WTI

Ismét a 80 dolláros szint közelében jár a WTI árfolyama, amelyben Oroszország frissen bejelentett kitermelés csökkentése is szerepet játszik. Ezzel a WTI újra fordulatot mutat a 72 dolláros szintek közeléből, de az olajárak emelkedésével az energiaszektor is figyelmet kaphat. Az elmúlt időszakban a magas finomítói marzsok miatt inkább a downstream cégek voltak felülteljesítők, de a kitermelő cégek, mint például a Pioneer Natural Resources, a mostani mozgásokra pozitívan reagálhatnak.

Izgalmas mozgásokat láthatunk az olaj árfolyamában, ezen a héten jelentős emelkedés látható, így egyelőre a csökkenő trend rövidtávon nem folytatódott, helyette továbbra is egy kb. 10 dolláros sávban mozognak az árfolyamok a WTI és a Brent esetében is.

A közelmúltban több fontos esemény is történt, amely befolyással volt a piacra:

  • Február 5-től életbe léptek az új szankciók Oroszországgal szemben, amely az olaj importját érintik
  • Átmenetileg a törökországi földrengés miatt is kimaradás volt a törökországi exportban, ez nagyrészt helyreállt, ugyanakkor az olajárakra további emelkedéssel hatott
  • A héten szintén leállás volt egy nagyobb norvég olajmezőn, amely napi 535 ezer hordós kitermeléssel rendelkezik
  • Oroszország a mai napon bejelentette, hogy napi 500 ezer hordóval csökkenti a kitermelését, válaszul a szankciókra és az ársapkára
  • Az OPEC+ tagországok pedig nem fogják várhatóan növelni a kitermelés azzal együtt, hogy Oroszország bejelentette a kitermelés csökkentését

A fenti kínálati oldalt érintő tényezők mellett pedig számolni kell azzal, hogy a kínai újranyitás további plusz keresletet generál, amely elérheti a napi 700 ezer hordós mennyiséget is a korábbi szintekhez képest.

Összegezve a keresleti és kínálati oldali tényezőket, most szinte minden faktor az olajárak emelkedésének irányába mutat. Ez pedig az olajárakban is látszik, ezen a héten közel 10 százalékkal drágult a WTI, valamint a Brent is 8 százalékkal emelkedett.

Az energiaszektor az elmúlt időszakban az olajárak csökkenésével nem teljesített erősen, bár a jelentési szezon alapján látszik, hogy rekorderedményt hozott a tavalyi év, és a vállalatoknál a részvényesi juttatások is emelkedtek, a közelmúlt alacsonyabb energiaárai már valamennyivel alacsonyabb profitot jelenthetnek.

Fontos hozzátenni, hogy a jelenlegi olajár szintek mellett még bőven profitábilis marad a kitermelés is, valamint a finomítói marzsok is magasan vannak a kereslet növekedése miatt, tehát a jelenlegi környezetben jó cash flow termelésre képesek mind az upstream, mind a downstream cégek. A szektoron belül most inkább a finomítók voltak felülteljesítők. Az alacsonyabb olajár, illetve a még mindig magasan levő finomítói marzsok alapvetően a dowsntream tevékenységnek kedvezők. Természetesen a nagy integrált cégek esetében sem láthatunk rossz teljesítményt, ahol még kiegyensúlyozottabb a teljesítmény, akár például a Chevron, Exxon Mobil vagy a TotalEnergies esetében.

A WTI technikai képét nézve, a 72 dolláros szintről így felpattanás látható az olajárban, így továbbra is ez a szint jelent támaszt, míg a 81-82 dolláros zóna jelenthet ellenállást. Így tehát a 72 és a 82 dolláros szintek között kialakult sávban maradhat egyelőre a WTI. A mostani bejelentések hatására azonban könnyen elindulhat egy rali az olajárakban, mivel a kínálati oldal a piacon jelentősen szűkült, és a tényezők közül több is hosszabb távon is fennállhat.

