AMD

A mesterséges intelligencia térnyerése jelentős növekedést hozhat a félvezetőszektorban, a befektetők pedig az egyes részvények esetében ezt már el is kezdték árazni. Az AMD az egyik élen járó cég az AI-hoz szükséges hardverek fejlesztésében az Nvidia mellett, a gyártó részvényárfolyama pedig már az év eleje óta emelkedő trendben mozog. Kisebb korrekció után fontos támaszok közelében jár a részvény, miközben az emelkedő trend még mindig kitart. A fundamentális oldalt nézve pedig ismét elindulhat a bevételek növekedése a cégnél, amely tovább segítheti a részvény emelkedését, különösen, ha a jelentési szezonban megerősítésre kerülnek a befektetők várakozásai. A fentiek alapján a részvényre kereskedési ötletet fogalmazunk meg.

Ismét izgalmassá vált a félvezető szektor az Egyesült Államokban, illetve Európában is, a szektorba tartozó részvényeknél pedig több esetben is éles fordulat látható a múlt évben kialakult csökkenő trend után. A várakozások egyre inkább optimistábbak a jövővel kapcsolatban, összehasonlítva a tavalyi várakozásokkal, miközben a mesterséges intelligencia megjelenése, és egyre szélesebb körben való terjedése szemmel látható növekedési potenciállal kecsegtet a hardvergyártó cégek számára is. Nyilvánvalóan az egyes gyártók között különbség mutatkozik, míg a szektorban az élen jár az AI chipek területén az Nvidia vagy az AMD, addig például az Intel még mindig lemaradónak számít, bár a vállalat lépéseket tett abba az irányba, hogy utolérje a versenytársakat.

Az AMD-vel kapcsolatban a következő faktorok azonosíthatók, amelyek befolyásolhatják rövid és középtávon is a részvény mozgását:

  • Az AI-hoz köthető extra növekedés a bevételekben
  • Hozamcsökkenés hatásai
  • Relatív alacsony értékeltség
  • Kockázatként pedig Kína és az USA közötti technológiai verseny

Az AMD viszont jó pozícióban van a szektorban a legújabb fejlesztésű chipjeivel. Egyelőre a negyedéves számok még csökkenést mutatnak, de 2023 második felére már visszarendeződést vár a piac, amellyel a bevételek és a profit is megindulhatna felfelé az egyes gyártóknál. Az elmúlt negyedévekben az AMD esetében is jól látható volt a visszaesés a bevételekben. A növekedési ütem esetében pedig jelenleg a negyedik negyedévre várható a fordulat.

A bruttó marzs viszont stabil tudott maradni a cégnél, így a termékek esetében nem látható marzs szűkülés, mindössze a működési költségek megugrása látható, amely viszont már a nettó eredmény sorra is kifejtette a hatását, emiatt a profitban csökkenés látható.

Elsősorban az AI jelentette növekedés a vállalati szegmensben hozhat rövidtávon növekedést, míg a PC-s értékesítések később állhatnak helyre, emiatt azok a gyártók, akik ebben a szegmensben erősebbek, relatív jól teljesíthetnek. Az AMD esetében a Data Center bevételek a teljes bevétel egynegyedét adja, azonban jelenleg sokkal dinamikusabb ebben a szegmensben a növekedés, összehasonlítva a PC-s szegmenssel. Az idei év után persze inkább 2024-re várható igazán a növekedés, és a piac ezt is kezdte el árazni, miközben az látható, hogy az elmúlt negyedévek fundamentumai azért vegyes képet mutattak. A nagy kérdés viszont, hogy a mostani időszakban láthatjuk-e a ciklus alját, ahonnan már a növekedés üteme ismét felgyorsul. A piac láthatóan inkább ezt a forgatókönyvet árazza, amely az árfolyamok fundamentumokhoz képest viszonylag korai emelkedésével jár, persze a piac a jövőbeli növekedési lehetőségeket is próbálja beépíteni az árfolyamokba.

Nagy növekedést hozhat az AI

A rövidtávú negyedéves trendek mellett tehát a mesterséges intelligenciára fordított beruházások jelenthetik a szektornak az extra növekedést a jelenlegi helyzetben. A legnagyobb felhőszolgáltatók (Microsoft, Google, Amazon, Oracle) rendre növelik a beruházásaikat ezen a téren, amely az adattárház szegmensben egy stabil keresletet eredményezhet a következő időszakban is. A GPU-k tekintetében inkább az Nvidia tűnik erősebbnek, ugyanakkor a CPU-k esetében pedig az AMD.

