd forintos pluszt várunk így a bázissal szemben. Ez így összességében jól érződhet majd az észak-amerikai szegmens jó teljesítményén is.

A többi divízió kapcsán már visszafogottabb szereplésre számítunk forintban, főleg annak bázissal szemben erősödése miatt. A GM szegmens csak pár milliárd forinttal javíthatott a bázishoz képest, és főleg inkább a közép-európai, semmint a kelet-európai működés miatt. A WHC ezzel együtt szintén csak minimális növekedést mutathatott, hasonlóan az orosz piac miatt a kelet-európai operáció inkább visszaesést jelenthetett forintban. Nyugat-Európa viszont már erősebb lehetett, ugyanakkor látható, hogy a gyógyszergyártást tehát inkább a fentebb említett CNS bővülése húzhatta. Ezzel együtt nagyobb visszaesést egyik szegmensnél sem várunk még forintban sem, dacára a kedvezőtlenebb devizapiaci környezetnek.

Javulhatnak a marzsok

A fentiek miatt a bruttó számok valamelyest kevésbé vannak érintve. Egyrészt ez magyarázható azzal, hogy a kis és nagykereskedelmi szegmens jóval alacsonyabb nyereséghányaddal működött, másrészt pedig a devizahatások a közvetlen költségeknél valamelyest szintén érvényesülnek, ráadásul a Vraylar bevételek növekvő súlyaránya szintjén javítja a marzsokat. A bruttó fedezet így 115,5 milliárd forintos lehetett a negyedév során, ami még enyhén meg is haladná a bázisban lévő 110 milliárdos szintet. A marzsok is jelentősen javulnának így, ugyanakkor a 60 százalék feletti szint egy év múlva még magasabb lehet köszönhetően annak, hogy teljes mértékben kikerülhet az alacsonyabb súlyú üzletág, valamint természetesen a következő negyedévekben is már lehet készülni a magasabb számokra.

Az operatív kiadások szintje ugyanakkor aligha csökkent érdemben, dacára a fenti folyamatoknak. Arra számítunk, hogy így is bőven 60 milliárd forint felett alakultak a kiadások, és továbbra is az értékesítési és marketingkiadások azok, melyek a legmeghatározóbb szintet jelentik. Ráadásul a bevételekhez viszonyítva még enyhén növekedhet is az arány, vagyis nem igazán számítunk a költségnyomás csökkenésére a cégnél. Ami pedig szintén negatívum, hogy a bázisban lévő mérföldkő-bevétel ezúttal hiányozni fog, ráadásul az újabb adók időarányos része is könyvelésre kerül már ebben a negyedévben. Az egyéb soron így több mint 10 milliárdos lehet a negatív differencia a bázissal szemben.

Az üzleti eredmény a fentiek után így érdemben csökkenhet a tavalyi 52 milliárd forint után, várakozásunk szerint pedig csak 44,6 milliárdos lehet. Ez persze még mindig nem lenne rossz eredmény, továbbá a 24 százalék feletti eredményhányad is kifejezetten pozitívnak tűnik, de ez már a profiltisztítás utáni állapotot jelenti, amitől egyébként is várni lehetett a kedvezőbb számokat.

Ráadásul a negyedév során a forint tovább folytatta erősödését a főbb devizákkal szemben, a mérlegben lévő átértékelések hatására így újabb mínuszok jöhetnek a pénzügyi soron. Már az előző két negyedévben is komoly mínuszokat lehetett itt látni, a mostani újabb 14 milliárdos negatív eredmény pedig annyira nem is tűnik vészesnek. Egy stabilabb devizapiac alighanem sokat segítene már ezen a soron.

A nettó eredmény így jelentős visszaesést mutathat a bázissal szemben, és „csak” 29,3 milliárd forintra számítunk a cégtől, szemben a bázisban lévő 76,5 milliárd forinttal. Ez részvényenként is csak 157 forint lenne a korábbi 411 forint helyett, de a bázisban lévő egyszeri pozitív tételek jelentősen befolyásolják az összehasonlítást, míg most szintén több egyszeri negatív tétel egészíti ezt ki. A Richter viszont az utóbbi időszakban jellemzően ilyen jelentéseken van túl, várakozásunk szerint pedig a tisztított számok még mindig az erősödő alaptevékenységet mutathatják. Alighanem a befektetők is főleg erre figyelhetnek majd, valamint az egyéb kommentárra.

Így fest a részvény árfolyama

Az elmúlt hetekben nem szerepelt rosszul a részvényárfolyam, mivel sikerült meghaladni a június eleji szinteket is, és 8800 forint fölé tudott kerülni a részvény. Látható, hogy ezzel a tavaly decemberi 9000 forint feletti szinteket ugyan még nem érte el a papír, de azért így is sokat tett ebbe az irányba a részvényárfolyam.

Technikai alapon nincs messze a túlvettség, de egyelőre az emelkedés mértéke nem annyira intenzív, hogy ebbe a zónába kerüljön az RSI indikátor. Ráadásul a mozgóátlagról való rendszeres felpattanás is segíti a részvényt az elmúlt időszakban, ami alapján egyelőre jó teljesítmény mutatkozik az erősödő magyar piacon. A jelentés tehát viszonylag erős szinteknél érkezik majd, ezzel együtt az elemzői célárak és saját fair érték becslésünk alapján azért lehet még tér a részvény előtt, így inkább az a kérdés, hogy a várhatóan elsőre negatívan kinéző számok elrontják-e érdemben a technikai képet, vagy sem. A fentiek miatt a korábbi elemzésünkben lévő 9900 forintos fair érték becslésen sem változtatunk.

A Richter heti grafikonja (2023.08.02. 10:45)

Legutóbbi 5 elemzésünk a Richterről

Disclaimer: Az elemzés szerzője nem rendelkezik Richter részvényekkel.

Tartalom lezárása:2023.08.02 11:23
Időtartam:Rövid táv (néhány hét)
Magyar blue chipek: Óvatos kezdés a hazai piacon
KBC Equitas | 2023.07.31 11:40
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Gyengébb kezdés a magyar piacon
KBC Equitas | 2023.07.24 12:29
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Új csúcsok fele
KBC Equitas | 2023.07.17 12:00
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Kissé lemaradó a hazai piac
KBC Equitas | 2023.07.10 11:46
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Kissé megakadt az emelkedés
KBC Equitas | 2023.07.03 11:17
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Elfogyott az erő a hazai piacon
KBC Equitas | 2023.06.26 11:35
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Magyar blue chipek: Láthatóak a javulás jelei

Varga Dániel | 2024.09.16 11:51
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus

9 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.09.16 08:36
Forint, arany, olaj, Richter

Behozná a lemaradását a Google

Varga Dániel | 2024.09.13 14:01
Fordulat korai jelei a grafikonon