OTP

Összességében jól zárhatta a második negyedévet az OTP, bár főként az akvizíciós hatásoknak köszönhetően látható növekedés az eredményben. A hitelállomány mérsékelt bővülésével együtt, stabil kamatmarzsok lehettek a második negyedévben, miközben a kockázati költségsoron továbbra sem számítunk magas leírásokra. A negyedéves profitot a pozitív korrekciós tételek javíthatták tovább, amelynek eredményeként 300 milliárd feletti profitot érhetett el az OTP. Várakozásaink alapján így a korrigált, valamint a konszolidált eredmény is rekord negyedévet jelenthetett profitsoron a banknak.

Enyhén növekvő eszközállomány, relatív stabil kamatmarzsok és egyszeri hatásoknak köszönhetően magas nettó profit jellemezhette az OTP második negyedévét. Éves összehasonlításban kiemelkedő profit jöhet a második negyedévben, várakozásunk alapján.

  • Az összes bevétel 23 százalékos növekedést mutathat a tavalyi évhez képest.
  • A működési eredmény szintén hasonló mértékben növekedhet, bár erőteljes bérköltség növekedés volt látható az első negyedévben is, és szintén ennek a fennmaradásával számolunk.
  • A kockázati költségek esetében nagyobb változást nem várunk, éves összehasonlításban pedig alacsonyabb hitelezési veszteséggel számoltunk ebben a negyedévben
  • A korrigált eredmény így 214 milliárd forint körül alakulhat, míg főként pozitív korrekciós tételek jellemezték az elmúlt negyedévet, így a konszolidált adózott eredményt meghaladhatta a 300 milliárd forintot.

Ugyanakkor az is látható, hogy a mostani eredményben nagy hatást fognak jelenteni az egyszeri tételek, illetve a növekedés nagyobb része az akvizícióknak köszönhető, főleg a hitelállományban. Pozitívum, hogy a portfólióminőség stabil, természetesen az eddig fennálló kockázatok az ukrán és az orosz leánybanknál maradtak, de az előző negyedévben már nem került sor nagyobb értékvesztés képzésre.

A nettó kamatmarzsban nem várunk növekedést, sőt kisebb csökkenés is elképzelhető, mivel az elmúlt időszakban a magyarországi rövid oldali hozamok is csökkentek, valamint az MNB a kötelező tartalékrátára fizetendő kamatot is csökkentette, miközben a kötelező tartalékráta mértékét megemelte. Ezek a hatások már az első negyedévben is jelentkeztek kamatmarzs oldalon, Magyarországon pedig április 1-től tovább csökkent a kötelező tartalékrátára fizetendő kamat, amelynek effektív mértéke 9,75 százalék. A kötelező tartalékráta pedig 10 százalékra emelkedett.

Ezzel szemben például az eurózónás kamatszint emelkedett, amely a legnagyobb külföldi leánybankot kamatmarzsára pozitív hatást gyakorolhat. Ez ellensúlyozhatja a magyarországi folyamatokat, de összességében enyhén csökkenhet a nettó kamatmarzs. A második negyedév során 3,6 százalék körüli csoportszintű nettó kamatmarzsot várunk.

Az eszközállomány mérsékelt bővülésével együtt így növekvő nettó kamatbevételre van kilátás csoportszinten. A leánybankoknál viszont eltérőek lehetnek a trendek, ahogy például az OTP Core működésében látható volt az első negyedévben is a csökkenő nettó kamatbevétel, míg a leánybankok esetében jellemzően növekedés volt látható mind a kamatmarzsokban, mind a hitelállományokban éves alapon. Az akvizíciós hatásokat nem nézve már az első negyedévben negyedéves alapon is közel változatlan volt a hitelállományok mértéke csoportszinten is, illetve az egyes leánybankok trendjeit nézve, több banknál pedig kisebb mértékben csökkentek is negyedéves alapon a hitelállományok.

Akvizíciókkal növekszik tovább az OTP

Bár a hitelezési tevékenység a régióban nem mutat erős trendeket az OTP esetében az akvizíciós hatásoknak köszönhetően látható a növekedés. Az első negyedévben az OTP lezárta a Nova KBM felvásárlását, a szlovén bank eredménye pedig már segítette az első negyedéves eredményt is, míg a második negyedévet már teljes mértékben érintette.