Az IDC előrejelzése alapján a GPU-k esetében 2023-ban 12 százalékos növekedést hozhat az AI, a CPU-k esetében pedig 5 százalékos növekedést. A nagy ugrás 2024-tól jöhet, ahol már 26 százalékos növekedés várható, amely tovább gyorsulhat akár 48 százalékra is a következő években. A CPU-k esetében mérsékeltebb a növekedés, de itt is 10-20 százalék közötti növekedés várható az AI-tól szektorszinten.

Szintén az IDC előrejelzése alapján az első negyedévben a CPU-k esetében már meglehetett a mélypont, hiszen a második negyedévben a szállítási adatok már növekedést mutatnak, és az átlagos eladási árakban is emelkedés volt látható. A félvezetőszektorban a gyengébb szegmens a mobiltelefonpiac lehet, ahol a gyengébb kereslettel lehet számolni, azonban ez elsősorban más gyártókat érint.

Szárnyal a szektor

A Philadelphia Semiconductor index, amely a legnagyobb félvezetőgyártókat foglalja össze, az idei évben 40 százalék körüli emelkedésben van, ezzel látható, hogy a szektorban a befektetők egy jelentősebb fordulatot áraznak. Az elmúlt évtizedben sem volt ritka, hogy gyorsan váltották egymást a különböző ciklusok a szektorban, ezzel együtt pedig gyors növekedés, majd sokszor 50 százalék körüli visszaesések történtek az egyes részvényeknél.

A mostani helyzetben bár több kockázat is felmerül, viszont még mindig az látható, hogy a szektor értékeltsége nem annyira magas a historikus átlagokhoz képest. Az AMD értékeltsége még mindig a 2021-es szintek alatt van. Persze a jelenlegi környezetben a 30 feletti előretekintő P/E ráta nem tűnik alacsonynak, de a szektoron belül az egyik legnagyobb növekedést is az AMD-től várják.

Kockázatok

Jelenleg látható, hogy elsősorban a Data center szegmensben várható további növekedés, miközben a PC-s értékesítések továbbra sem erősek, és további bizonytalanságot hordoz a PC-s és mobilpiacon a kereslet helyreállása globálisan. Ez is nagymértékben befolyásolhatja az AMD bevételtermelő képességét. Jelenleg nyilvánvalóan nagy a felhajtás az AI körül, azonban itt is nehéz a pontos növekedési ütemet előrejelezni, emiatt a várható növekedéssel kapcsolatos kijelentésekre hevesebben is reagálhat az árfolyam.

A félvezetőgyártás kapcsán pedig fontos megemlíteni az USA és a Kína között zajló technológiai versenyt, amelynek potenciálisan piac szűkítő hatása lehet a gyártókra nézve, illetve bizonyos termékek exportkorlátozás alá eshetnek. Ebbe főleg a legmodernebb AI chipek tartozhatnak. Gyártónként azonban eltérő, hogy mekkora kínai kitettséggel rendelkeznek. Az AMD bevételeinek 22 százaléka származik Kínából, ezzel viszont még mindig nem a legjobban kitett cégek között van az AMD, például a Qualcomm bevételeinek 64, az Intel bevételeinek 27, az Nvidia bevételeinek 26 százalék származik Kínából.

A növekedési papírok esetében nem szabad megfeledkezni a mostani emelkedett kamatkörnyezetről sem, amely a gyengébb növekedés mellett szintén befolyásolta a tech szektor értékeltségét. Emiatt a kamatkörnyezettel kapcsolatos várakozások is más szektorokhoz képest nagyobb hatással lehetnek a félvezetőgyártókra is. Bár a héten közzétett amerikai inflációs adat a vártnál kedvezőbb lett, azaz az infláció a vártnál nagyobb mértékben csökkent az infláció az Egyesült Államokban, egy adat alapján még korántsem biztos, hogy hamar kamatcsökkentés indulna el. A hozamok csökkenése viszont elindult a piacon, például a 10 éves amerikai kötvényhozam is lefordult a 4 százalékos szintről, amely további kedvező hatást jelentett a tech részvényeknek. Ugyanakkor egy negatív irányú fordulat ismét elronthatná az ezzel kapcsolatos optimizmust.

A most induló negyedéves gyorsjelentési szezon pedig kiemelten fontos lesz az előrejelzések miatt. Az AMD augusztus 2-án teszi közzé a negyedéves számait, amelyben hozzávetőlegesen az első negyedévvel megegyező bevételt és profitot vár a konszenzus, de leginkább a harmadik negyedéves növekedési előrejelzés lesz majd fontos. A rövidtávú árfolyammozgások miatt természetesen ez az esemény is kiemelt jelentőségű lesz.

