OTP

Komoly visszaesés látható ma az OTP árfolyamában, miután Varga Mihály pénzügyminiszter a bankadó esetleges megemelésére utalt a Közgazdász Vándorgyűlésen tartott előadásában. A szektornak az idei évben is jelentősebb adóterhekkel és a kamatstop intézkedés hatásaival kell szembenéznie, miközben az is látható, hogy magas profitabilitás mellett működik a szektor, viszont ebben az OTP esetében a külföldi tevékenység is hozzájárul. Eddig a befektetők már inkább a banki különadók esetleges csökkentésével számolhattak, viszont a kijelentések alapján így már nem ez a forgatókönyv körvonalazódik. Fontos, hogy konkrétum nem került bejelentésre, a bankadó továbbra is csak egy lehetséges eszköz a költségvetési mozgástér növelésére, ezt a pénzügyminiszter is hangsúlyozta, a hírt viszont így sem fogadták jól a befektetők, és jelentős mínuszba csúszott az utóbbi időben szárnyaló részvény.

Jelentős esés bontakozott ma ki az OTP árfolyamában, amely mögött a vállalatot, illetve a bankszektort érintő hírek állnak. Varga Mihály pénzügyminiszter a Közgazdász Vándorgyűlésen beszélt arról, hogy amennyiben a bankok magas profitot érnek el, a költségvetést segítő intézkedések között felmerülhet a bankadó megemelése, és a kamattámogatott hitelek felülvizsgálata is. A pénzügyminiszter továbbá kiemelte, hogy a bankadó mint lehetséges eszköz, szerepel a fiskális eszköztárban. A hiánykorrekciónál az MNB frissített makrogazdasági előrejelzését is figyelembe veszik, tehát konkrét módosításokról még nem esett szó, ami fontos az esetleges hatások kapcsán is.

Az idei évben az OTP eddig magas profitot tudott elérni, azonban ebben az akvizíciós hatások is szerepet játszanak. Továbbá szintén fontos, hogy a magyar bankszektor nyereségéhez az OTP Core külföldi leánybankoktól kapott osztalékai is hozzászámítanak, így ezzel együtt lehet arról beszélni, hogy a magyar bankszektor jelentős nyereségességet termelt az idei évben, ha a teljes magyar bankszektor nyereségességét vizsgáljuk, amely az első félévben 676 milliárd forint volt. Amennyiben viszont csak az OTP magyarországi eredményét nézzük meg, a kapott osztalékok nélkül az első félév teljesítménye 56,8 milliárd forintos adózás utáni eredmény, míg a kapott osztalékokkal együtt 185,8 milliárd forint.

Az OTP Core működésében azt viszont fontos kiemelni, hogy a magas kamatkörnyezet ellenére az eszközállomány összetétele és a magas fix kamatozású eszköz aránya miatt a nettó kamatbevétel csökkent a magyarországi tevékenységnél, az első féléves számokat összesítve 15 százalékkal az előző év hasonló időszakához képest. Eközben a külföldi leánybankok hozzák a Csoport profitjának nagyobb részét, közel 70 százalék volt a külföldi leánybankok hozzájárulása a korrigált eredményhez az OTP-nél. A csoport profitja szintén kiemelkedő volt eddig, a korrigált eredmény (korrekciós tételek, bankadó nélkül) is rekordszintet ért el. Látható tehát, hogy az OTP kapcsán a külföldi operációk súlya mennyire jelentős, így pedig a magyar működésből adódó szabályozói kockázatok esetleges negatívabb hatása is limitáltabb.

Miközben az idei év első felében a korábbi bejelentésekből az derült ki, hogy esetlegesen a banki különadók csökkenhetnek, a mostani bejelentés ennek az ellenkezőjét mutathatja. Az idei év első felében az OTP 62 milliárd forintos extraprofitadót számolt el, valamint a kamatstop meghosszabbításának hatásaként további 17,5 milliárd forintos negatív hatást könyvelt el. Itt is ki kell emelni, hogy a konkrétumok egyelőre nem ismertek a bankadó esetleges módosításával kapcsolatban. A kamatstop intézkedés egyelőre az idei év decemberéig került meghosszabbításra még a korábbi hírek alapján.

