A blogsorozatunk korábbi részeiben már bemutatást nyerhettek az olvasók a technikai indikátorok világába, ezen belül is szó esett a mozgóátlagok, az MACD, az RSI, illetve az ATR szerepéről is. A következőkben röviden a Bollinger szalagok működésének rejtelmeit mutatjuk be, szót ejtünk az indikátor használatának módjáról, illetve hatékonyságáról is.
Ez a technikai indikátor egy-egy adott eszköz árfolyamának és volatilitásának összehasonlításán alapul, három különböző vonalat/szalagot különböztethetünk meg:
- A középső szalag: Általában egy egyszerű mozgóátlag adja, rendszerint a 20 napos SMA-t szokás használni
- A felső szalag: A mozgóátlag értékéhez hozzá kell adni a szórás kétszeresét
- Az alsó szalag: A mozgóátlag értékéből ki kell vonni a szórás kétszeresét
Mikor jelez az indikátor?
Többségében a Bollinger szalagok más indikátorok használatával kiegészülve nyújtanak megbízható jelzéseket, egy-két tipikus jelet azért így is lehet azonosítani a szalagok mozgása alapján:
Dupla alj: Akkor képződik dupla alj a grafikonon, ha az első mélypont az alsó szalagon kívül alakul ki, majd ezt követően sikerül visszatérnie az árfolyamnak a sávba, majd az újabb mélypont már a középső és az első szalag között helyezkedjen el. Ezt követően, ha sikerül a középső vonalat is áttörnie az árfolyamnak, akkor beszélhetünk ismét emelkedő trendről. Persze ugyanez lejátszódhat visszafele is, mikor dupla csúcsot követően veszi kezdetét a konszolidáció.
Az Apple grafikonján 2021 szeptemberében alakult ki a fentebb tárgyalt alakzat, jól látható, hogy első alkalommal a sávon kívül alakult ki egy mélypont, amelyet egy sávon belüli mélypont követett. Ezek után sikeresen fordulni tudott az árfolyam, és a mozgóátlag gyors áttörésével együtt elindult egy emelkedő trend.
Forrás: Tradingview
Csatorna szűkülése: Talán ez a fajta jelzés miatt választják a legtöbben a Bollinger szalagokat, hiszen ahogy már fentebb is említettük, ha szűkül a csatorna az a volatilitás visszaesését jelzi, vagyis a szélső szalagok egyre inkább közelítik a középső mozgóátlagot. Sokszor a nyugalmi állapotnak egy gyors kitörés vethet véget, amennyiben valamelyik szalagot átlépi az árfolyam, utána abba az irányba folytathatja az útját, ezzel új trendet alakítva ki.
A Netflix tavalyi utolsó nagy visszaesését követően figyelhettünk egy heteken át tartó szűk csatornában való mozgást, amelyet felfelé irányuló kitörés követetett, majd ugyanez a formáció zajlott le pár hónappal később. Látni kell, hogy a csatornából való kitörést erős emelkedés követte, így ez a fajta használati módja az indikátornak igencsak elterjedtnek számít.
Forrás: Tradingview
Gyakori módszernek számít az RSI és a Bollinger együttes használata, általában a trend megerősítését láthatjuk, ha mindkét indikátor egy irányba mutat. Ha az árfolyam a felső vagy az alsó szalag valamelyikét érinti, és az RSI sem tartózkodik kritikus tartományokban még, akkor tovább folytatódhat az emelkedő, esetleg a csökkenő trend a grafikonon.
Az Exxon Mobil árfolyamán láthattunk hasonló képet, itt sokáig a felső szalagokhoz tapadva menetelt felfele a részvény, úgy, hogy nem vált túlvetté az RSI sem. Majd a lokális csúcson már az RSI is a kritikus tartományokba mozdult el, így ezt követően kezdetét is vette egy korrekciós időszak.
Forrás: Tradingview
Az alkalmazását tekintve tehát inkább a trendek megerősítésére, esetleg gyorsabb kitörések azonosítására szokták alkalmazni a Bollinger szalagokat. Az indikátor felépítéséből fakad, hogy viszonylag rövid ideig szoktak a szalagon kívülre kerülni az árfolyamok, azonban egy-egy nagyobb elmozdulás akár trendfordulatot is eredményezhet, amelyek azonosításában más technikai indikátorok is segítséget nyújthatnak.
Hogyan teljesített a múltban az indikátor?
Ha az S&P 500 indexen alkalmaztuk volna a Bollinger szalagokat, azzal a kikötéssel, hogy az alsó szár érintésekor long, míg felső szár érintésekor short pozícióba állunk, akkor közel 40 százalékos pluszt értünk volna el az elmúlt 5 éves periódusban. Persze hosszabb távon a buy and hold típusú befektetési stratégia továbbra is kifizetődőnek minősül, így ezek a technikai indikátorok inkább kedvező beszállási pontok azonosítására, vagy rövidebb időszakok kereskedésére lehetnek igazán alkalmasak.
jogi nyilatkozat
A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.
A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.
A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.
A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.
A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, a marketingközleményben nevesített pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.
A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok
A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.