A második negyedév során az OTP lezárta az üzbég Ipoteka bank felvásárlását is, amelyhez kapcsolódóan 200 millió eurós badwill elszámolására kerülhet sor, amely a konszolidált eredményt nagymértékben javítani fogja. Persze az üzbég akvizíció kisebb, mint a szlovén, az Ipoteka Bank 4 milliárd euró körüli mérlegfőösszeggel rendelkezik, míg a Nova KBM mérlegfőösszege 10 milliárd euró felett volt 2022 végén is.

A korrekciós soroknál pedig további pozitív hatást jelenthet az extraprofitadó idei évi módosítása is, amely az OTP előrejelzése alapján 28 milliárd forinttal alacsonyabb adóterhet jelent majd a bank számára az első negyedévben elszámolt bankadóval szemben. A kamatstop meghosszabbítása viszont enyhe negatívum, amely szintén a korrekciós tételek közt kerül kimutatásra, ezzel együtt összesen 88 milliárd forintnyi korrekciós tételre számítunk. A korrigált eredmény így 214 milliárd forint körül alakulhat, míg 300 milliárd feletti lehetett a konszoldált adózott eredmény.

Az első negyedév során is a külföldi leánybankok már a korrigált adózott eredmény közel 70 százalékát adták, és a második negyedévben is jelentősebb lehetett (a korrekciós tételek nélkül) a külföldi leánybankok hozzájárulása a profithoz, főként a bolgár és a szlovén leánybankál. A magas profit ellenére, viszont a régióban látható a hitelezés lassulása, és a régióban, illetve az Eurózónában a monetáris szigorítás is a végéhez közeledhet, itthon pedig az MNB a rövid oldali kamatszintet (az O/N betéti kamatokon keresztül) elkezdte csökkenteni. Mindez a középtávú kilátásokat rontja, főként, hogy a magyar operáció kamatmarzsa nem tudott emelkedni, és az első negyedévben is csökkent a nettó kamatbevétel. Mindezeket a negatív hatásokat a külföldi leánybankok jó teljesítménye tudta ellensúlyozni. 

Technikai elemzés

Egy emelkedő trendcsatornában mozog az OTP árfolyama, amelynek a felső szárát már érintette az árfolyam. Itt ellenállásba ütközhet a részvény, viszont napon belül látható a kitörés az OTP grafikonján, így amennyiben a záráskor is a trendcsatorna felett tud maradni az árfolyam, megtörténhet a kitörés. Ezzel a 14000 forint feletti szinteket célozhatná meg a részvény. Amennyiben a trendcsatornában marad a részvényárfolyam, a trendcsatorna alsó szára jelenthet támaszt.

Az OTP napi grafikonja (2023. 08. 08. 14:30)

 

Az elmúlt időszakban az OTP árfolyama jelentős mértékben emelkedett, ezzel pedig meghaladta korábbi fair érték becslésünk (12900 forint) szintjét is. Emellett az OTP árfolyama közelíti a konszenzusos célár szintjét is, amely jelenleg 14100 forint környékén van, ennél alig 5 százalékkal van alacsonyabban az árfolyam.

Korábbi elemzéseink az OTP-ről:

OTP: Akvizíciók segítik a bankot

OTP: Javulás várható a banknál

OTP: Enyhén alulértékelt lehet a bank

OTP: Stabilan zárta az évet a bankcsoport

OTP: Lassuló növekedésre van kilátás

Javuló formában a bankok

OTP: Nehéz évben is rekord negyedév

Disclaimer: Az elemzés szerzője nem rendelkezik OTP részvényekkel

Tartalom lezárása:2023.08.08 15:06
Időtartam:Rövid táv (néhány hét)
Magyar blue chipek: Az OTP húzza fel a hazai tőzsdét
KBC Equitas | 2023.08.07 11:41
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Óvatos kezdés a hazai piacon
KBC Equitas | 2023.07.31 11:40
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Gyengébb kezdés a magyar piacon
KBC Equitas | 2023.07.24 12:29
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Új csúcsok fele
KBC Equitas | 2023.07.17 12:00
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Kissé lemaradó a hazai piac
KBC Equitas | 2023.07.10 11:46
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Kissé megakadt az emelkedés
KBC Equitas | 2023.07.03 11:17
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Mi folyik a devizapiacokon?

Beesett az euró a dollárral szemben

7 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.11.22 08:38
Dollár, forint, arany, Alphabet