Az olaj (WTI) napi grafikonja (2023. 02. 10. 14:00)

A rövidtávú olajáremelkedéssel pedig újra erőre kaphatnak a főleg upstream fókuszú vállalatok is az Egyesült Államokban (Pioneer Natural Resources, Occidental Petroleum, ConocoPhillips), de természetesen a teljes szektor számára a környezet még mindig kedvező. A Pioneer Natural Resources az Egyesült Államokban az egyik legnagyobb olajkitermelő vállalat, főként Texasban a Permi medencében rendelkezik jelentős területekkel. A vállalat február 22-én fogja közzétenni a negyedik negyedéves gyorsjelentését, azonban a tavalyi olajár emelkedés miatt nyilvánvalóan erős eredményre számíthatnak a befektetők.

Kérdés, hogy az idei év hogyan fog alakulni, az egyelőre stagnáló olajárszintek azonban nem kedvezőtlenek a cég számára. A szabad cash flow termelés erős, emiatt az osztalék mértéke is magas negyedéves szinten 5 dollár körüli (az osztalék mértéke negyedévente változik). Ezzel számolva az elmúlt időszakban 10 százalék körüli osztalékhozamot is tudott biztosítani a befektetőknek a részvény.

A részvény technikai képét nézve korrekció volt megfigyelhető a közelmúltban, és 217 dollár körül alakult ki a támasz. Az olajárak emelkedésével innen jöhet fordulat rövidtávon. Ellenállást viszont az 50 és a 200 napos mozgóátlag jelenthet, illetve feljebb a 243 dolláros szint is. Amennyiben a 200 napos mozgóátlagot át tudná törni az árfolyam a 260 dollár feletti szinteket tudná célba venni az árfolyam. Ehhez persze az olajárak további tartós emelkedése is szükséges lehet.

A Pioneer Natural Resources napi grafikonja (2023. 02. 10. nyitás előtt)

A heti grafikon alapján látható, hogy a 2021 óta tartó emelkedő trend már inkább oldalazásba váltott át, azonban a mostani szintek közelében erősebb támaszok húzódnak, ahonnan jellemzően fordulni tudott az árfolyam. Ha az olajárakkal együtt persze letörnének ezek a szintek, akkor elindulhatna egy tartósabb korrekció, de ellenkező esetben egy oldalazó mozgás alakulhat ki, amely esetén a fontosabb támaszszintekről történő fordulatokat érdemes lehet figyelni.

A Pioneer Natural Resources heti grafikonja (2023. 02. 10. nyitás előtt)

A negyedik negyedéves jelentés fontos lehet, főként az előrejelzés, mivel az eddigi jelentések alapján kevés meglepetést tud okozni egy olajcégnél a rekorderedmény. A jelenlegi előrejelzések alapján viszont még mindig a 2021-es szintek körül lehet a profittermelés, ezzel együtt a kilátások nem tűnnek rossznak. Ráadásul az Egyesült Államokban felpöröghet a kitermelés amellett, hogy a fő olajkitermelő országok inkább csökkentik a kitermelést. Így nemcsak egy magasabb olajár, hanem a volumen miatt is növekedhet a bevétel a vállalatnál. A fundamentumok tehát erősnek tűnnek a jelenlegi külső környezetben is. Persze fontos kiemelni, hogy az upstream fókuszú cégek részvényei sokkal érzékenyebben reagálhatnak az olajárak változásaira, így magasabb kockázatú részvényeknek tekinthetők, mint például az integrált olajcégek részvényei. A részvényre vonatkozó célárak átlaga 272 dollár, amely a jelenlegi árfolyamtól 23 százalékkal magasabb.

Tartalom lezárása:2023.02.10 14:35
Időtartam:Közép táv (néhány hónap)
Izgalmas mozgások az olajnál
Grébel Szabolcs | 2022.11.30 11:11
Kereskedési ötletet fogalmazunk meg
Olaj: Fontos szinteknél a WTI
Grébel Szabolcs | 2022.11.23 13:37
Változatos mozgások az olajnál
Előrejelezhetők az olajárfolyamok?
Grébel Szabolcs | 2022.10.07 16:22
Többféle módszer közül is választhatunk
Mire számítsunk az olajpiacon?
Grébel Szabolcs | 2022.09.22 14:51
Tart a korrekciós szakasz az olajárakban
Havi mélypontról fordulnak az olajárak?
Grébel Szabolcs | 2022.08.23 15:17
Érdekes mozgások az olajpiacon
Tényleg csak az olajszektor marad talpon idén?
Grébel Szabolcs | 2022.06.15 15:19
Idén egyértelműen ez a nyerő szektor

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.