Fontos támaszoknál a papír

Az árfolyam már év eleje óta elkezdte kialakítani az emelkedő trendet a tavalyi év csökkenése után, jelenleg pedig az 50 napos mozgóátlag felett jár az árfolyam. Korábban a 200 és az 50 napos mozgóátlag keresztezése is megerősítette a trendfordulót, amellyel az árfolyam egyre közelebb került a korábbi csúcsokhoz.

Az idei évben egyelőre 130 dollár felett volt a lokális csúcspont, ahonnan korrekció következett a részvénynél, egészen az 50 napos mozgóátlagig. Ez a szint, valamint a 107 dolláros szint viszont sikeresen megtartotta az árfolyamot, így az év eleje óta tartó emelkedő trendben egy kisebb visszaesés látható.

Fontos hozzátenni, hogy az AMD részvényének volatilitása magas, az S&P 500 indexen belül például a 30 legvolatilisebb részvény között szerepel. Mindez azt jelenti, hogy még egy erős emelkedő trendben is nagyobb kilengésekkel kell számolni a részvény esetében. Persze, amennyiben most a múltbeli hozamokra nézünk rövidtávon ezt a fajta magasabb kockázatot a részvény kompenzálni tudta a befektetők számára, azonban ez nem minden időszakban van így.

Pontos trendvonalat jelenleg nem igazán lehet illeszteni az AMD grafikonjára az emelkedő trendben, azonban látható, hogy az 50 napos mozgóátlagot a részvény viszonylag jól tartotta, egyetlen kéthetes periódus volt, amikor alatta tartózkodott a részvény.

A korábbi korrekcióknál is fontos szerepet kaptak az előző lokális csúcsok szintjei, így most is támaszként a mozgóátlagok mellett erre érdemes figyelni. A 109,5-es, 104,7-es, valamint a 102-7-es szint további támaszt jelenthet az árfolyamnak. Felfele a 130 dolláros szint lehet ellenállás, felette pedig a 155 és a 163 dolláros szint.

Az AMD napi grafikonja (2023. 07. 13. 15:35)

 

Az AMD heti grafikonja (2023. 07. 13. 15:35)

 

Stratégia

A jelenlegi fundamentumok alapján az AMD részvényére kereskedési ötletet fogalmazunk meg. A technikai kép alapján pedig erősebb támaszok közelében jár a részvény, ahonnan a tegnapi nap is már emelkedéssel tudott zárni a részvény.

Célszintként a 132 dolláros szintet határozzuk meg, amely a legközelebbi ellenállások közelében és a korábbi lokális csúcsnál húzódik. E szint körül van egyébként a konszenzusos célár is, amely jelenleg 132,8 dollár, mindez 16 százalékkal található magasabban a mostani árfolyamnál.

Stop-loss szintünket pedig 106,5 dollárnál húzzuk meg, amely már az 50 napos mozgóátlag letörését jelentené, ismét elrontva ezzel a technikai képet. Ezzel a hozam kockázat arány 2:1 körül alakul.

Az AMD napi grafikonja (2023. 07. 13. 15:35)

Korábbi elemzéseink az AMD-ről:

AMD: Lendületet vett a részvény

Bizonytalan jövőkép az AMD előtt

Lassuló környezet ellenére javultak az AMD számai

AMD: A lassulás jelei látszódnak

AMD: Mélyponton az értékeltség

 

Disclaimer: Az elemzés szerzője nem rendelkezik AMD részvényekkel

 

Tartalom lezárása:2023.07.13 16:09
Időtartam:Közép táv (néhány hónap)
AMD: Lendületet vett a részvény
Grébel Szabolcs | 2023.05.17 12:06
Tovább javult a technikai kép
Bizonytalan jövőkép az AMD előtt
Mohácsi Mihály | 2023.05.03 14:38
Nem győzték meg az előrejelzések a befektetőket
Lassuló környezet ellenére javultak az AMD számai
Mohácsi Mihály | 2023.02.01 14:18
Jól fogadták a chipgyártó jelentését
AMD: A lassulás jelei látszódnak
Grébel Szabolcs | 2022.11.02 14:07
Segíthet a Xilinx felvásárlása
AMD: Mélyponton az értékeltség
Grébel Szabolcs | 2022.06.24 14:40
Fontos támaszoknál is jár a részvény
AMD: Nagyon kedvező az előrejelzés
Nagy-György János | 2022.05.04 14:52
Jól fogadta a piac a gyorsjelentést

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Visa: Jól sikerülhet az év vége

Mohácsi Mihály | 2024.10.04 14:39
Erőteljes fordulat a grafikonon

7 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.10.04 08:32
Forint, USA munkaerőpiac, olaj, Stellantis

Fordulat a kötvénypiacokon

Mohácsi Mihály | 2024.10.03 16:31
Mit jelent ez a részvénypiacra nézve?