A két hatás együttesen 80 milliárd forintnyi összeget jelent az első félév adatai alapján, ez már pusztán így az első félév alapján is részvényenként 280 forintos hatást jelent. Azonban figyelembe véve, hogy több éven keresztül is fennmaradhat a magasabb adóteher, ez a hatás nyilvánvalóan nagyobb, ráadásul a mostani hírek alapján ennek valószínűsége így növekszik, noha a hírek után ezt konkrétan aligha lehet számszerűsíteni. Természetesen a jelenleg érvényben levő bankadó-szabályokból is már egy rész be lehetett árazva a részvénybe, mivel teljes mértékű kivezetésről eddig sem volt szó, hanem csak esetleges csökkentésről. Nagyságrendileg azonban látható, hogy ezt a néhány száz forintos részvényenkénti hatást kezdi beárazni a piac a hírekkel. További fontos kérdés az is, hogy a kamatstop meddig marad érvényben, hiszen egy esetleges további meghosszabbítás újabb negatív hatással járna az OTP számára is. A pontos részletek október folyamán derülhetnek ki az esetleges módosításokkal kapcsolatban, valamint a hírek alapján az esetleges kamattámogatott hitelek kérdése is fontos lehet, mivel ez a keresleti oldalt is érintheti a jövőben.

Az árfolyam három nap visszaesést követően a mai napon nagyot csökkent, ezzel pedig a technikai kép alapján is fontos szintek estek el, valamint a befektetői hangulatot a mai napon bejelentett hírek is elronthatják rövid távon. A 14000 forintos szint egyértelműen elesett, és az 50 napon mozgóátlagot is letörte az árfolyam. A nagy volatilitás miatt támaszként a mai napi mélypontra érdemes figyelni, amely 12900 környékén található, illetve mint kerek szint a 13000 forintos szint is támaszt jelenthet. Lejjebb a 12000 forintos szint környékén található egy támaszzóna, valamint a 200 napos mozgóátlag segítheti még az árfolyamot. Rövid távon gyorsan túladottá is vált a részvény az RSI indikátor alapján, azonban a nagyobb volatilitás közben ez nem is váratlan fejlemény az indikátor esetében.

Az OTP napi grafikonja (2023. 09. 21. 14:30)

Az elmúlt időszakban az OTP árfolyama meghaladta korábbi fair érték becslésünk (12900 forint) szintjét is, azonban a mostani korrekcióval ismét megközelítette a fair érték becslésünk szintjét. Természetesen a bankadó módosítása a korábbi fair érték becslésre vonatkozóan is jelentősebb hatással lehet, amennyiben a konkrét módosítások is bejelentésre kerülnek. A konszenzusos célár a mostani esés után is magasabban van, viszont a bejelentések akár érdemi hatással is lehetnek majd a fair érték becslésekre, nyilván a konkrétumok ismeretében.

Látható, hogy a bankszektorban a szabályozási kockázattal a befektetőknek valamilyen szinten számolnia kell, a bizonytalanságot pedig a piac szintén nem kedveli, emiatt rövid távon jelentős visszaesés látható az árfolyamban, bár a piaci hangulat ma globálisan sem túl erős. Európában a bankadók bevezetése más országokban is megtörtént, tehát a szektort érintő adókkal a bankszektor befektetőinek más országokban is számolnia kell. Legutóbb nemzetközileg az Olaszországban tervezett különadó bejelentése kavart vihart az olasz bankrészvényeknél, de más európai országok (pl. Csehország, Litvánia, Svédország és Spanyolország) is emeltek a szektort érintő adóterheken.

Korábbi elemzéseink az OTP-ről:

OTP: Rekordprofithoz segíthették hozzá az akvizíciók a bankot

OTP: Akvizíciók segítik a bankot

OTP: Javulás várható a banknál

OTP: Enyhén alulértékelt lehet a bank

OTP: Stabilan zárta az évet a bankcsoport

OTP: Lassuló növekedésre van kilátás

Disclaimer: Az elemzés szerzője nem rendelkezik OTP részvényekkel

Tartalom lezárása:2023.09.21 15:36
Időtartam:Közép táv (néhány hónap)
Magyar blue chipek: Megugrott a Telekom árfolyama
KBC Equitas | 2023.09.18 11:08
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Töretlenül menetel a magyar piac
KBC Equitas | 2023.09.11 11:30
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Megtorpantak a hazai részvények
KBC Equitas | 2023.09.04 11:20
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Folytatódik az emelkedés?
KBC Equitas | 2023.08.28 11:30
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Új csúcson a BUX
KBC Equitas | 2023.08.21 11:45
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Csúcsközelben a BUX
KBC Equitas | 2023.08.14 12:16
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

7 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.11.22 08:38
Dollár, forint, arany, Alphabet

8 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.11.21 08:35
Nvidia, arany, Delta Airlines, Palo Alto